Codzienne spożywanie orzechów wiąże się z niższymi wskaźnikami śmiertelności.

”Orzechy, orzeszki ziemne, ale nie masło orzechowe, może chronić przed rakiem, zgonem z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego i innych głównych przyczyn według nowego badania.”

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Maastricht (Holandia) potwierdza, że mężczyźni i kobiety, którzy jedzą co najmniej 10-15 gramów (pół garści ) orzechów włoskich lub orzeszków ziemnych dziennie mają niższe ryzyko zgonu z kilku głównych przyczyn zgonów, niż ludzie, którzy ich nie spożywają dowiadujemy się z The International Journal of Epidemiology ( publikacja 11 czerwca 2015 r )
Badanie było przeprowadzone w Holandii od 1986r wśród 120 tyś holenderskich mężczyzn i kobiet w wieku 55-69 lat. Badano wielkość spożywanych porcji i częstotliwość.

Kierownik projektu i epidemiolog prof Piet van den Brandt powiedział:

“To było niezwykłe, że znacznie niższą śmiertelność obserwowano już na poziomie konsumpcji 15 gramów orzechów lub orzeszków średnio dziennie (pół garści). Wyższe spożycie nie było związane z dalszym zmniejszeniem ryzyka zgonu”

Badania wykazały, że zmniejszenie śmiertelności zarówno kobiet, jak i u mężczyzn,nastąpiło w przypadku:

  • chorób układu oddechowego,
  • chorób neurodegeneracyjnych i cukrzycy,
  • chorób związanych z rakiem i
  • chorób sercowo-naczyniowych.

O związku między spożyciem orzechów, a zmniejszeniem śmiertelności sercowo-naczyniowej mówiły już wcześniejsze wyniki badań amerykańskich i azjatyckich, które były ukierunkowane przede wszystkim na choroby układu krążenia.

Najnowsze badania wskazują zmniejszenie śmiertelności z powodu raka, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych układu oddechowego .

Co może być tego przyczyną?

Jedno jest pewne: orzechy to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika, witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych (fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk, sód)

Ważną informacją przekazaną przez badaczy jest fakt, że nie stwierdzono zależności pomiędzy spożyciem masła orzechowego i ryzykiem zgonu.

Skład masła orzechowego różni się od składu orzeszków i może to jest tego przyczną

Pamietajmy!

Najzdrowsze to te orzechy, które są wyłuskane przed zjedzeniem ze skorupki.

na podstawie: Maastricht University

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × pięć =