Dzień Czystego Powietrza

Baner internet 14 listopada - Dzień Czystego Powietrza 304x139 px

Co roku 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Dzień Czystego Powietrza to dzień, żeby pokazać, jak czyste powietrze jest ważne – wyjaśnia Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA, która ustanowiła dzień Czystego Powietrza 10 lat temu.

Czyste powietrze to dobrze natleniona krew, lepsze samopoczucie, więcej energii, ograniczenie chorób układu oddechowego i krwionośnego. To zdrowa gleba, na której uprawiamy warzywa, owoce i zboże i czyste środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Paszczyna sp 2

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są przestarzałe, nieefektywne domowe piece centralnego ogrzewania, w których spala się słabej jakości węgiel, muł i odpady.

Na 90% powierzchni Polski – w miastach i wsiach – pył ze spalania w domowych piecach grzewczych przekracza normy. Wdychany wnika do krwi i uszkadza narządy wewnętrzne.

Fundacja Ekologiczna ARKA apeluje, by sprawdzać:
– kto monitoruj jakość powietrza w Twoim regionie i jak Ty możesz być o tym informowany
– co robi Twój samorząd w sprawie ochrony czystego powietrza
– jak najlepiej będziesz wpływał na swoich sąsiadów, by nie zanieczyszczali powietrza (nie spalaj w piecu żadnych odpadów, segreguj śmieci i wszystkie oddawaj odpowiednim służbom komunalnym, nie kupuj taniego węgla i mułu, nie pal nimi; ociepl swój dom, żeby mniej spalać podczas ogrzewania)

Zobacz więcej: www.fundacjaarka.pl/dzien-czystego-powietrza

Osoby, które spalają odpady łamią prawo dotyczące ochrony środowiska i zagrożeń epidemiologicznych oraz przepisy przeciw pożarowe.

Za spalenie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Kominy, w wyniku palenia śmieciami często zapychają się sadzą, co może skończyć się dla domowników zaczadzeniem i zapaleniem przewodu kominowego.

Spalanie śmieci w domowych piecach centralnego ogrzewania powoduje rozprzestrzenianie do powietrza oprócz pyłu także rakotwórczych dioksyn.

Ludzie, którzy palą w piecach złej jakości węglem, mułem i odpadami nie oszczędzają żadnych pieniędzy, mimo, że tym się kierują.

Trują siebie i najbliższych, zanieczyszczają glebę i wodę, degradują środowisko, w którym żyją.

Tekst i zdjęcia: Fundacja ARKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + 19 =