Dąb Bolko Drzewem Roku 2015!

Dąb Bolko

W tegorocznej, piątej już, edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca zdobył 5536 głosów, niewiele mniej, bo 4549 uzyskała Reliktowa sosna z Sokolicy dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2015 trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (9. października 2015 r.) podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą. Mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – dodaje Kazimierz Smal Wójt Gminy Ruda-Huta

W finale 5. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) – O tym, że Bolek jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa – Bolkowanie.

Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem.Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego.

Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

Zdobywca 2. miejsca – Reliktowa sosna rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach, w Krościenku nad Dunajcem (woj. małopolskie), usytuowana tuż nad przepaścią, to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. 500-letnia sosna jest już symbolem … piękna, siły i zdolności przetrwania.

Zdobywca 3. miejsca – Grab Jacek rosnący w Siedlcach (woj. mazowieckie), swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem. Po parku „Aleksandria”, w którym rośnie przechadzał się król Stanisław August Poniatowski.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:

1. Dąb Bolko – 5536;
2. Reliktowa sosna z Sokolicy – 4549;
3. Grab Jacek – 1929;
4. Platan Cesarz – 1902;
5. Dąb Jan – 1075;
6. Jesion ze Strońska – 1036;
7. Łazarska Wierzba Łącząca – 901;
8. Jodła Lasumiła – 805;
9. Dąb Zbyszko – 576;
10. Dąb Wielkanocny – 551;
11. Jabłoń Pani Wandy – 506;
12. Aleja Dębów – 425;
13. Dębosław Chrobrek – 366;
14. Dąb Sobieskiego – 203;
15. Dąb Dzidek – 182;
16. 16. Jesion z Arkadii – 117.

Materiał: Klub Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście + 4 =