Czosnek niedzwiedzi – wino
Spis treści
Czosnek niedzwiedzi – wino naturalnym sposobem na kaszel
Jak naturalną metodą pokonać trudności w oddychaniu i kaszel ?
Zalegająca flegma w płucach to przede wszystkim problem, który dotyka starsze osoby i to im w pierwszej kolejności należy polecić do spożywania wino z czosnku niedźwiedziego. Dlaczego właśnie czosnek niedźwiedzi a nie zwykły… ?
Kilka słów o czosnku niedźwiedzim
Czosnek niedźwiedzi to wieloletnia roślina, która osiąga wysokość około 20 do 30 centymetrów. Roślina kwitnie od kwietnia do maja.
Dziki czosnek jest rozpowszechniony w prawie całej Europie, z wyjątkiem regionu śródziemnomorskiego i nizinnych obszarów Węgier.
Bywa, że czosnek obficie występuje pod w dużymi drzewami lasów mieszanych, w zacienionych, wilgotnych i bogatych w próchnicę lasach, na terenach zalewowych , wąwozach, pod krzakami lub nad potokami. Czosnek niedźwiedzi jest rośliną wskaźnikową, ceni gleby głębokie, próchniczne, luźne, trwale wilgotne.
Wczesną wiosną liście czosnku niedźwiedziego czasami pokrywają całe poszycie lasu, tak zdarza się tylko w Europie Środkowej.
Jest rośliną miododajną, dająca nektar.
Zastosowanie w kuchni
Czosnek bywa stosowany jako:
- warzywo wiosenne – roślina jest jadalna (liście zbiera się w marcu i kwietniu), ale wykorzystuje się głównie liście, mniej znane jest wykorzystanie pączków kwiatowych jako kaparów.
- roślina przyprawowa – do sosów, masła ziołowego czy do pesto.
Może być również składnikiem Kimchi (to tradycyjne danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw).
Na Kaukazie czosnek niedźwiedzi stosuje się głównie do dań gorących, a surowe łodygi, które zbiera się przed kwitnieniem, spożywa się z chlebem i solą.
W Niemczech dziki czosnek jest również używany do pieczenia chleba ( niem. Bärlauchbrot ) i ciast ( niem. Bärlauchkuchen ).
Aby nie tracić charakterystycznych substancji zapachowych i smaku (czemu sprzyja obróbka cieplna) zwykle mieszamy go na surowo i jako posiekany, podawany jest z sałatkami lub innymi potrawami. Wiosną dziki czosnek może również zastąpić szczypiorek.
Zioło jest fermentowane, solone i marynowane. Nie zaleca się jego suszenia (podwyższona temperatura) , ponieważ w tym stanie dziki czosnek traci niektóre ze swoich cennych właściwości.
Nie pomyl czosnku niedzwiedziego z roślinami trującymi !
Oprócz zapachu, spód liścia, to niezawodny sposób na odróżnienie dzikiego czosnku od trujących konwalii majowych i jesiennych zimowitów. Przy naszym czosnku, spód liści jest zawsze matowy, a przy konwalii majowej i jesiennych zimowicie spód liścia błyszczy.
A przy tym, pomimo łatwego rozpoznania po czosnkowym zapachu, który pojawia się podczas pocierania liści, niedoświadczeni zbieracze ziół mylą dziki czosnek z konwalią czy liśćmi zimowita jesiennego (artykuł poniżej ⬇️ )
Czosnek niedzwiedzi – w medycynie
Czosnek wymieniony jest również w pięciotomowej starożytnej pracy pt: De Materia Medica autorstwa Pedanios’a Dioscurides‘a (jeden z najsłynniejszych lekarzy starożytnych) i opisany jako jeden z rodzajów cebuli odtruwających.
W medycynie ludowej czosnek niedźwiedzi jest dziś stosowany w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne oraz jako środek wiatropędny. Mówi się, że ma działanie odtruwające, przeciwbakteryjne i stymulujące krążenie, z których część została potwierdzona w testach farmakologicznych.
Czosnek niedźwiedzi był i jest nadal stosowany przez zwolenników medycyny naturalnej w wielu krajach – w Rosji, w Niemczech..
Nie dziwi ten fakt, ponieważ badania potwierdziły, że:
”ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci.” (Wikipedia)
Największą jego zaletą oprócz zabijania bakterii jest to, że czosnek niedźwiedzi przede wszystkim pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach i tym samym ”przynosi ulgę” w przypadku nawet przewlekłych chorób dróg oddechowych.
Jak samodzielnie przygotować wino z czosnku niedźwiedziego ?
Sprawdzony i bardzo skuteczny jest przepis podany przez doktor Górnicką w książce pt: ”Nalewki i receptury ziołowe”
”pełną garść drobno pokrojonych liści czosnku niedźwiedziego zagotować krótko z ½ l białego wytrawnego wina, posłodzić do smaku miodem i pić kilkakrotnie w ciągu dnia małymi łykami”
Warto przeczytać…