AKADEMIA EKODZIEŁO 2016

akademia ekodzieło 2016

W dniach 5 -17 maja Klub Gaja zaprasza na drugą edycję festiwalu Ekodzieło.

Tegoroczna odsłona działań integrujących sztukę i ekologię realizowana będzie w ramach Akademii Ekodzieło. Warsztaty, działania parateatralne, instalacje, happeningi, eksperymenty i pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury w Bielsku-Białej, Cieszynie, Bystrej i Żywcu. Zapraszamy!

Do współpracy Klub Gaja zaprosił Galerię Bielską BWA, Zamek Cieszyn, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Dom Kultury Stare Bielsko i Miejskie Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu oraz artystów, którzy w swej twórczości odnoszą się do natury.

Izabela Ołdak, absolwentka Dutch Art Institute ArtEZ w Enschede w Holandii i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, współprowadzić będzie warsztaty z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja.

Warsztaty inspirowane działaniami Jerzego Grotowskiego oraz pracą autorów głębokiej ekologii Joanny Macy i Johna Seeda związane będą z poszukiwaniem form ekspresji w naturze i wykonaniem symbolicznej maski. W finale – wspólna akcja uczestników w przestrzeni miejskiej.

Artysta Jarosław Koziara, absolwentem Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, który w młodości ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, zbuduje podczas warsztatów instalację „Dom dla pszczół” w ogrodzie przy Willi Sixta.
Artyści, których zaprosiliśmy do projektu Akademia Ekodzieło w swej twórczości odnoszą się do życia na Ziemi, dostrzegając nie tylko zewnętrzne piękno przyrody, ale też ukryte głębiej sfery duchowości. Rozmach realizacji Jarosława Koziary każe nazywać je land artem, artysta pracuje z powierzchnią ziemi. Jak Indianie z pustyni Nazca tworzy ogromne rysunki, widoczne tylko z samolotu. Izabela Ołdak przeprowadza rytuały, strojąc własne ciało i przygotowując je do kontaktu z Ziemią i jej żywiołami. Jej performanse wzbogacone są muzyką i tańcem.

Warsztaty z młodzieżą, przeprowadzone przez tych artystów, będą miały także aspekt ekologiczny, dzięki współpracy z ekologami z Klubu Gaja – komentuje Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Miłośników kina zapraszamy na pokaz filmu „Projekt Nim” do DKF w Bystrej. Dokument Jamesa Marsha jest wstrząsającą i emocjonalną opowieścią o historii szympansa, który staje się przedmiotem eksperymentu naukowego. To opowieść o zwierzęciu i człowieczeństwie. W programie Akademii Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci „Skoczkowie” i „Było sobie drzewo” połączone z warsztatami, a także film „Był sobie las” który stanie się inspiracją happeningu z udziałem studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Filmy prezentowane były na Docs Against Gravity Film Festiwal. Warsztaty twórcze dla dzieci odbędą się także w Starym Bielsku i Żywcu.

„Eksperyment kulinarny” czyli warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie, a także tworzenie mandali ogrodu to wydarzenia, które odbędą się na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Beata Tarnawa i Jacek Bożek z Klubu Gaja wspólnie stworzą instalację z naturalnych materiałów symbolizujących harmonię ogrodu – miejsca przyjaznego ludziom. Etnobotanik, aktywista i społecznik Karol Szurdak poprowadzi spacer po parku i zaprosi do wspólnego przygotowania kolacji z zebranych dzikich roślin.

Akademia Ekodzieło dofinansowana jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice.

W programie Akademii Ekodzieło 2016:

BIELSKO-BIAŁA – GALERIA BIELSKA BWA

5- 6 maj, godz. 12.00 – „Mówią inni”- warsztaty i działanie parateatralne.
Warsztaty poprowadzą Izabela Ołdak i Jacek Bożek.
Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja, godz. 17.00 – wernisaż wystawy Jarosława Koziary „Land art” (Klubokawiarnia Aquarium).
Podczas wernisażu degustacja potraw przygotowanych z roślin dziko rosnących.

BIELSKO-BIAŁA – OGRÓD PRZY WILLI SIXSTA

12-13 maj, godz. 12.00 – „Dom dla pszczół” – warsztaty i instalacja.
Warsztat poprowadzą artysta Jarosław Koziara i Jarosław Kasprzyk animator Klubu Gaja.
Zapraszamy młodzież, zapisy do 2 maja na adres email: b.tarnawa@klubgaja.pl

14 maja – Noc z kulturą w Bielsku-Białej – wystawa Jarosława Koziary „Land art”.

BIELSKO-BIAŁA – DOM KULTURY STARE BIELSKO

14 maj, godz. 11.00 – „Coś z czegoś” – warsztaty upcyklingu poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Natalia Bubiak i Miłosława Bożek.

CIESZYN – ZAMEK CIESZYN

8 maj, godz. 10.00 – „Mandala Ogród” – instalacja, Beata Tarnawa i Jacek Bożek.

8 maj, godz. 14.00 – „Eksperyment kulinarny” – warsztat etnobotaniczny i wspólne gotowanie.
Warsztat poprowadzi Karol Szurdak.
Zapraszamy, zapisy na adres email: epanasiuk@zamekcieszyn.pl )

BYSTRA – GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

10 maj, godz. 14.00 – film „Był sobie las”, reż. Luc Jacquet (twórca „Marszu pingwinów”).
Pokaz filmu połączony z happeningiem z udziałem widzów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Happening poprowadzi Jacek Bożek.

11 maj, godz. 9.30 – filmy dla dzieci „Skoczkowie”, reż. Gracia Torres oraz „Był sobie drzewo”, reż. Marleen van der Werf oraz warsztaty.
Warsztaty poprowadzą animatorki Klubu Gaja – Maria Posłuszna, Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska (pokazy i warsztaty zamknięte).

17 maj, godz. 19.00 – DKF – film „Projekt Nim”, reż. James Marsh (laureat Oscara za film „Człowiek na linie”).
Po pokazie filmu panel dyskusyjny, który poprowadzi redaktor Radia RAM i Radia Wrocław Kultura Maciej Przestalski.

ŻYWIEC – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY – KLUB „PAPIERNIK”

13 maj, godz. 9.30 – „Popłyń z nurtem” – warsztat twórczy dla dzieci poprowadzi Maria Posłuszna (warsztat zamknięty).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dwanaście =