Działaj błyskawicznie, jak odmrozisz stopy lub ręce…

Niestety nie przesiedzimy zimy w domu.

Nawet nie jest to wskazane, bo zimowe spacery zdziałają cuda dla naszego organizmu, ale zimą uważajmy szczególnie na odmrożenie….

Najbardziej realnie zagrożone są dzieci, ponieważ kompletnie nie zwracają uwagi podczas zimowych harców na przemoczone stopy i przemarznięte dłonie, ale także uszy, nos i inne części ciała. Zwróćmy uwagę też na osoby starsze!

Do odmrożenia tak naprawdę może dojść u każdego z nas i w każdej sytuacji (możemy się go nabawić czekając na autobus, jeżdżąc na nartach, spacerując …a nawet lepiąc bałwana).
Oczywiście wielokrotnie sami zwiększamy ryzyko odmrożeń.

CZYTAJ też >> SURVIVAL ZIMOWY

Najczęstsza bowiem jego przyczyna to nieodpowiedni strój ( brak odpowiednich skarpet, rękawiczek, czapki ), za małe, nadmiernie uciskające obuwie, niedożywienie i ogólne osłabienie organizmu. Wystrzegajmy się też alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze i w związku z tym większą utratę ciepła.
Pierwszy zwiastun odmrożenia to uczucie „kłujących szpileczek”, co ciekawe możemy je dopiero odczuć po przyjściu do domu, ponieważ wcześniej może wystąpić zaburzenie pracy receptorów czuciowych znajdujących się w skórze.

Na dworze poczujemy więc lekkie szczypanie, które po pewnym czasie mija.

Dopiero w cieple pojawi się rumień na skórze, dotkliwe swędzenie ,pieczenie i ból.

Takie objawy określa się mianem odmrożenia I stopnia.

Nie bagatelizujmy tego stanu, tylko błyskawicznie działajmy, bo jego konsekwencje mogą być bardzo poważne…

Oto sprawdzony sposób przekazywany z pokolenia na pokolenie…

kora debu
kora dębu na odmrożenia

Przygotujmy wywar z rozdrobnionej kory dębowej (wiele osób zbiera jesienią zeschnięte liście dębu i z nich przygotowuje wywar, twierdząc, że jest on równie skuteczny jak kora).

Zmieloną korę dębu możemy nabyć w sklepie zielarskim
Bierzemy 4 łyżeczki kory na 1 litr wody.

Całość gotujemy na wolnym ogniu ok. pół godziny, następnie przelewamy wywar do miski, obniżamy jego temperaturę do 35-37 stopni Celsjusza i moczymy miejsca chorobowo zmienione około 30 minut .
Taki zabieg powinien nam błyskawicznie pomóc i przynieść ulgę, ponieważ kora dębu ma działanie ściągające, antywirusowe, przeciwzapalne.

Skontaktujmy się natomiast z lekarzem, kiedy może dojść do odmrożenia drugiego, trzeciego lub czwartego stopnia.

Pojawienie się pęcherzy na zaczerwienionej skórze lub z krwistą wydzieliną, martwicą tkanek powierzchownych oraz owrzodzeń, to oznaka, że doszło do uszkodzeń głębszych.

Taki stan skutkuje nawet ciężkimi zakażeniami bakteryjnymi.

Może nastąpić martwica z rozpadem tkanek, co grozi nawet amputacją !

 Obserwujmy zwłaszcza dłonie i stopy dzieci !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 3 =