Czas na kwas foliowy – wit B9

Kwas foliowy na co nam pomoże ?

Najwięcej jest go w warzywach o zielonych liściach – kwas foliowy ( wit B9) – wiosną zwiększa się jego dostępność.

Nic więc dziwnego, że jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folium, oznaczającego liść.

Zielone liście najlepiej spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek, ponieważ 50 % do 95% kwasu foliowego w żywności jest utracone w wyniku rozgotowania.

Niestety naturalny kwas foliowy łatwo ulega zniszczeniu w kwaśnym roztworze i łatwo utlenia się pod wpływem światła słonecznego i ogrzewania.  To główne przyczyny, przez które organizm ludzki uzyskuje bardzo małe ilości kwasu foliowego z pożywienia

Kwas foliowy jest witaminą B9. Zarówno kwas foliowy, jak i witamina B12 są niezbędnymi składnikami odżywczymi do tworzenia prawidłowych krwinek czerwonych i syntezy DNA.

Kwas foliowy niedobór

Zła dieta, czyli spożywanie niewystarczających ilości warzyw liściastych i owoców cytrusowych może stać się szybką przyczyną niedoboru. Niedobór kwasu foliowego to powszechne zjawisko, którego nie należy lekceważyć. 

Skutki niedoboru wit B9 są poważne dla organizmu:

  • niedobór kwasu foliowego może prowadzić do stopniowego rozwoju anemii.  Szczególnie narażone są na nią kobiety w ciąży
  • może wystąpić niedokrwistość, która spowoduje zmęczenie, zawroty głowy, drażliwość, a nawet duszności.
  • czerwony bolesny język to również  przyczyna niedoboru kwasu foliowego
  • biegunka
  • utrata smaku, a nawet depresja
  • niedobór kwasu foliowego u kobiety w ciąży może być zwiększoną przyczyną wrodzonych wad rdzenia kręgowego lub mózgu u płodu i nie tylko.

Jak uzupełnić kwas foliowy ?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane – uzupełnienie kwasu foliowego nie jest takie proste. Organizm ludzki tak naprawdę nie otrzymuje dużo kwasu foliowego z pożywienia. Zazwyczaj konieczna jest odpowiednia suplementacja. Na szczęście istnieje szeroki wybór suplementów w aptekach.  Zanim się je zakupi warto porozmawiać o nich z doświadczonym farmaceutą lub swoim lekarzem.

Czy możemy sami dostarczyć do organizmu kwas foliowy?  

Jest taka możliwość. Szczególnie wiosną będzie to bardziej łatwe.

kwas foliowy zielenina

Na lokalnych targowiskach, ale i w sklepach pojawiają się wtedy  surowe zielone warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, liście buraczka i wiele innych. Tych powinniśmy spożywać jak najwięcej i jak najczęściej. 

Kwas foliowy zawierają także:

  • brokuły,
  • szparagi,
  • groch,
  • brukselka,
  • owoce, w szczególności cytrusy,
  • wątroba zwierzęca i inne podroby,
  • drożdże,
  • płatki zbożowe,
  • fasola,
  • szpinak
kwas foliowy szpinak
szpinak

Kwas foliowy w jedzeniu – jak gotować potrawy ?

Przede wszystkim należy zadbać o świeżość warzyw. Nie należy ich długo przechowywać. Przed użyciem należy wszystkie dokładnie umyć i pokroić przed podaniem na mniejsze części. Dobrą praktyką jest odpowiedni dobór ilości podawanej na stół. Powinny być zjedzone, aby nie musiały być przechowywane na później. Utracą wiele cennych składników.

Jeśli  warzywa poddajemy obróbce gotowania czy smażenia – zróbmy to bardzo szybko. Proces gotowania czy smażenia nie powinien być dłuższy niż  3 – 5 minut. Najlepiej jeśli warzywa wrzucamy do gorącej wody.

Produkty mięsne, najlepiej pokroić na cienkie plastry czy kawałki. Zaleca się je podsmażać na dużym ogniu, aby proces był krótki i zachowała się jak największa ilość składników odżywczych.

Kwas foliowy w ciąży

Wszystkie kobiety w ciąży i te, które ja planują powinny spożywać produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, a także suplementować się nim. Kwas foliowy jest rozpuszczalną w wodzie witaminą b9, która uczestniczy w metabolizmie aminokwasów i nukleotydów w organizmie oraz jest  niezbędnym składnikiem dla komórek, wzrostu tkanek i rozwoju organizmu.

kwas foliowy a ciaza

Brak kwasu foliowego  może przyczynić się do poważnych wad płodu; cewy nerwowej płodu, deformacji oczu, ust, podniebienia, przewodu pokarmowego, układu krążenia, nerek, kości i i innych narządów, a także zwiększać ryzyko stanu przedrzucawkowego i oderwania łożyska

W wielu krajach np. chinach kobietom zaleca się suplementacje kwasem foliowym na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Dostarczane są nawet darmowe suplementy kwasu foliowego kobietom zamieszkującym tereny wiejskie.

Suplementacja kwasem foliowym przyczynia się także do zmniejszenia innych wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi, wargi i podniebienia oraz wrodzone wady sercowo-naczyniowe.

Kwas foliowy dla mężczyzn

Warto powołać się na badania przeprowadzone przez naukowców z California State University w Berkeley. Pod lupę wzięto jakość nasienia kilkudziesięciu zdrowych mężczyzn.

Wyniki wykazały, że mężczyźni spożywający produkty z najwyższym poziomem kwasu foliowego mieli najniższy wskaźnik nieprawidłowych  plemników.

Mężczyźni z niskim poziomem kwasu foliowego mogą mieć w nasieniu za dużo lub za mało chromosomów. Połączenie komórki z nieprawidłowym plemnikiem może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami: powodować wady wrodzone, takie jak zespół Downa i niestety zwiększa ryzyko poronień u kobiety.

kwas foliowy dla mezczyzn

Wyniki wskazują wiec, że suplementacja kwasem foliowym jest jak najbardziej wskazana u mężczyzn, kiedy postanawiają zostać tatusiami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + dziewięć =