Alergia przez wodę i herbicydy?
2,4-dichlorofenol, powstaje jako produkt uboczny chlorowania wody oraz w wyniku transformacji środowiskowej jednego z herbicydów fenoksyoctowych kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego (2,4-D), częściowo odpowiada za wzrost zapadalności na alergie pokarmowe w krajach rozwiniętych.
Autorzy raportu opublikowanego w Annals of Allergy, Asthma and Immunology wzięli pod uwagę nie tylko stężenia 2,4-dichlorofenolu, ale i jego pochodnych.
Wg oszacowań CDC, w latach 1997-2007 częstotliwość alergii pokarmowych wzrosła w Stanach Zjednoczonych aż o 18%.
SKUTKI CHLOROWANIA WODY
Mając to na uwadze, naukowcy pracujący pod kierunkiem Eliny Jerschow z College’u Medycznego im. Alberta Einsteina Yeshiva University przeanalizowali przypadki 2211 osób w wieku 6 lat i starszych, które wzięły udział w US National Health and Nutrition Examination Survey 2005-2006.
Szczegółowo przyglądano się 25% osób z najwyższym stężeniem dichlorofenolu w moczu (4. kwartylowi).
Okazało się, że prawdopodobieństwo alergii na co najmniej 1 typ pokarmu było w tej grupie aż o 80% wyższe niż u osób z niższym poziomem dichlorofenolu.
Nie stwierdzono związku między ekspozycją dichlorofenolową a uwrażliwieniem na alergeny środowiskowe.
Aby ocenić częstość występowania alergii pokarmowych (np. na orzeszki ziemne, jaja, mleko i skorupiaki) oraz środowiskowych (np. na pyłek dębu), oceniano miano przeciwciał klasy E (IgE). Poziom 0,35 kU/l lub wyższy uznawano za wskaźnik uwrażliwienia.
Ochotnicy, którzy stykali się z 2 metabolitami dichlofenolowymi, częściej cierpieli na 1 lub więcej alergii pokarmowych niż ludzie z bardziej ograniczoną lub zerową ekspozycją. W ok. 550-osobowej grupie z najwyższym poziomem ekspozycji prawdopodobieństwo jednoczesnej alergii pokarmowej i środowiskowej było o 61% wyższe.
ALERGIE
Ponieważ w USA rośnie zarówno zapadalność na alergie pokarmowe, jak i zanieczyszczenie środowiska, te dwa trendy mogą być, wg głównej autorki studium Eliny Jerschow, powiązane.
Pani profesor uważa też, że zrezygnowanie z picia wody z kranu prawdopodobnie niczego nie zmieni, bo „inne źródła dichlorofenolu, np. potraktowane pestycydami owoce i warzywa, mogą odgrywać ważniejszą rolę w etiologii alergii”.
Opracowanie: Anna Błońska
Na podstawie: Telegraph, MedwireNews
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Źródło: Wolnemedia.net
Chemia celowo dodawana do pożywienia, chemia dodawana do wody, dokąd to prowadzi ?