Biodegradowalna butelka

Co jest największą plagą dla środowiska?

Niewątpliwie w czołówce znajdzie się plastikowa butelka, ponieważ jej rozkład może trwać nawet do kilkuset lat.
Wiele krajów czy miast na świecie już teraz szuka różnych rozwiązań ograniczenia jej stosowania.
Może projekt w 100 procentach biodegradowalnej butelki Ari Jonssona rozwiąże ten środowiskowy problem….

DesignMarch 2016: Projekt produktu studenta Ari Jónssona połączył czerwone algi w proszku z wodą, aby utworzyć biodegradowalną butelkę.

Jónsson – który studiuje na Iceland Academy of the Arts – przedstawił swój projekt podczas tegorocznego festiwalu projektowania w Reykjaviku DesignMarch od 10 do 13 marca 2016.

Po przeczytaniu o ilości odpadów z tworzyw sztucznych produkowanych każdego dnia, projektant uznał ,że jest “pilne” opracowanie materiału zastępczego.

“Czytałem, że 50 procent z tworzywa sztucznego jest użyta tylko raz, a następnie wyrzucana, więc czuję, że istnieje pilna potrzeba, aby znaleźć sposób, aby zastąpić absurdalne ilości plastiku, który wykonujemy, użytkujemy i wyrzucamy każdego dnia,” powiedział  Jonsson ,
“Dlaczego używamy materiałów do jednorazowego użytku, które rozkładają się w przyrodzie setki lat, aby następnie je wyrzucić?”

Zaczął studiować mocne i słabe strony różnych materiałów, aby określić, co może być odpowiednie do użytku jako butelka wody. W końcu natknął się na sproszkowany agar, substancję wykonaną z alg.

Gdy agar w proszku jest dodawany do wody, tworzy galaretowaty materiał. Eksperymentując znalazł odpowiednie proporcje. Jónsson powoli ogrzewa substancję przed wlaniem do formy w kształcie butelki, które przechowywane są w zamrażarce.
Następnie obraca formę zanurzając w wiadrze z lodowatą wodą, aż płyn wewnątrz przybiera kształt butelki.
Kolejny krok- mieszaninę umieszcza się w lodówce przez kilka minut, po czym mamy butelkę agar po wyjęciu z formy.

Tak długo, jak butelka jest pełna wody, będzie ona zachować swój kształt, ale tak szybko, jak staje się pusta – zacznie się rozkładać.

“Jeśli proces się nie powiedzie, lub gdy dno jest zbyt cienkie lub jest dziura w nim, można po prostu podgrzać ją i wlać do formy znowu,” powiedział Jónsson.

Butelka jest wykonana z materiałów naturalnych w 100 procentach, woda przechowywana wewnątrz niej jest zdatna do picia – chociaż Jónsson zauważył, że po jakimś czasie może wyodrębnić niewielką ilość smaku z butelki.
Zasugerował nawet, że jeśli użytkownik lubi smak, powinien gryźć butelkę po zakończeniu picia.

Materiał oryginalny i zdjęcie: dezeen.com, któremu dziękujemy za możliwość skorzystania z materiału

Warto przeczytać:

Eko Krasnal do ogrodu

Przedsiębiorcy odnieśli sukces w transformacji żuzytych butelek PET w papier mineralny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − czternaście =