Czy jest możliwe tanie podróżowanie ?

Tanie podróżowanie po Europie

Kwitną globalne społeczności ekoturystyki, a to jest jedna z najlepszych dostępnych form na tanie podróżowanie.

Nowy model ekoturystyki nienaruszającej równowagi ekologicznej cieszy się ogromnym sukcesem dzięki internetowym zwolennikom z całego świata.

Z Fidżi i Sierra Leone do serca Włoch, to społeczności zarządzane lokalnie, które przyjmują chętnych odwiedzających, by wzięli oni udział zarówno w zabawie, jak i pracy w niezwykle pięknych miejscach. To warty odnotowania sposób na ekoturystykę – tanie podróżowanie.

Wszystko zaczęło się w roku 2006 od internetowej społeczności lub “plemienia” zwanego  założonego przez przedsiębiorców społecznych Bena Keene i Filippo Bozottiego. Ich celem było zbudowanie samowystarczalnej społeczności turystycznej na wyspie Fidżi, Vorovoro, we współpracy z mieszkańcami.

Kampania szybko stała się popularna i w ciągu kilku tygodni 1 000 ludzi z 21 krajów wsparło projekt średnio po 250 dolarów każdy.

W ciągu czterech kolejnych lat, grupy składające się z 15 członków plemienia w systemie zmianowym stworzyły międzykulturową społeczność na wyspie wspólnie z właścicielami i 25 pracownikami z Fidżi.

Ta zakończona sukcesem historia doprowadziła wkrótce do stworzenia nowych ekowiosek w John Obey Beach, Sierra Leone w 2010 roku  oraz w Monestevole, Włochy w 2013 roku.

Społeczności te są fundowane przez ich członków z całego świata, począwszy od 10 funtów (12 dolarów) na jednego członka plemienia miesięcznie. Następnie, członkowie mogą zagłosować przez internet na nowe lokalizacje i podział jakiegokolwiek nadmiaru pieniędzy, połączyć się z ekspertami zrównoważonego rozwoju, a także zarezerwować pobyt w dowolnym miejscu TribeWanted w niższej cenie To społeczny sposób na tanie podróżowanie 🙂

Tanie podróżowanie –  przeżycia uczestnika

Przez kilka, deszczowych dni wczesnego października podróżowałem razem z córką i grupą 15 innych ludzi (głównie Niemców) do nowego “ekoplemienia” we Włoszech, by doświadczyć tego eksperymentu życia we wspólnocie ekologicznej.

Pomagaliśmy w pracy na gospodarstwie oraz przygotowywaniu obfitych posiłków, graliśmy wspólnie muzykę, a także spędzaliśmy czas wędrując i podziwiając przepiękny krajobraz.

To wspólny, społeczny eksperyment oparty na prostej prawdzie: inny świat jest możliwy, tu i teraz. Kiedy tworzysz model biznesu nienaruszającego równowagi naturalnej wśród towarzyskości i wspólnoty, ludzie mogą naprawdę zastosować w praktyce nowy styl życia zgodny z tą prawdą.

Film (3min) przedstawia wspólnotę TribeWanted Monestevole, niedaleko Umbertide (Umbria, Włochy).

Współzałożyciel Ben Keene wyjaśnił na swoim blogu osobistym [ang.] jak ogólna struktura społeczności wpływa na przeżycia odwiedzających:

Każde przedsięwzięcie miało swoje sukcesy i wyzwania. Lecz to, co połączyło je wszystkie, to poczucie, że wspólnie z naszymi lokalnymi wspólnikami i pomocnymi członkami stworzyliśmy miejsca, gdzie czujemy się jak w domu.

Jakby jakaś część nas od zawsze tu przynależała – nawet jeśli język, dieta i kultura mogą wydawać się bardzo różne od miejsca, które zwykle nazwalibyśmy domem.

Każde przedsięwzięcie miało swoje sukcesy i wyzwania. Lecz to, co połączyło je wszystkie, to poczucie, że wspólnie z naszymi lokalnymi wspólnikami i pomocnymi członkami stworzyliśmy miejsca, gdzie czujemy się jak w domu.

Jakby jakaś część nas od zawsze tu przynależała – nawet jeśli język, dieta i kultura mogą wydawać się bardzo różne od miejsca, które zwykle nazwalibyśmy domem.

A ponieważ czujemy się “jak w domu” jesteśmy otwarci na zainteresowanie się różnymi pomysłami, jedzeniem, doświadczeniami oraz ludźmi, jak również odnowę i zabawę. Razem z kierownictwem naszych lokalnych zespołów i społeczności byliśmy w stanie wzmocnić znaczenie zarówno ochrony kulturowego dziedzictwa, jak i środowiska naturalnego, a także zasobów.

