”Bociany przyleciały do Warszawy”- premiera filmu –„KRAINA TYSIĄCA BOCIANÓW”

KRAINA TYSIĄCA BOCIANÓW

„Kraina tysiąca bocianów” – niezwykła opowieść o bocianach i przyrodzie Warmii, kręcona m.in. w wiosce zamieszkałej przez 30. ludzi i 60. ptaków, będzie miała swoją premierę 19 kwietnia w Warszawskiej Kinotece. Reżyserem filmu jest Artur Homan, a muzykę napisał Michał Lorenc. Producentem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ramach premiery odbędzie się 7 darmowych seansów kinowych, w godzinach od 11.00 do 19.00. Wydarzeniu towarzyszyć będą konkursy, wystawy, prelekcje.

Film opowiada o naszych polskich bocianach i przyrodzie. Pokazuje życie i zwyczaje tych ptaków od wiosennych przylotów, walki o gniazda, szukania partnerek, wychowywania potomstwa, zdobywania pokarmu, aż do jesiennych odlotów. Piękne i niecodzienne zdjęcia zrealizowano na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska, w szczególności w bocianiej wsi Żywkowo. Mieszka tam zaledwie 30 osób i aż 60 bocianów. W okresie gdy w gniazdach pojawiają się młode, liczba bocianów czterokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców wsi. Bociany można spotkać dosłownie na każdym rogu, a widok kilkunastu bocianów spacerujących za kosiarką lub jesienne „bocianie sejmiki” na okolicznych łąkach są jedynym w swoim rodzaju przeżyciem.

W ramach premiery odbędzie się 7 darmowych seansów kinowych, w godzinach od 11.00 do 19.00.

Aby wziąć udział wystarczy zarejestrować się wysyłając email na adres bociany@akcjalokalna.org.

Seansom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń pod hasłem „Ptaki łagodzą obyczaje”- prelekcje, warsztaty i prezentacje ptaków drapieżnych. Zaproszeni goście opowiedzą o Puszczy Białowieskiej oraz o sokołach i sokolnictwie, przywiozą ze sobą sowy płomykówki, myszołowa rdzawoskrzydłego i raroga. Grzegorz Paluchowski z firmy „AquilaFalcony” zjawi się z myszołowem towarzyskim i rarogiem, które służą mu do prowadzenia ochrony biologicznej, czyli płoszenia ptaków z lotnisk, sadów,magazynów. Gościem specjalnym będzie Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO, który w humorystyczny sposób przedstawi bociany jako ptaki magiczne.

Krzysztof Konieczny zaprezentuje symbiozę bocianów i energetyków z Energi, która konsekwentnie od wielu lat wspiera ochronę bociana białego. I ma się czym pochwalić np.:

1. Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego oraz Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego http://baza.bociany.pl/ gniazda
2. Stworzenie i prowadzenie Punktu informacyjnego „0 801 bocian” (0 801-26-24-26)
3. Blog pod adresem www.bociany.pl

4. Akcja „Zbieramy sznurki – ratujemy bociany”
Od blisko 20 lat Energa Operator (operator sieci dystrybucyjnej na terenie północnej i centralnej części Polski) montuje specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie. Szacuje się, że na 9 tysiącach platform umieszczanych i remontowanych przez pracowników Grupy zamieszkuje 20 proc. populacji polskich bocianów.
W ramach unikatowego na skalę Europy projektu „Energetyczni Obrączkarze” pracownicy spółki oznakowali około 5 tysięcy bocianich piskląt.

W organizację wydarzenia aktywnie zaangażowało się Rancho pod Bocianem z okolic Tarczyna pod Warszawą (http://www.ranchopodbocianem.pl/), gdzie na drzewie przed hotelem znajduje się piękne bocianie gniazdo.

„Gniazdo tuż przed obiektem jest chyba tylko u nas. Znajduje się na pięknej starej lipie i co roku są w nim bociany. Klekoczą z rana budząc gości. Czasem, lecąc do domu do młodych, zgubią jakąś swoją zdobycz , można więc się zdziwić. Bociany ptaki przynoszące szczęście, nie na darmo ludzie chcą, aby osiedlały się blisko ich domów. Podobno przynoszą też dzieci i coś w tym jest, bo młodych par nam nie brakuje. – mówi Katarzyna Domżał-Kędziora, Prezes Zarządu Rancho pod Bocianem”

Po każdym pokazie przygotowano konkursy dla widzów dotyczące filmu, ptaków i przyrody. Zwycięscy otrzymają ufundowane przez IKEA nagrody z nowej kolekcji ÖNSKEDRÖM inspirowanej ptakami szwedzkiego rysownika Olle Eksella. „Olle nie chciał rysować ludzi. Twierdził, że nie był w stanie oddać ich postaci w realistyczny sposób. Ale kiedy rysował ptaki, nagle udało mu się w tych rysunkach uchwycić cechy charakteru ludzi. Wszystkie ptaki wykonywał w swoim niepowtarzalnym stylu: pełnym humoru i ciepła, pomysłowym i eleganckim. Pulchne ptaki, szczęśliwe ptaki, dumne ptaki, smutne ptaki, ptaki jak jamniki, ptaki jak pióra, ptaki w charakterze kelnerek, ptaki jako sprzątaczki, ptaki jako hipisi.” – Cytat pochodzi z książki „OlleEksell – oczywiście!”

Warszawiacy będą mieli okazję nauczyć się również rysowania ptaków pod okiem przyrodnika i rysownika Dawida Kilona http://rysunekprzyrodniczy.blogspot.com/. Przez cały czas, w holu głównym i przyległej kawiarni będzie można obejrzeć, a nawet kupić obrazy, fotografie, książki o przyrodzie (http://www.multicobooks.pl/), czy budki dla ptaków. Swoje prace zaprezentuje Olga Cieślak (www.facebook.com/OlgaCieslakMalarstwo), Stefan Kłosiewicz pokaże piękne fotografie, Bohuska ubrania z autorskiej kolekcji (www.bohuska.com).

Pasjonatów bocianów jest coraz więcej. Siedzą w biurach, pracują w sklepach, w usługach, są w pracy, na emeryturze, w szkole. Ptasie hobby zaczyna nabierać realnych kształtów. W Żywkowie Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków prowadzi pierwsze bocianie gospodarstwo rolne.

„Można do nas przyjechać jako wolontariusz. W zamian za pomoc w gospodarstwie oferujemy pobyt w pokojach gościnnych, z klekotem bocianów za oknami i… świętym spokojem. Wolontariusze pomagają nam w ogrodzie, wykonują prace porządkowe w obejściu. Nie nudzą się, bo okolica jest bardzo ładna– mówi Sebastian Menderski z PTOP. Nasza działalność to przede wszystkim kształtowanie siedlisk i miejsc żerowania ptaków. Zalewamy i podtapiamy co się da. Miejsca, które przeschły bardzo ubożeją ptasio. Ptaki po prostu nie mając tam co jeść. Czasem wycinamy drzewa z ugorów, aby zamieszkały ptaki krajobrazu rolniczego. Woda to życie i dużo większa bioróżnorodność. I dotyczy to również prawego, nieuregulowanego brzegu Wisły w Warszawie.”

Premiera filmu i wydarzenie „Ptaki łagodzą obyczaje” zgromadziły wielu pozytywnych ludzi – od artystów, poprzez restauratorów, aż do ornitologów, ogrodników i marketu z designem. Okazuje się, że miłość do ptaków jest bardzo zaraźliwa.

Trailer filmu: www.youtube.com/watch?v=ReHhyFDX-FY

Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków www.ptop.org.pl
Fundacja Lokalna Akcja Specjalna www.akcjalokalna.org

PLAKAT bociany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × 1 =