Cztery nowe foki!
05 czerwca br. w Czołpinie (teren Słowińskiego Parku Narodowego) wypuszczono do morza cztery młode foki szare. Wydarzenie wiązało się z reintrodukcją (ponownym wprowadzeniem na dawne tereny) foki szarej (Halichoerus grypus).
FOKI w BAŁTYKU
Projekt jest realizowany na południowym Bałtyku przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, mieszczącą się na Helu.
Trzy foki o imionach: Lubek, Laskorn i Lugier przyjechały ze Stacji Morskiej w Helu, gdzie w bieżącym roku przyszły na świat, natomiast czwarta o imieniu Aron, pochodziła z Miejskiego Ogrodu Zoologicznegow Gdańsku-Oliwie.
Wszystkie cztery foczki zostały oznakowane poprzez wymrożenie na lewym boku ciała znaku identyfikującego, ponadto każde z nich otrzymało nadajnik satelitarny, dzięki czemu można będzie śledzić ich wędrówki.
Nadajniki odpadną, wraz ze zmianą sierści przez foki. Śledzenie wędrówek fok jest źródłem wiedzy o kierunkach ich przemieszczania się oraz wyborze siedlisk.
Dzięki temu wiemy np. że młoda foka szara, potrafi pokonać w ciągu jednej doby, nawet 100 kilometrów !
Stopniowy powrót fok szarych w rejon polskiego wybrzeża jest efektem międzynarodowych działań państw nadbałtyckich, które są sygnatariuszami Konwencji Helsińskiej, której celem jest m.in. odtwarzanie i ochrona naturalnej bioróżnorodności Bałtyku.
Spis treści
OCHRONA FOK
Wszystkie ssaki morskie chronione są Ustawą o ochronie przyrody z 2004r. Ochrona dotyczy wszystkich foki oraz morświnów na terenie Polski.
Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia (także poprzez fotografowanie lub filmowanie!), polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych (także części ich ciał) ssaków morskich.Jedynym wyjątkiem, nie objętym powyższymi zakazami, są podmioty, które uzyskały specjalną zgodę ministerialną (np: Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu).
UWAGA – gdy spotkasz fokę:
-
Nie zbliżaj się! Pamiętaj – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
-
Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
-
Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod całodobowy numer Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (Hel) – gorąca linia plus 601–88–99–40 !
Pamiętaj!
-
Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to! 🙂
-
Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
-
Zawiadom Stację Morską UG w Helu! Pracujący tam specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków. (telefony całodobowe: 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36)
Opracowując materiał wykorzystano informacje:
Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
Podoba mi się ten LINK który podałaś umożliwiający śledzenie wędrówek fok ! 🙂
rzeczywiście:) sporo te foki pływają !