Babka-prastary środek leczniczy.
Babka ( Plantago major ) rośnie przy drogach, na łąkach i uważana jest za chwast, a to tak naprawdę prastary środek leczniczy.
Połączenie listków babki ze świeżymi listkami pokrzywy i mniszka to wspaniała sałatka wzmacniającą i regenerującą organizm po zimie.
W celu poprawy trawienia babkę warto połączyć z piołunem i bobrkiem trójlistkowym , a w chorobie wrzodowej żołądka z prawoślazem i żywokostem.
Babka połączona z podbiałem, tymiankiem i anyżem oraz kwiatami pierwiosnka lekarskiego to skuteczna mikstura, kiedy dopadnie na przeziębienie.
Medycyna ludowa podaje wiele przykładów zastosowania tej niedocenionej rośliny.
Nieocenione przede wszystkim są liście i nasiona ( przysmak kanarków ).
Rozgniecione liście przykładano na jątrzące rany, czyraki, oparzenia, a także wcierano w miejsca, gdzie użądlił owad: osa, komar, pszczoła, trzmiel. Obrzęk i ból znika prawie natychmiast.
Świeżo wyciśnięty sok pity 2 razy dziennie po łyżce przynosił skuteczną poprawę w chorobach skórnych i zaburzeniach żołądkowo – jelitowych.
Napary i odwary z liści babki podawano w przypadku biegunki, czy stanów zapalnych przewodu pokarmowego.
Śluzy z liści babki działają osłaniająco na przewód pokarmowy i chronią błonę śluzową przed samostrawieniem. Właściwości te są szczególnie cenne w przypadku choroby wrzodowej powodującej nadmierną produkcję kwasu solnego w żołądku – podaje L. M. Krześniak w Apteczce ziołowej
Medycyna ludowa polecała picie wina ( 4 częsci ) zmieszanego z sokiem babki ( 1 cześć), w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego- 1 łyżkę, 3-4 razy dziennie- dodaje L. M. Krześniak
Sok podawany był także cierpiącym na choroby pęcherza i nerek, a także w stanach zapalnych jamy ustnej .
Zmieszany z miodem był skuteczny w złagodzeniu kaszlu ( zwłaszcza tego suchego i uporczywego ).
Do leczenia zapalenia spojówek i powiek stosowano napary z nasion babki.
Jak uzyskać napar i odwar z liści.
½- 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku. Napar odstawiamy na 10 minut, a odwar gotujemy przez 3 minuty.
Zazwyczaj napar czy odwar stosowano 2-4 razy dziennie.
Jak uzyskać odwar z nasion?
1 łyżeczkę nasion zalewa się szklanką wrzątku i gotuje przez 5 minut.
Wiadomo już dlaczego jest tak skuteczna. Babka zawiera bowiem glikozyd aukubinę, garbniki, śluzy, flawonoidy, sole mineralne, ( krzemionke i związk cynku) i witaminę C
Wykorzystano fragmenty z ”Apteczki ziołowej” Leszek Marek Krześniak
( Wydawnictwo Sport i Turystyka )