Arnika łagodzi bóle mięśni i stawów

Arnika górska – szkoda, że w Polsce rośnie rzadko

Najważniejszy gatunek, Arnica (A.montana) pochodzi z północnych i środkowych wyżyn Europy.

Jest wieloletnim ziołem.

W Polsce spotkamy ja w Sudetach, Karpatach, na Suwalszczyźnie, Pojezierzu mazurskim i w Puszczy Białowieskiej. Najczęściej dostrzec ją można na  łąkach i brzegach lasów. Jest pod ścisłą ochroną.

Łatwo ja rozpoznać ponieważ kwiaty są zebrane w 3 złocistożółte dość duże koszyczki, z których jeden jest szczytowy, a pozostałe wyrastają z kątów górnych liści. Średnica koszyczków  wraz z kwiatami wynosi do 8 centymetrów.

Kwiaty arniki należą do rodziny astrowatych.

Zawierają wiele składników, które przyczyniają się do działania farmakologicznego:

  • Aminy, w tym betaina, cholina i trimetyloamina
  • Węglowodany, takie jak śluz i polisacharydy
  • Kumaryny, w tym skopolamina i umbeliferon
  • Flawonoidy
  • Kwasy tłuszczowe

Łodyga  może osiągnąć  50-60 centymetrów wysokości. Liście rosną  w ciasnych gronach u podstawy łodygi

Do celów leczniczych zbiera się przede wszystkim na plantacjach kwiatostany – koszyczki w początkowym okresie kwitnienia. Dzień zbioru powinien być słoneczny, najlepiej w porze po obeschnięciu rosy.

Arnika wytwarza krótkie wielogłowe kłącze, uwieńczone rozetą przyziemnych liści.

Arnika właściwości, o których warto wiedzieć

Kwiaty i korzenie arniki zawierają dużą ilość substancji przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Roślina medykom, znachorom znana jest już od kilku wieków. Pierwsze odnotowane użycie kwiatów arniki lub jej suszonych kwiatów datuje się na XVI wiek. Stosowano ją w leczeniu siniaków, bólu mięśni i stawów, skręceń i reumatyzmie.

arnika masc

Badania wykazały, że arnika oprócz działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego może również wspomagać gojenie tkanek

Co ważne stosując ją w postaci maści, plastra nie stwierdzono istotnych działań niepożądanych. Ma to znaczenie szczególnie dla osób uczulonych na  popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Działa bardzo skutecznie, ponieważ objawy bólu, drętwienia w przypadku zastosowania plastra czy maści mijają lub bardzo się zmniejszają  już po trzech dniach.

 Podsumowanie korzyści zdrowotnych arniki

  • Pomaga złagodzić ból. Udowodniono, że  arnika jest popularnym lekarstwem na ból ciała spowodowany urazem, operacja lub stanem zapalnym.
  • Zmniejsza obrzęki.  Szczególnie mowa tu o obrzękach spowodowanych skręceniami, nadwyrężeniami mięśni czy urazami kości.
  • Łagodzi dolegliwości stawów, ponieważ przeprowadzone  badania potwierdziły, że arnika skutecznie pomaga w leczeniu typowych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, przede wszystkim w przypadku bólu i sztywności stawów. Stosowanie żelu z arnika było równie skuteczne w łagodzeniu bólu, jak żel z ibuprofenem.
  • Wspomaga regeneracje siniaków, ponieważ stymuluje produkcje białych krwinek, które pomagają usunąć krew i płyny z dotkniętego obszaru. Coraz częściej stosowana jest przez chirurgów plastycznych.
  • Łagodzi problemy skórne. Mowa głownie o trądziku. Arnika jest skutecznym środkiem nawilżającym.

Arnika maść – niezbędnik każdego miłośnika nart i wspinaczek

Kto jeździ na nartach lub uprawia wspinaczkę, wie że maść z arniki jest najlepszym środkiem na łagodzenie bólu, zmniejszaniu siniaków

Dostępna jest w każdej aptece i można ją zakupić bez recepty.

Przed użyciem najlepiej przetestować maść na niewielkiej powierzchni skóry. 

Pozwoli to sprawdzić, czy nie występują działania niepożądane. Maści z arniki nigdy nie należy nakładać na uszkodzoną skórę, oparzenia  III stopnia, obtarcia naskórka i ostre stany zapalne skóry. Arnika może wywołać silne podrażnienie tkanek.

Długotrwałe stosowanie może podrażnić skórę, powodując łuszczenie, pęcherze, a nawet egzemę.

Arnika – nie zawsze bezpieczna

Należy zachować środki ostrożności w przypadku przyjmowania doustnego arniki. Nadmiar może zagrażać  życiu.  Przetwory z arniki przyjęte doustnie w zbyt dużych dawkach powodują ból głowy i brzucha, mogą spowodować biegunkę, osłabienie pracy serca i oddechu. Może wystąpić także zwężenie źrenic, uszkodzenie wątroby, uszkodzenie nerek.

Nie należy przyjmować doustnie arniki w  stanach zapalnych żołądka i jelit, krwawieniach w przewodzie pokarmowym, stanach pozawałowych. Konsultacja z lekarzem powinna być obowiązkowa.

Arnika może wchodzić w interakcje z innymi lekami, takimi jak sterydy, leki przeciwbólowe i leki rozrzedzające krew.

Arnika – ciekawostki

Azjaci dawno temu używali jednego z gatunków arniki jako substytutu tytoniu, dlatego arnika nazywana jest czasami tytoniem górskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dziewięć =