Choinki od leśników

plantacja choinkowa3m

Za kilka dni święta. A jak święta Bożego Narodzenia to w domu nie może zabraknąć choinki. Nadleśnictwa RDLP w Białymstoku oferują choinki ze specjalnych plantacji, które nie naruszają równowagi ekosystemu leśnego, a także przygotowali kilka ciekawostek o samym świerku, które warto poznać…, bo ile osób wie gdzie rośnie świerk o obwodzie 410 cm

Świerk pospolity (Picea abies) jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce na północnym wschodzie oraz na południu kraju. Przed Świętami Bożego Narodzenia świerk, nazywany potocznie choinką, trafia do naszych domów stając się w tym czasie, symbolem skupiającym życie rodzinne.

W Polsce najgrubszy świerk, o obwodzie pnia ponad 410 cm, rośnie w Nadleśnictwie Śnieżka.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku najwyższe świerki rosną w Puszczy Białowieskiej. Natomiast w północnej części białostockiej dyrekcji LP można spotkać okazałe drzewa tego gatunku.

Przykładem jest świerk pospolity – pomnik przyrody – w Nadleśnictwie Pisz, o obwodzie blisko 340 cm.

W Lasach Państwowych rozpoczęło się pozyskiwanie choinek świątecznych.

Corocznie, w tym czasie, w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków. W 2014 roku, łącznie we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, leśnicy przygotowali około 10000 drzewek. Świerki najczęściej wycina się ze specjalnych powierzchni – tak zwanych plantacji choinkowych – zakładanych z przeznaczeniem na sprzedaż drzewek świątecznych, dlatego pozyskanie młodych świerków nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Plantacja choinkowa spełnia nasze oczekiwania powszechnego korzystania z polskich lasów, a jednocześnie wykorzystuje naturalną produkcję siedliska. Dlatego zakup choinek z nadleśnictwa w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów, których od wielu dekad stale nam przybywa. Każdego roku leśnicy w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku sadzą blisko 30 mln. nowych drzew.
We wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku założonych jest blisko 50 hektarów plantacji choinkowych. Leśnicy hodują na nich świerki do wieku około 7 – 8 lat, gdy osiągają wysokość 3 – 3,5 m.

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania naturalną choinką świąteczną. Wyraźnie to widać po popycie jakim cieszą się drzewka w punktach sprzedaży przy nadleśnictwach. Na przykład w ubiegłym roku w nadleśnictwach RDLP w Białymstoku sprzedano prawie 10 tys. choinek! Cieszy nas to, ponieważ wystrój świąteczny domów, naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem, jest bardzo przyjazny środowisku.

Rocznie na głowę statystycznego Polaka przypada dziś ponad 70 kg zużywanych tworzyw sztucznych. Czy warto dodawać kolejne kilogramy plastiku do swojego otoczenia akurat na Boże Narodzenie? Sztuczne choinki służą nam długo, ale gdy je wyrzucimy, niektóre zawarte w nich związki rozkładają się przez kilkaset lat. Wyprodukowanie plastikowych drzewek wiąże się między innymi z wydobyciem i wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy naftowej, wymaga również zużycia energii (także w wypadku ich recyclingu). Jak każdy proces przemysłowy, nie jest to obojętne dla środowiska.

Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na plantacji wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę.

Naturalna choinka wnosi też do domu niepowtarzalną atmosferę, wspaniały aromat lasu, wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Już po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając naszego środowiska.

Zapraszamy Państwa do zakupów naturalnych choinek od leśników. Ceny są atrakcyjne i niezmienne od kilku lat. W nadleśnictwach w pobliżu Białegostoku z obszaru Puszczy Knyszyńskiej za drzewko o wysokości od 1,5 do 3,0 m. zapłacimy 30 – 55 zł.

plantacja choinkowa2m

Zestawienie miejsc i godzin sprzedaży choinek w nadleśnictwach Puszczy Knyszyńskiej znajdziecie Państwo poniżej

Czarna Białostocka

Siedziba Nadleśnictwa Czarna Białostocka od 18.12.2014 (7.30 -18.00)

Dojlidy

Siedziba Nadleśnictwa Dojlidy, Leśnictwa Mostek i Majówka od 15.12.2014 r. (7.00 – 15.00)

Knyszyn

Siedziba Nadleśnictwa Knyszyn, Leśnictwa Przewalanka, Karczmisko i Nowiny od 18.12.2014 (7.30 – 15.30)

Krynki

“W kancelariach Leśnictw Krynki i Ostrów” od 15.12.2014 (10.00 – 15.00)

Supraśl

Siedziba Nadleśnictwa Supraśl od 19.12.2014 (9.00 do 15.00)

Waliły

Siedziba Nadleśnictwa Waliły od 17.12.2014 (8.00 do 15.30)

Żednia

Siedziba Nadleśnictwa Żednia, Leśnictwa Michałowo i Cieliczanka od 15.12.2014 (8.00 do 15.00)

Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Białymstoku znajdują się na stronie internetowej www.bialystok.lasy.gov.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 9 =