25 VERDE

Nowoczesny ekobudynek i 150 drzew

Idąc jedną ulicą w Turynie (Włochy), kilka kroków od Parco del Valentino i Muzeum Fiata, nie zobaczysz żadnych drzew posadzonych wzdłuż chodnika.
Są natomiast drzewa zawieszone na elewacji. Tak wygląda budynek mieszkalny, zwany 25 Verde, w który wkomponowane jest w 150 drzew. Każde z drzew znajduje się w ogromnej donicy o zróżnicowanym kształcie.
Ten apartamentowiec nie jest swoistą wersją domku na drzewie. Wręcz przeciwnie.

„Jeśli drzewa są zintegrowane z budynkiem, są bliżej ludzi, którzy tam mieszkają, a zatem tworzy się silna więź między człowiekiem a naturą” – mówi architekt Luciano Pia.

Posadzone w taki sposób drzewa pomagają oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń emitowanych przez samochody, na ruchliwych pobliskich ulicach. Jak wyliczono, pochłaniają około 200 000 litrów emisji CO2 co godzinę, a pamiętajmy, że Turyn w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Drzewa pełna tez określoną funkcję, zależnie od pór roku pory roku. Liście drzew zapewniają doskonały cień w mieszkaniach, w gorącym okresie letnim. Natomiast zimą, gdy liście opadną, promienie słoneczne mogą swobodnie przenikać do wnętrza mieszkań, tworząc mikroklimat budynku.
W domu mieszka ponad 60 rodzin, więc dzieci będą miały co robić podczas zbierania jesiennych liści.

Koncepcje architektoniczne coraz bardziej nawiązują do ekologicznego charakteru budynków, dom w Turynie jest doskonałym dowodem na to, jak taki miejski dom „na drzewie” może funcjonoewać.

W przeciwieństwie do wielu wizji architektonicznych, nie jest to wieżowiec, co oznacza, że drzewa mają większe szanse na przetrwanie.
„W wysokich budynkach otwarty klimat znacznie różni się od tego, który jest niżej”, mówi Pia.
„Zawsze jest wiatr na górze. Nie sądzę, aby sadzenie drzew w wieżowcach było dobrym rozwiązaniem.”

W projekcie Pia każde z drzew ma własne miejsce do rozwoju.
„Trzeba je sadzić w dużych donicach, aby zapewnić im odżywianie i wzrost korzeni” – mówi. Budynek ma również zielony dach, a na dziedzińcu zasadzonych kilkadziesiąt drzew.
Kiedy mieszkańcy mieszkań patrzą przez okna, podziwiają mini las zamiast betonu charakterystycznego dla wielu przestrzeni miejskich.

25 verde 1

Budynek ma również wiele innych funkcji związanych z ekologicznymi sposobami zachowania ciepła i wykorzystania energii, aż po system zbierania wody deszczowej, która jest wykorzystywana do podlewania drzew.
Okazuje się więc bardzo przyjemnym i ekologicznym miejscem do życia.

FacePla.net z wykorzystaniem materiałów: 25verde.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 10 =