5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej.

Niektóre naśladują formy przyrody, inne są rzeźbami artystów, inne futurystycznymi obiektami małej architektury krajobrazu. Zaczęły kolonizować jakąś ulicę, plac czy ogród – nowe „rodziny” drzew- produkujące słoneczną energię elektryczną.

Zwykle składają się z centralnego filara, pnia, do których są podłączone, poprzez łączące elementy (gałęzie), i zamocowane do nich, niczym liście, panele słoneczne, tak zorientowane, aby uchwycić największą ilość światła słonecznego w ciągu dnia.
Pień i gałęzie mogą być wykonane ze stali, poliwęglanu lub laminowanego drewna. W zależności od sposobu pracy i miejsca, w którym są zainstalowane, istnieje kilka wariantów drzew PV, produkujących energię elektryczną:

DRZEWO OGRODOWE

Drzewo fotowoltaiczne pełni rolę prostego drzewa ozdobnego, również nadaje się do małych ogrodów.

drzewo fotowoltaiczne 2
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

I solar Trees di Ross Lovegrove

DRZEWO-RZEŹBA

Drzewo fotowoltaiczne staje się niemal dziełem sztuki, wzbogacając plac lub park.

drzewo fotowoltaiczne 3
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

I solar Mallee Trees ad Adelaide (Australia).

drzewo fotowoltaiczne 4
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

Gli uTree di Xabier Perz de Arenaza

Pozycje „liści” są przyjmują różne kształty: kwadratowe, prostokątne, trójkątne, okrągłe, owalne, itp .. W wielu przypadkach, panele tworzą niesamowity efekt lustra, który zmienia się wraz ze zmianą rodzaju odbijanego światła.

drzewo fotowoltaiczne 5
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej
drzewo fotowoltaiczne 7
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

L’albero fotovoltaico Photosynthesis di Akihisa Hirata.

DRZEWO- BUDKA

Kojarzy pojęcie drzewa z dachem fotowoltaicznym, mogącym chronić się przed deszczem i dającym schronienie dla wszystkich typów pojazdów: samochodów, motocykli, rowerów.

drzewo fotowoltaiczne 8
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

 Il Progetto Lotus di Giancarlo Zema Design Group.

DRZEWO MIEJSKIE

To drzewo fotowoltaiczne jest prawdziwym dziełem architektury miejskiej: latarnie, światła itp zegary. Niektóre z nich są wyposażone w urządzenie do ładowania iPoda i tabletów, różnych telefonów komórkowych: czekając na doładowanie można przeczytać gazetę, siedząc na ławce poniżej. Inne są wyposażone w diody LED, które można włączać i wyłączać równocześnie z latarniami.

drzewo fotowoltaiczne 9
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

Il „Black Tree” di Miloš Milivojević a Belgrado

drzewo fotowoltaiczne 11
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

Monumento fotovoltaico di Manerba del Garda (Brescia)

DRZWO-SOLAR GEOTERMALNE

Ukrywa serce pełne energii elektrycznej, ale również energii geotermalnej . Jak prawdziwe drzewa, które pochłaniają wodę i sole przez korzenie i w procesie fotosyntezy, przekształca energię słoneczną w energię chemiczną (glukozy), dzięki chlorofilu, więc to drzewo czerpie poprzez sondy ciepło z gruntu oraz przekształca energię słoneczną w energię elektryczną dzięki panelom fotowoltaicznym.

Drzewo fotowoltaiczne geotermalne
5 drzew do produkcji energii fotowoltaicznej

Składa się z szeregu ogniw fotowoltaicznych, które dzięki silnikom, zmieniają nachylenie paneli PV w zależności od położenia słońca; w celu dalszego zwiększenia skuteczności przez umieszczenie płaszczyzny padania promieni słonecznych, w odniesieniu do kąta najbardziej prostopadłego.
Sondy geotermicznych mogą osiągnąć głębokości 100 m: każda jest wyposażona w rurę do połączoną z pompą cieplną. Pompa uruchamia płyn przenoszący ciepło, który jest ogrzewany w gruncie po wchłaniany przez pompę, która następnie przekazuje go do ogrzania wody i do danego środowiska. Dla chłodzenia latem po prostu odwraca się ten cykl.

drzewo fotowoltaiczne 11
drzewo fotowoltaiczne 12

Jeśli drzewo produkuje ilości energii większą niż potrzeba do użytku prywatnego, ma okazję do pozbycia się nadmiaru energii, w zamian za wkład finansowy w system energetyczny operatora.
Na razie korzystanie z drzew fotowoltaicznych / geotermalnych jest ograniczone, koszty instalacji prywatnych są nadal wysokie, ale niedługo, kto wie!?

Wyobrażam sobie przyszłość, w której wiele z tych drzew będzie pojawić się w naszych miastach, miejscach pobytu, wkomponowując się w naturalne otoczenie.

Oryginalny tekst zdjęcia :Federico Da Dalt, lic CC BY-NC-ND 4.0

architekt Federico Da Dalt

Federico Da Dalt

Architekt.  Mieszka w Colle Umberto (Treviso) i Wenecji.  Miasto, w którym złozył dyplom magisterski dot.  Zrównoważonego Budownictwa w Bangladeszu:
Osiedle mieszkaniowe z bambusa i gliny . Interesuje się :poezją, pieśnią , teatrem.Uwielbia jazdę na rowerze i piesze wędrówki po górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − dziewięć =