Aby podkreślić swoje oddanie ku ulepszaniu lokalnej jakości życia w lokalizacjach, gdzie mieszczą się “plemiona”, 30% wszystkich wpłat członkowskich przeznacza się na wspólnotowe projekty dotyczące zdrowia, edukacji, ochrony zabytków, działalności gospodarczej i czystej energii. Członkowie oraz goście są zachęcani do zaangażowania się w te sprawy podczas swojego pobytu oraz po powrocie do domu.

Następnym krokiem będzie powiększenie TribeWanted o 10 nowych lokalizacji poprzez współpracę z innymi projektami ekoturystyki oraz poprzez ustalenie nowatorskiego modelu członkostwa.

Obiad w TribeWanted w Monestevole
Obiad w TribeWanted w Monestevole, Włochy (foto: Ariel Parrella, lic. CC BY)

Styl życia w podróży ?

Kampania zajmująca się zbieraniem pieniędzy na udział w kapitale spółki TribeWanted z o.o. jest obecnie na bieżąco na nowej platformie zwanej Crowdcube [ang.], jest ona w toku planowania nowych wspólnot w Mozambiku, Laos, Nikaragua, Zjednoczonym Królestwie i Bali.

Jeśli się to uda, wysiłek zbiórki pieniędzy pomoże utorować drogę ku szerszemu podejściu do ekoturystyki, spopularyzować tanie podróżowanie oraz ku bardziej uczestniczącej kulturze na całym świecie, jak Filippo Borzotti mówi w aktualizacji o kampanii zbierania pieniędzy:

Uważamy też, że to wykracza poza turystykę, inwestujemy w styl życia. Lubimy myśleć, że wybiegamy kilka lat do przodu: żyjąc bez naruszania równowagi ekologicznej oraz promując zieloną energię i zieloną architekturę, lokalne jedzenie, publiczną wodę, zmniejszając odpady, a także redukując nasz ślad węglowy; chcemy być przykładem na to, jak, miejmy nadzieję, będziemy żyć przez następne 50 lat. Tanie podróżowanie w duchu eko to jest to

(materiał i foto – w tej części – na podstawie: GLOBAL VOICES)



Ciekawy pomysł na tanie podróżowanie po Polsce

Troszeczkę inną, ale równie bardzo interesujący sposób na tanie podróżowanie, dla seniorów, zrealizowano w 2018 r,  w województwie kujawsko-pomorskim.

Projekt nazwany ‘’ Zielona opieka’’  dał możliwość seniorom z  dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego  na pobyt dzienny  w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz  uczestniczenie w interesujących, dostosowanych  do zainteresowań i potrzeb zajęć.

W 15 gospodarstwach opiekuńczych w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim w kilkuosobowych grupach integrowało się łącznie 225 starszych pań i panów.

Zielona opieka to naprawdę atrakcyjna oferta zarówno dla seniorów, dla których wieś jest wręcz wymarzonym miejscem, jak i właścicieli gospodarstw, przykład dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wybrane do projektu gospodarstwa to zarówno te specjalizujące się w agroturystyce, jak i typowe gospodarstwa rolne położone w ładnej okolicy.

Zajęcia były przygotowane i prowadzone przez przeszkolonych opiekunów, którymi  były  osoby mieszkające w gospodarstwach. 

zielona opieka
zajęcia w gospodarstwie w Kruszce (przy jeziorze Cekcyńskim Wielkim); foto: Tymon Markowski (Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego)

Program obejmował wycieczki i spacery po okolicy – czyli wspomniane tanie podróżowanie oraz opiekę nad zwierzętami, wspólne robienie wypieków, naukę rękodzieła, wspólne czytanie książek i słuchanie muzyki.

 Warto podkreślić, że gospodarze przyjmowali u siebie także osoby niepełnosprawne ruchowo i takie, które ze względu na stan zdrowia wymagały  specjalistycznej diety.

zielona opieka 2
tanie podróżowanie w projekcie Zielona Opieka ; foto: Tymon Markowski (Urząd Marszałkowski Woj. Kujawsko-Pomorskiego)

Seniorzy przebywali w gospodarstwach 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, otrzymywali obiad i relaksowali się przy herbacie i innych zajęciach. Grupy liczyły średnio 5 osób.

Przedsięwzięcie było dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt poprowadził Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Bory Tucholskie.



Jeżeli nas lubisz, czytasz i chcesz, aby Ekogazeta.eu się rozwijała to rozważ wsparcie nas darowizną



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 6 =