13 starożytnych zbóż świata

Tych 13 starożytnych zbóż świata może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności.

Chcesz zredukować ilość glutenu w diecie i obawiasz się, że będziesz mógł jeść tylko brązowy ryż i quinoa przez resztę swojego życia? Dobra wiadomość! To nie są jedyne zdrowe alternatywy białego ryżu lub makaronu. Istnieje wiele naturalnie zdrowych opcji, w których ludzie na całym świecie lubują się od tysięcy lat.
Więc, czym są “starożytne zboża?”

Chociaż nie ma dokładnej definicji, są one powszechnie uważane za gatunki, które mają starożytne korzenie (nawet mają 5000 lat w niektórych przypadkach) i  unikały przemysłowej  nowoczesnej formy upraw.

Zawierają również mnóstwo składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, żelazo i błonnik. Podczas gdy ich dane i referencje żywieniowe są na plus, ich ziemisty smak i chropowate tekstury pobudziły kucharzy by eksperymentować z tych składników na dobre. Są również łatwiejsze do przyrządzenia w domu niż myślisz – przygotowanie tych ziaren nie jest bardziej wymagające niż zrobienie makaronu lub ryżu na parze.

1. Orkisz

Znany również jako pszenica Dinkel, orkisz to gatunek pszenicy, który był uprawiany od 5000 pne. Ważny w niektórych częściach Europy w epoce średniowiecza, z lekko słodkimi i orzechowymi ziarnami przetrwał przez wiele lat jako uprawy – relikt w Europie Środkowej i północnej Hiszpanii przed wielkim powrotem jako zdrowa żywność. Posiada ponad przeciętnie twardą łuskę, która chroni składniki odżywcze wewnątrz, dzięki czemu jest wyższa w minerały, białko, żelazo, witaminę A i niacynę (witamina B3) korzystną dla serca. Zawiera także mniej glutenu niż pszenica, co ułatwia trawienie.

2. Amarant

Uprawiany w Ameryce Południowej od niepamiętnych czasów – co najmniej od 4000 roku pne – amarant jest bezglutenowym pseudo zbożem, które przebija zawartością białka większość innych ziaren. Nietylko zawiera lizynę (ważne aminokwasy których brakuje w większości ziaren), ale również trzykrotnie wiekszą średnią ilość wapnia i jest jedynym udokumentowanym ziarnem zawierającym witaminę C. Nic dziwnego, że Aztekowie kochali to małe ziarno!

3. Farro

Starożytne ziarno, które zostało znalezione pochowane w grobach egipskiej rodziny królewskiej, Farro sięga dalej do Żyznego Półksiężyca, wilgotnego i żyznego w kształcie półksiężyca regionu, w innych miejscach suchego i półpustynnego Bliskiego Wschodu. Włosi też jedli farro od wieków i uważa się, że karmiono nim rzymskie legiony. Znany ze swojej orzechowej nuty i satysfakcjonującego do żucia, Farro jest niezwykle bogaty w błonnik i składniki odżywcze, takie jak witaminy B3 i cynk.

4.Freekeh

Wymawia się “free-ka”, freekeh jest młodą pszenicą, która została zebrana jeszcze będąc zielona, a następnie młóci się ją na ogniu. Potęga odżywcza pochodząca z kuchni Levantine i Afryki Północnej, freekeh pozostał popularny w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego przez wiele wieków. Ma dymny, orzechowy smak i jest łatwy do żucia. Bogatszy w białko, błonnik, witaminy, minerały i niższy indeks glikemiczny niż inne zboża, freekeh jest wszechstronny i łatwy do pracy w kuchni.

5. Kasza jaglana

Niewielkie, jasne ziarna kaszy jaglanej, które są tradycyjnie spożywane w Indiach od czasów starożytnych, są motorem napędowym bogatym w składniki odżywcze. To malutkie ziarno jest bezglutenowe i pełne witamin i minerałów. Jako wszechstronne zboże, kasza jaglana może być przygotowana jak kaszki, tłuczone ziemniaki lub jak ryż. Mielona na mąkę, może być również używana do ciasta,naleśników, babeczek lub chleba.
Oto 7 rodzajów kaszy, które można wprowadzić w codziennej diecie i czerpać korzyści od razu!
(Saamai): najwyższa zawartość tłuszczu, sprzyja trawieniu
(Bajra): wysoka zawartość wapnia, białka, żelaza i magnezu, pomaga obniżyć zły cholesterol
(Ragi): wysoka zawartość białka i wapnia, dobre dla diabetyków i przy anemii
(Thinai): najwyższa zawartość minerałów , dobra dla odporności
(Jhangora): najwyższa zawartość błonnika i żelaza, bogata w przeciwutleniacze
(Varagu): wysoka zawartość błonnika pokarmowego, białka i fitochemicznych treści, idealna dla cukrzyków i dla utraty wagi
(Jowar): wysoka zawartość przeciwutleniaczy

6. Teff

Etiopskie starożytne ziarno, mówi się, że jest najmniejszym ziarnem na ziemi; 150 razy mniejsze niż pojedyncze ziarno pszenicy. Gdy jest zmielone na mąkę, można używać do etiopskiego ‘injera’, gąbczastego sfermentowanego chlebka. Gotowane całości (ziarno jest zbyt małe, aby je łuskać), jedzenie Teff zapewnia że więcej składników odżywczych jest zjadane, a nie odwrotnie. Bogate w błonnik ziarno ze słodkim, podobnym do molasowego smakiem, Teff roztapia się do sosów i gulaszu jak aromatyczny, bezglutenowy zagęszczacz.

