Dom bez toksycznych insektycydów

Konsekwencje stosowania insektycydów i pestycydów

Środki owadobójcze (cała grupa insektycydów), pestycydy i herbicydy są obecne w naszym codziennym życiu, jednak niewiele osób, które takie środki stosuje zdaje sobie sprawę z ich konsekwencji dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka.

Pestycydy, w tym mnóstwo insektycydów, przyczyniają się do rozwoju procesów chorobowych w ludzkim organizmie. Objawy zaczynają się począwszy od nawracających bólów głowy, poprzez zespół przewlekłego zmęczenia, aż po choroby nowotworowe np. raka piersi.

Aby wywołać ostre zatrucie, potrzebna jest wysoka dawka pestycydów (czy insektycydów), jednak nawet niewielkie stężenie tych substancji może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia.

Codzienny kontakt z pestycydami

Przeciętnie, obywatel Stanów Zjednoczonych ma codziennie kontakt z ok. 7 różnymi rodzajami pestycydów obecnymi w pożywieniu.

Kontakt z tymi substancjami wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju różnych chorób, także nowotworowych.
Do pestycydów o powszechnym toksycznym działaniu należy oksychlordan oraz atrazyna, znana pod nazwą herbicydu triazynowego (przyp. tłum.).

Jest ona powszechnie używana w USA do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy, pomimo że jej stosowanie łączy się z występowaniem anomalii reprodukcyjnych u ryb oraz płazów.

U ludzi atrazyna wpływa na zwiększenie produkcji enzymu SGK-1, którego podwyższony poziom wiąże się z niepłodnością u kobiet.

GHS pictogram

Substancja ta wywołuje zaburzenia endokrynologiczne nie tylko u ludzi ale także u większości kręgowców.
Oksychlordan będący produktem metabolizmu chlordanu technicznego jest jednym z najbardziej toksycznych związków tej substancji. Stosowany był – środki należące do grupy insektycydów – do zwalczania karaluchów, mrówek i termitów, a także jako pestycyd do pielęgnacji trawników oraz upraw ogrodowych.

Ze względu na jego zdolności do biokumulacji oraz toksyczne działanie został wycofany z użycia w 1988 roku.

Pomimo upływu bez mała 20 lat od wycofania z użycia, chlordan w dalszym ciągu jest wykrywany w części upraw roślinnych w Stanach Zjednoczonych.

Innym powszechnie stosowanym pestycydem jest Fipronil należący do rodziny fenylopirazoli.

Wykazuje potencjalne właściwości owadobójcze i roztoczobójcze i jest stosowany w rolnictwie, publicznej higienie, sanitacji oraz do zwalczania pcheł i kleszczów u psów i kotów.

Jednym z zasadniczych problemów związanych ze stosowaniem Fipronilu jest proces jego fotodegradacji, w wyniku którego z Fipronilu powstają sulfon i desulfinyl (trifluoromethylsulfinyl).

Produkty przemiany Fipronilu wykazują o wiele większą toksyczność niż sam Fipronil, szczególnie zagrażając organizmom słodkowodnym – bezkręgowcom, ptakom oraz rybom.

GHS pictogram pollu

Metabolity Fipronilu nie ulegają szybkiemu rozkładowi i na długo pozostają obecne w środowisku naturalnym.

Groźny dla zdrowia dzieci

Pestycydy zagrażają nie tylko dorosłym organizmom – ludziom czy zwierzętom, ale mają wpływ także na ich potomstwo, począwszy od bardzo wczesnej fazy rozwoju płodowego.

Zgodnie z konsensusem naukowym, opublikowanym w 2007 roku, w czasopiśmie ‘Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology’ („Ogólna i kliniczna farmakologia i toksykologia” przyp. tłum.) embriony, rozwijające się płody oraz noworodki są najbardziej podatne na działanie toksycznych związków chemicznych, które upośledzają ich rozwój oraz powodują nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego.

Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie związków toksycznych. Dzieje się tak ponieważ, do drugiego roku życia, bariera krew – mózg nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, w związku z czym toksyny, które dostaną się do ich organizmu przenikają bezpośrednio do mózgu.

Kontakt z trującymi związkami takimi jak pestycydy, środki owado (grupa insektycydów) czy chwastobójcze, we wczesnym dzieciństwie, jest łączony z wieloma chorobami – ADHD, alergiami, astmą, a nawet z autyzmem.

