Chaber bławatek – gwarantowana uroda i zdrowie
Spis treści
Chaber bławatek właściwości lecznicze
Często na polach spotykamy roślinkę o niebieskich kwiatkach, to chaber bławatek, ładny kwiat, ale zwłaszcza cenna roślina lecznicza, znana wśród naturoterapeutów i lekarzy.
Właściwości lecznicze chabra bławatka znane są już od lat i przekazywane z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza na terenach wiejskich. W każdej książce opisującej zioła, chaber bławatek jest w czołówce polecanych ziół.
Skąd takie zainteresowanie tą roślinką ? Niewątpliwie wynika ono z licznych właściwości, które warto znać i warto promować, wśród zwolenników naturalnych metod leczenia.
Właściwości przeciwtrądzikowe
Ten niepozorny kwiatek może rewelacyjnie wpłynąć na stan naszej skóry, zwłaszcza tej z problemami trądzikowymi.
Wystarczy uzbierane chabry (ok. 70 g) zalać wrzącą wodą (ok.0,5 litra) i odstawić na około 50 minut.
Następnie całość przecedzić i przemywać twarz tym chabrowym tonikiem kilka razy dziennie. Widoczna poprawa wyglądu skóry nastąpi już po kilku dniach.
Woda kwiatowa z chabru bławatka może być używana do pielęgnacji włosów.
Środek moczopędny
Właściwości przeciwtrądzikowe nigdy jednak nie dorównają silnym właściwościom moczopędnym tej rośliny.
Bardzo precyzyjnie zostały opisane przez Leszka Marka Krześniaka w ‘’Apteczce ziołowej’’
…związki czynne zawarte w kwiatach chabru mają łagodne działanie moczopędne, mogą być stosowane w chorobach z upośledzoną czynnością wytwarzania moczu przez nerki, w zespole nerczycowym, w niewydolności krążenia, w zapaleniach kłębów nerwowych i zapaleniach miedniczek nerkowych
Wspomniany autor zaleca picie naparu:
- 1 łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wrzątku i odstawić w naczyniu pod przykryciem na 15 minut.
- po przecedzeniu, wypijać ½ szklanki między posiłkami, w wymienionych wyżej chorobach układu moczowego i obrzękach.
Według niego także zapobiegają tworzeniu się złogów w drogach moczowych.
Inny przepis, który zadziała moczopędnie, który jest znany zielarzom i który warto wypróbować składa się z mieszanki kilku ziół, w tym oczywiście chabra bławatka.
Na mieszankę składają się:
- 50 g kwiatów chabru
- 50 g liści porzeczki czarnej
- 25 g kwiatów robinii akacjowej
- 25 g mniszka lekarskiego
- 25 g ziela pięciornika gęsiego
Wszystkie zioła dokładnie mieszamy. Następnie 3 łyżki mieszanki zalewamy około 1 litrem letniej wody.
Na wolnym ogniu doprowadzamy je do wrzenia i gotujemy jeszcze około 5 minut.
Zioła są gotowe do picia. Najlepiej przecedzone przelać do termosu i wypić w ciągu całego dnia miedzy posiłkami.
Działanie przeciwzapalne
Wyciągi z chabru są skuteczne w stanach zapalnych oczu, a mianowicie w:
- zapaleniach spojówek,
- zapaleniach brzegów powiek,
- w nadwrażliwości na promienie słoneczne,
- w przypadkach nadwrażliwości na promieniowanie z ekranów telewizorów.
Napar oczny zalecany przez Aleksandra Ożarowskiego i Wacława Jaroniewskiego ‘’ W Roślinach leczniczych i ich praktycznym zastosowaniu’’, da najlepsze wyniki.
Dla uzyskania naparu należy:
- zmieszać 4 łyżki kwiatów chabru, 3 łyżki ziela świetlika i 2 łyżki rumianku.
- zalać 2 łyżki mieszanki 1 szklanka wody wrzącej i naparzać pod przykryciem 15 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić.
Ciepły okład na oczy należy stosować w stanach zapalnych, kilkakrotnie w ciągu dnia.
Warto go stosować także w przypadku dla złagodzenia zmęczenia oczu. Po takiej kuracji zdecydowanie poprawi się ostrość widzenia. Wszystko będzie bardziej wyraźne, działa podobnie jak chryzantema.
Chaber bławatek zastosowanie w kuchni
Kwiat ma sporo zastosowań kulinarnych, sami będziecie zaskoczeni 🙂
Wino z chabru
Kto nie pił, to koniecznie powinien się wybrać w kujawsko-pomorskie i przede wszystkim odwiedzić Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu, gmina Dobre (powiat radziejowski). Tu powstaje wino chabrowe, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych – Przepisy z Tradycją.
Składniki wina z chabru:
- płatki z kwiatów chabrów bławatków, w pełnym wykwicie, zrywane ręcznie po obeschnięciu rosy – w czasie kwitnienia (kwiecień – wrzesień).
- woda przegotowana
- cukier – kupiony w sklepie
Wykonanie:
W słoneczny dzień, kiedy kwiaty są w pełnym rozkwicie, (najlepiej po obeschnięciu rosy) zebrać ręcznie, z dala od dróg, kwiatostany chabra bławatka. Nie myć kwiatów, oberwać płatki.
Do dużego słoika z bezbarwnego szkła wrzucić 4 szklanki płatków z kwiatostanów chabra bławatka, zasypać 2 szklankami cukru, dolać ok. 1 litra przegotowanej, ostudzonej wody. Słoik zakręcić, odstawić w nasłonecznione miejsce.
Codziennie wstrząsać, aż cukier się rozpuści, a płatki puszczą sok.
Obserwować, kiedy płatki chabrów zmienią barwę – zbieleją, a płyn uzyska barwę jasnoróżową – przecedzić i zlać powstały płyn do butelki.
Pozostałe przepisy na tradycyjne potrawy z Kujaw i Pomorza, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych w materiale Przepisy z tradycją można odszukać pod tym adresem.
Herbata z chabru
Herbatę z chabru bławatka zaleca się pić osobom, które mają na uwadze swoją urodę, relaks i oczywiście trawienie .
Do herbatki zaleca się dodawać syrop lawendowy, który bardzo podkreśli jej smak i aromat.
Najlepiej użyć wody o temperaturze pokojowej do zaparzenia w szklanym kubku i obserwować, jak płatki chabra stopniowo otwierają się i rozkwitają.
Miód chabrowy
Jest popularny na terenie Chin. Według medycyny chińskiej bardzo pozytywnie wpływa na poprawę odporności organizmu, dlatego jest zalecany do spożycia w okresach przejściowych lub wyczerpania.
Miód z bławatkiem jako źródłem nektaru ma słodki i aksamitny smak.
Chaber bławatek – uprawa i zbiór
Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny Złożonych (Compositae). Roślina występuje w Europie i Azji. W Polsce to roślina bardzo pospolita, którą znajdziemy na terenie całego kraju, głównie w łanach zbóż.
Chaber ma rozgałęzioną łodygę do 80 cm wysokości, nazywaną pajęczynowatowełnistą.
Kwiaty zebrane w koszyczki osadzone są na końcach rozgałęzień pędów. Jak sama nazwa wskazuje są barwy chabrowo niebieskiej , czasami białe lub rózgowe. Niebieską barwę kwiatów chaber bławatek zawdzięcza zawartości protocyjanin.
Te właśnie zakwitające w czerwcu koszyczki kwiatowe najlepiej pozyskać, wyskubać z nich kwiaty języczkowe i jak najszybciej wysuszyć, aby nie straciły koloru i właściwości leczniczych.
Chaber Bławatek, tak jak i inne zioła przechowujemy zawsze w szczelnych opakowaniach i z dala od miejsc wilgotnych i nasłonecznionych.
Chaber bławatek jest piękny. Idealnie komponuje się z czerwonymi, żółtymi czy fioletowymi kwiatami ozdobnymi. Poza łanami zbóż odnajdziemy go w ogrodzie czy na rabatach. Niepozorny, będzie często najpiękniejszą rośliną ozdobną.
Chaber bławatek – kilka ciekawostek
- bławatek w wielu krajach jest surowcem przemysłowym. Z jego owoców można pozyskać duże ilości oleju, który jest później wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym
- Niemcy chaber nazywają kwiatem pomyślności. Choć słaby jest symbolem powagi i godności, lojalności i czystości
- w języku kwiatów: Chaber jest słaby na zewnątrz i niezwykle silny w środku.
- to jeden z ulubionych motywów wśród hafciarek
Z wiankiem to każdego lata biegało się na głowie, ale winka chabrowego to nie piłam i nawet o nim nie słyszałam …:-) W tym roku wykorzystam przepis. Dzięki…