Bielsko-Biała nominowane do nagrody !

Bielsko-Biała konsekwentnie chroni klimat

Kampania edukacyjno-promocyjna „Bielsko-Biała chroni klimat” po raz kolejny została wyróżniona, jako jedna z pięciu najlepszych praktyk samorządowych, w skali europejskiej.

Tym razem bielski samorząd nominowano do głównej Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013 (European Public Service Award 2013).

Na konkurs wpłynęło aż 230 wniosków z 17 krajów Europy.

KONKURS

W wyniku przeprowadzenia I etapu oceny aplikacji konkursowych Jury EPSA 2013 wybrało 47 projektów z Europy, które otrzymały tytuł Najlepszej Praktyki,w tym gronie znalazło się 5 laureatów z Polski:

 • Ministerstwo Środowiska,
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szklarskiej Porębie,
 • Miasto Rybnik,
 • Miasto Bielsko-Biała,
 • Zarząd Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych w Poznaniu
 • Miasto Gdańsk.

Jednakże do Głównej Nagrody EPSA 2013 w kategorii Samorząd lokalny zostało nominowanych tylko pięć wniosków z całej Europy, w tym dwa z Polski:

 • z Poznania
 • z Bielska-Białej.

WIZYTACJA

Miasta te zostały zwizytowane przez ekspertów z europejskiej instytucji nadzorującej konkurs, a spośród nich, na podstawie raportów z wizyt jury wyłoni finalistów w każdej z kategorii konkursu.
Wizyta Claude’a Rongione z European Institute of Public Administration w Bielsku-Białej miała miejsce w dniu 29.07.br, a jej uczestnikami były podmioty lokalne zaangażowane w działania kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”:

 • przedstawiciele władz miasta,
 • urzędnicy miejscy,
 • dyrektorzy placówek oświatowych,
 • nauczyciele,
 • znane osoby ze świata sportu i kultury,
 • przedstawiciele współpracujących firm i przedsiębiorstw energetycznych
 • mieszkańcy miasta.

Spotkanie przebiegało w charakterze konwersacji, w której gość z Maastricht prosił o wypowiedzi poszczególnych przedstawicieli grup społecznych.

Z-ca Prezydenta Z. Michniowski uzasadnił rolę kampanii w budowaniu świadomości ekologicznej naszej społeczności lokalnej, a przedstawiciele środowiska oświatowego potwierdzili oddziaływanie kampanii na nauczycieli, uczniów i ich rodziny.

Pani Lucyna Kozień, dyrektor Teatru Lalek „Banialuka” przyznała, że bardzo widoczna jest głęboka świadomość potrzeby ochrony środowiska i oszczędzania energii wśród dzieci i młodzieży uczestniczącej w warsztatach teatralnych, a nauczyciele szkół i przedszkoli opowiedzieli o akcjach realizowanych na terenie ich placówek.

Dyrektor „Książnicy Beskidzkiej” Bogdan Kocurek z dumą wyliczył osiągnięcia biblioteki w dziedzinie energooszczędności oraz obszary wpływów jej działań edukacyjnych.

„Jestem zaskoczony skalą Państwa działań oraz tym, jak bardzo są one przemyślane i konsekwentne. Kampania stanowi przykład najlepszej praktyki i wzoru dla innych miast europejskich – wyznał ekspert z EIPA.

Bielsko-Biała nominowane do nagrody 

Efekt skali oddziaływania kampanii nie byłby tak widoczny, gdyby nie ścisła współpraca ze sferą biznesu, który aktywnie realizuje i wspiera wiele działań.

Potwierdzili to przedstawiciele największych centrów handlowych Galeria Sfera i Gemini Park, a także przedsiębiorstw energetycznych: Tauron Dystrybucja i PK Therma.

Wielu zaproszonych Ambasadorów Klimatu, czyli osób, które na jednym z ponad 300 plakatów zaprezentowały swoje zobowiązania dotyczące sposobów oszczędzania energii potwierdziło jego zrealizowanie.

„Takie spotkanie daje nam obraz, jak bardzo trafiony był pomysł uruchomienia kampanii edukacyjno-promocyjnej, do której może włączyć się każdy mieszkaniec naszego miasta z korzyścią dla siebie i środowiska” – powiedział Piotr Sołtysek Pełnomocnik Prezydenta miasta ds. Zarządzania Energią, kierownik komórki odpowiedzialnej za realizację kampanii.

25-27 listopada w Maastricht odbędzie się ceremonia wręczenia nagród EPSA. Więcej informacji na stronie www.epsa2013.eu

OD REDAKCJI EKOGAZETY:

Trzymamy kciuki za Bielskoo-Białą i Poznań – miasta nominowane do głównej nagrody 😉

Za nadesłaną informację dziękujemy Pani Elżbiecie Legoń ze Studio Mikstura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 17 =