250 kg śmieci w 3 godziny

Wrocław 1

„SprzątaMY ze świadomością” we Wrocławiu

W ciągu 3 godzin uzbierali 250 kg śmieci nad Odrą. To efekt wyprawy w ramach cyklicznej akcji „SprzątaMY ze świadomością”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Partię Zieloni, Ekolandię oraz spółkę miejską Ekosystem.

 

2

Do akcji dołączyło 20 osób. 

 

W ciągu zaledwie 3 godzin udało się zebrać 6 worków odpadów zmieszanych, 13 worków tworzyw sztucznych, w tym 4 pozostawione grille, 16 worków szkła oraz 6 worków papieru. Łączna waga odpadów to w przybliżeniu 250 kilogramów. Najwięcej było szklanych butelek po piwie i wódce, ale nie były aż tak uciążliwe jak zbieranie kapsli i plastikowych nakrętek – są ich tam setki! – wylicza Ewelina Panek ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

 

5

 

4

Oczyszczanie miasta jest możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół w połączeniu z czynną ochroną środowiska. Akcja „SprzątaMy ze świadomością” odbywa się cyklicznie w dwu- lub trzytygodniowych odstępach czasowych, a kolejna planowana jest na terenie nowopowstającego Parku Henrykowskiego na Tarnogaju.

 

Julia Rokicka, przewodnicząca Zielonych we Wrocławiu, kandydatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego:

– Od dawna organizujemy akcje sprzątania, jeszcze zanim #trashtagchallenge był tak popularny. Teraz w sezonie wiosenno-letnim będziemy organizować je cyklicznie. Już na dwóch pierwszych akcjach w tym roku udało się uzbierać łącznie około 70 worków z odpadami posegregowanymi do recyklingu: na Kępie Mieszczańskiej oraz między mostem Trzebnickim i Warszawskim. W ślad za nami idą inni mieszkańcy i dołączają kolejne organizacje, co nas bardzo cieszy.

 

Organizatorzy chcą by akcja była okazją do podjęcia dialogu na temat odpadów nieodpowiedzialnie pozostawianych przez mieszkańców, sposobu sortowania surowców do recyklingu oraz edukacji najmłodszych. – Podczas akcji nie tylko sprzątamy, ale i edukujemy nt. odpowiedniej segregacji odpadów. Ciągle liczymy jednak na to, że władze miasta przekażą odpowiedni budżet na zadbanie o porządek przez profesjonalne służby – dodaje Julia Rokicka.

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 14 =