7. Khorasan (Kamut)

Starożytny względem nowoczesnych pszenic, Khorasan mówi się, że pochodzi z Mezopotamii. Rolnicy w Turcji nazywają go “pastą wielbłądzią” ze względu na swój kształt lub ” pszenicą proroka”, odnosząc się do innej legendy, że Noah przyniósł ziarna z nim w arce. W złotym kolorze, ziarna Khorasan są dwukrotnie większe niż większość ziaren pszenicy i mają kremowy smak. Wysoka zawartość białka i bogactwo minerałów powoduje że Khorasan jest również dobrze tolerowany przez osoby z alergią pszenicy, dzięki czemu jest naturalną alternatywą dla nowoczesnych produktów z pszenicy.

8. Chak Hao / Zakazany Ryż

Historycznie zarezerwowany dla elity szlacheckiej klasy w starożytnych Chinach, Zakazany Ryż lub Chak Hao jest rzadkim i pożywnym ziarnem, które oferuje wiele korzyści zdrowotnych znalezionych w jagodach, winogronach i acai. Obecnie jest uprawiany w górach północno-wschodniej części Indii (zwłaszcza Manipur), Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż Chak Hao zaczyna się od głębokiego odcieniu czerni, gotuje się osiągając genialny purpurowy odcień. Pełen zdrowych dla serca antocyjanów (przeciwutleniaczy, które nadają mu ten wyjątkowy kolor), witamin, żelaza i błonnika, w tym ryż ma słodki, lekko orzechowy smak, którego przykładem jest Manipuri czarny ryż Kheer.

9. Czerwony Ryż Bhutanu

Był uprawiany przez tysiące lat  w żyznej glebie Paro Valley. Naturalny czerwonawy pigment w tym bogatym w substancje odżywcze zbożu tworzą minerały (takie jak magnez, mangan, molibden, fosfor). Ten bezglutenowy produkt kulinarnie jest gwiazdą gotową do podania w około 20 minut i świetnie nadaje się do dań, gdzie jego pogrubiony, ziemisty smak będzie się skupiać i dominować .

10. Fonio

Suszo- odporne ziarno bogate w aminokwasy, fonio jest uważane za najstarsze zboże w Afryce Zachodniej. Początkowo wygląda jak pole zielonej trawy, a w miarę gdy dojrzewa wygląda jak siano, które jest zbierane i przetwarzane ręcznie, aby oddzielić ziarno i łuskę. Ziarno bezglutenowe, bogate w składniki mineralne jest najmniejszym z rodziny prosa, z prawie 2000 ziaren za gram! Niższe w rankingu na indeks glikemiczny niż inne zboża -miara tego jak szybko jedzenie podnosi poziom cukru we krwi-fonio jest mądrym wyborem na powolne trawienie i zażegnanie łaknienia, zwłaszcza u chorych na cukrzycę.

11.Łzy Hioba

Ziarno starożytnej Azji Wschodniej, dostaje swoją nazwę od kształtu podobnego do łez. Nazywane jest również nasionami coix, , Chinese barley rice, Chinese pearl barley lub Hato Mugi. Typowy składnikw Chinach, Korei, Wietnamie i Tajlandii, jest wykorzystywany do herbaty i zup, oraz używany z innymi ziołami w tradycyjnej medycynie chińskiej. Pełen antyoksydantów i bogaty w błonnik, wszechstronny składnik ma lekko orzechowy smak, i niezwykłą strukturę, która doskonale nadaje się do zup i sałatek.

12. Chia

Przysmak starożytnych Azteków, nasiona Chia od dawna znane i stosowane w Meksyku, Gwatemali i innych częściach Ameryki Środkowej. Reklamowane jako następna quinoa, nasiona chia są niezwykle bogate w przeciwutleniacze, witaminy, minerały i błonnik. Nasiona Chia mają galaretowatą konsystencję, gdy się je moczy w cieczy podobnej do tapioki, dlatego działają one również jako spoiwo w bezglutenowym jedzeniu i mogą być wykorzystane aby zrobić pyszny wegański budyń.

13. Gryka

Ziarno, które żywiło ludzi przez ponad 8000 lat, gryka po raz pierwszy była uprawiana w regionie bałkańskim Europy około 4000 p ne i była jedną z pierwszych roślin uprawianych przez pierwszych amerykańskich osadników. Wbrew swojej nazwie, gryka nie jest faktycznie pszenicą, ale nasionami owoców w kształcie piramidy. Jest bezglutenowa, przyjazna dla serca i szczególnie bogata w błonnik rozpuszczalny, co jest ważne, abyutrzymać stały poziom cukru we krwi.

Serdeczne podziękowania dlaThe Better India

za możliwość  skorzystania z materiału.

Zdjęcie : You Tube

Warto przeczytać:

Śniadanie naszych przodków

Energetyka pokarmów roślinnych

Zboże niszczy ludzki mózg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + dziesięć =