Akademia Zdrowego Przedszkolaka w trosce o najmłodszych

Akcja XXV Podroz do Eko krainy

O problemie otyłości wśród dzieci mówi się coraz głośniej. I dobrze, bo problem ten staje się coraz powszechniejszy. W dobie śmieciowego jedzenia, wszechobecnych fast foodów i ciągłego braku czasu na gotowanie, często nie zwracamy uwagi na to co jemy. Skutki tego najdotkliwiej odczują najmłodsi, którzy już za kilka lat będą borykali się z powstałymi w ten sposób problemami zdrowotnymi.

Propagowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych całej rodziny oraz zmiana sposobu żywienia w placówkach przedszkolnych – to główne cele Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Nasz projekt społeczno-edukacyjny jest działaniem długofalowym, skierowanym zarówno do Rodziców, jak i Przedszkoli. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko wspólna edukacja dziecka ze strony zarówno przedszkola i rodziców może zapewnić sukces.

AZP 1

Dlaczego przedszkolaki?

Ktoś zapyta czemu właśnie w przedszkolach? Otóż dlatego, że jest to niezmiernie istotny okres w życiu młodego człowieka, w którym kształtują się podwaliny nawyków żywieniowych towarzyszące mu w całym dorosłym życiu. Jeżeli wtedy nauczy się odróżniać dobre wybory żywieniowe od złych, to możemy mieć pewność, że wiedza ta będzie owocowała w przyszłości.
Okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa to czas kiedy większość rodziców przykłada dużą wagę do właściwego odżywiania. Na rynku funkcjonuje mnóstwo firm i ekspertów, którzy doradzają młodym mamom czym powinny karmić swoje maluszki. Gdy dziecko skończy 3 lata przekracza magiczną granicę, kiedy w dziedzinie żywienia o wiele więcej „mu wolno”. Zazwyczaj rodzice nie zwracają już tak bardzo uwagi na to czym karmią swoje pociechy, często traktując ich jak „małych dorosłych” i podsuwając te same produkty, które sami jedzą. A niestety, często nie są one dla nich odpowiednie. Z drugiej strony rodzice posyłając dzieci do przedszkola, spychają z siebie ciężar odpowiedzialności za żywienie dziecka, wierząc że placówka przedszkolna zajmie się tym we właściwy sposób. Jednak niestety nie zawsze tak bywa. Jadłospisy, według których dzieci karmione są w przedszkolach często pozostawiają wiele do życzenia. Zazwyczaj nie jest to działanie celowe, wynika raczej z niewiedzy i złych przyzwyczajeń.

Dlaczego nie szkoła? Bo uważamy, że w tym momencie jest już trochę za późno na zmiany. Oczywiście lepiej późno niż wcale, ale jeśli to możliwe to lepiej zacząć kształtować właściwe nawyki już w najmłodszych latach.

AZP2

 

Współpracuje z nami ponad 4.500 przedszkoli

Docieramy do przedszkoli w całej Polsce, zarówno tych małych, jak i dużych, publicznych i prywatnych, ofiarowując im pomoc oraz inspirację w codziennych działaniach. Zespół ekspertów Akademii opracowuje materiały edukacyjne w formie atrakcyjnych warsztatów i prezentacji, które mają angażować do wspólnej pracy pracowników przedszkoli, rodziców i dzieci. Ponad 4.500 Przedszkoli z całej Polski zaufało nam i bierze czynny udział w naszych Akcjach. Przedszkola otrzymują od Akademii: konspekty zajęć, scenariusze warsztatów, materiały multimedialne i inne materiały pomocnicze, a po zakończeniu Certyfikat potwierdzający realizację Akcji.

Wszystkie pomoce dydaktyczne, które otrzymują od nas przedszkola są całkowicie BEZPŁATNE. Zajęcia przygotowywane w oparciu o nasze materiały to dla dzieci mnóstwo pożytecznej wiedzy i jeszcze więcej dobrej, rozwijającej zabawy! Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 80% przedszkoli uważa, że program Akademii podnosi jakość przygotowywanych posiłków i kształtuje świadomość prawidłowych nawyków żywieniowych.

Akademia została założona jesienią 2010 roku. Przez ten czas zorganizowaliśmy już XIII Akcji związanych z tematyką zdrowego żywienia, profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa oraz ekologii. W roku edukacyjnym 2014/2015 realizujemy cztery Akcje: Podróż do Krainy Pełnej Zdrowia (jesień 2014); Podróż do EKO Krainy (zima 2014); Podróż do Krainy Aktywności (wiosna 2015) oraz Podróż do Bezpiecznej Krainy (lato 2015).

Baza wiedzy i inspiracji

Akademia Zdrowego Przedszkolaka to nie tylko akcje edukacyjne w przedszkolach. Nasze cele realizujemy również poprzez prowadzenie portalu internetowego zdrowyprzedszkolak.pl, który stanowi cenną bazę wiedzy nt. zdrowego żywienia, wychowania i aktywności. To źródło przepisów i inspiracji zarówno dla rodziców, jak i dla przedszkoli.Oferujemy również kontakt i wsparcie naszych ekspertów. Serwis posiada wyjątkową funkcjonalność pozwalającą na wzajemną komunikację między rodzicem a przedszkolem (rodzic weryfikuje pracę przedszkola – aby mogło ono otrzymać Certyfikat, rodzic musi potwierdzić realizację Akcji). Codziennie naszą stronę odwiedza ponad 1.000 użytkowników. Na naszych czytelników czeka nie tylko porcja istotnej wiedzy, ale także liczne niespodzianki w postaci konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.
Jesteśmy również wydawcą popularno-naukowego magazynu „WIEM! Jak działają dzieci”. Odkrywamy w nim tajemnice rozwoju, wychowania i psychologii dziecka. Wszystkie treści przekazane są tu w przystępnej formie felietonów, newsów oraz krótkich relacji ze świata nauki. Nasi autorzy w swoich felietonach podglądają, jak dzieci badają otaczający je świat, jak funkcjonują ich dopiero rozwijające się, małe mózgi, w jaki sposób się uczą i poznają nową dla siebie rzeczywistość.

AZP3

Partnerami popierającymi nasze działania są m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, SGGW, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Agencja Rynku Rolnego, Straż Pożarna, WOPR, Miasto Stołeczne Warszawa i wiele innych.

Zapraszamy wszystkie przedszkola, które jeszcze tego nie uczyniły do dołączenia do Akcji poprzez serwis www.zdrowyprzedszkolak.pl. Dołączać do programu można przez cały czas, a udział we wszystkich Akcjach jest całkowicie bezpłatny!
Zapraszamy również wszystkich rodziców, którym zależy na tym aby wychować swoje dziecko na mądrego i zdrowego młodego człowieka, do bieżącego śledzenia naszej działalności. Mogą to Państwo uczynić poprzez naszą stronę internetową lub profil na Facebooku. Zachęcamy również do rejestracji w naszym serwisie, będziecie wówczas na bieżąco informowani o tym co się u nas dzieje. Jeżeli przedszkole Waszego dziecka nie bierze jeszcze udziału w naszych Akcjach, to być może to właśnie Wy będziecie mogli przekazać im informację i zachęcić do aktywnego włączenia się w realizację naszego programu.

 

Dołącz już dziś!

www.zdrowyprzedszkolak.pl

https://www.facebook.com/akademiazdrowegoprzedszkolaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − czternaście =