26 ton nasion dla ptaków.

Fot Hanna Siekierska

Na terenie białostockiej dyrekcji LP, co roku wykorzystuje się do dokarmiania ptaków kilkadziesiąt ton karmy.

W roku 2015 nadleśnictwa z obszaru RDLP w Białymstoku zakupiły i wyłożyły ptakom ponad 23 tony karmy, o wartości 113 tys. zł. Intensywność dokarmiania ptaków oczywiście zależy od warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że dokarmianie ma jedynie ułatwić ptakom przetrwanie najcięższych warunków zimowych – okresów niskiej temperatury i dużych opadów śniegu. Dlatego, gdy w roku 2014 zima przedłużyła się w naszym regionie niemal do kwietnia, leśnicy dostarczyli do karmników ponad 26 ton nasion, wydając na ten cel około 130 tys. zł.

Dokarmiamy ptaki nasionami słonecznika, prosa, rzepiku i rzepaku. Nasiona te zawierają dużo białka i tłuszczu, są, więc bardzo dobrym pokarmem dla ptaków zimujących: głównie sikorek, wróbli, mazurków, gili, ziemb i dzwońców. Dla kuraków, takich jak: bażanty, kuropatwy, a także dla gołębi, np. dla sierpówki podsypujemy śrutę zbożową i kaszę jęczmienną.
Popularną formą karmy, z których korzystają leśnicy z myślą o: sikorkach, dzięciołach, gilach i jemiołuszkach, są kule tłuszczowe tzw. pyzy. Wykonane są one z wysokiej jakości tłuszczu wołowego z dodatkiem nasion oleistych oraz ziaren zbóż. Rozwieszamy jenie tylko na gałęziach drzew ale również na wysokich parapetach i okapach budynków.

Dokarmianie wzbudza zainteresowanie gatunkami ptaków, szczególnie u najmłodszych obserwatorów, dlatego właśnie pyzy są często przekazywane przez leśników uczestnikom spotkań edukacyjnych. W Nadleśnictwach: Bielsk, Czarna Białostocka, Płaska, Rudka, Supraśl i wielu innych, organizowane są cykliczne, zimowe akcje dokarmiania ptaków z udziałem uczniów. W Nadleśnictwie Browsk, dzięki kamerze skierowanej na karmik, można obserwować ptaki w internecie na popularnym portalu „zubryonline”: http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline .

Chore lub okaleczone ptaki, szczególnie gatunków chronionych, leśnicy otaczają całoroczną opieką m. inn. w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków “Przytulisko” w Nadleśnictwie Krynki. Dla znajdujących się tam: bocianów, sów, puchaczy, puszczyków, sokołów – podaje się kilka ton karmy mięsnej rocznie.

Dla urozmaicenia ptasiego menu podaje się dodatki żywieniowe: karmę dla kotów i psów oraz warzywa. W roku 2015, przebywające w „Przytulisku” kaczki i gęsi potrzebowały 480 kg specjalnego granulatu do karmienia tych ptaków. Nadleśnictwo musi również zakupić w ciągu roku ponad 10 kg … twarogu, który jest dodatkiem do karmy dla młodych ptaków. np. sikorek
Dokarmianie ptaków, to jak widać, wcale nie takie małe zadanie w pracy leśników. W tym kontekście, traci swoją prawdę powiedzenie, że „zjadł tyle co ptaszek”.

Ewa Majewska
Regionalna Dyrekcja
Lasów Państwowych
w Białymstoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście + dziewiętnaście =