Studium naukowe, opublikowane w 2006 roku, w czasopiśmie ‘Paediatrics’ („Pediatria” przyp. tłum.) miało na celu trzyletnią obserwację wpływu chloropiryfosu (insektycyd z grupy związków fosforoorganicznych nieodwracalnych inhibitorów acetylocholinesterazy, znany także pod nazwą Dursban albo Lorsban) na rozwój neurologiczny oraz zachowanie dzieci mieszkających w centrach miast.

Wyniki badań ujawniły, że dzieci, które miały kontakt z chloropiryfosem uzyskiwały średnio o 6.5 punktu mniej w skali rozwoju umysłowego Bayleya.

Ponadto były bardziej zagrożone ryzykiem występowania zaburzeń uwagi włącznie z ADHD oraz ogólnych problemów z rozwojem intelektualnym.

Inne badanie opublikowane w czasopiśmie ‘Journal of the National Cancer Institute’ („Magazyn Narodowego Instytutu Raka” przyp. tłum.) pokazało, że dzieci, które stykały się z pestycydami w swoich domach, albo w ich otoczeniu, są o wiele bardziej narażone na ryzyko rozwoju białaczki.

Naturalne środki czystości zamiast insektycydów

Na szczęście stosowanie pestycydów i insektycydów nie jest niezbędne, aby trzymać insekty na dystans.

Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań dla powszechnie stosowanych pestycydów, środków owado (insektycydów) czy roślinobójczych.

Niektóre substancje pochodzenia naturalnego, które mają właściwości odstraszające insekty albo owadobójcze można znaleźć w każdej kuchni – należą do nich:

  • cytryna
  • czosnek,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek z mięty pieprzowej,
  • cynamonowy, albo rozmarynowy
  • pieprz cayenne.

Inne naturalne insektycydy i herbicydy to:

  • piretryna (alkaloid otrzymywany z kwiatów chryzantemy – przyp. tłum.),
  • rotenon (pozyskiwany z roślin z rodziny Derris)
  • diatomit znany także jako ziemia okrzemkowa – foto poniżej (należy do grupy skał organogenicznych, powstaje w wyniku nagromadzenia krzemionki pochodzącej z pancerzyków okrzemek, które częściowo przekrystalizowały w chalcedon – przyp. tłum.).
Ziemia okrzemkowa
ziemia okrzemkowa – zdjęcie pod skaningowym mikroskopem elektronowym; foto: Dawid Siodłak; licencja: CC BY-SA 4.0

Wymienione substancje, mają różnorakie działanie repelencyjne w odniesieniu do insektów – skutecznie je odstraszają, powodują odwodnienie
organizmu, hamują apetyt albo paraliżują układ nerwowy. W wielu sklepach można obecnie nabyć naturalne środki czystości – mające charakter insektycydów, wyprodukowane z substancji pochodzenia roślinnego.

Naturalny środek na zwalczanie insektów

Poniżej zamieszczamy przepis na środek odstraszający insekty.

Wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego.

Należy je przelać do butelki ze spryskiwaczem i używać w razie potrzeby

  • 12 uncji wody (ok 340g wody – 1 uncja to ok. 28g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 10 kropli olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku rozmarynowego
  • 10 kropli olejku z mięty pieprzowej albo olejku golteriowego (z Krzewinki zimozielonej)

Tekst: Dr.Lisa Marie Chambers (CC BY-NC-ND 3.0)

 Dr. Lisa Marie Chambers jest dyplomowanym specjalistą medycyny naturalnej. Prowadzi prywatną praktykę w USA w
stanie Luizjana (Northshore at 723 North Causeway Blvd, Mandeville, LA 70448).

Tłumaczenie: Agnieszka – Lublin


Jeden komentarz do “Dom bez toksycznych insektycydów

  • 15 września, 2014 o 9:15 am
    Bezpośredni odnośnik

    Na co dokładnie działa srodek z Waszego przepisu?
    Możecie podać przepis na skuteczny, sprawdzony i naturalny srodek do stosowania na skórę?
    Cos co odstraszy kleszcze i komary i co będzie można przechowywać przez dluzszy czas (wycieczki, biwaki itd).
    W sieci mozna znaleźć informacje o olejkach z wanili czy lawendy, ale ich skuteczność jest wielce dyskusyjna.

    Pzdr

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =