Dzień Edukacji na rzecz Zwierząt

nie kupujemy żywych karpi

… TAKŻE KARPIA
Koło Naukowe Praw Zwierząt, na Uniwersytecie Śląskim, w Katowicach organizuje Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt, do którego przyłączył się Klub Gaja.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) 16 grudnia, w godz. 9.00-16.30 odbędzie się konferencja poświęcona prawnym i etycznym aspektom relacji człowiek – zwierzęta.

PROGRAM

Na jej pierwszą część w auli nr 5 (w godz. 9.00-12.30) zaproszono uczniów śląskich liceów, w programie przewidziano omówienie kwestii:

  • zwierzęta w rozrywce
  • zwierzę, jako obiekt doświadczeń
  • los zwierząt domowych
  • zwierzęta w szponach przemysłu

Natomiast drugą część, w auli nr 8 (w godz. 13.30-16.30) przygotowano z myślą o wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce, w programie m.in:

  • Zbiórka na cel publiczny – regulacje prawne, procedury czyli instrukcja krok po kroku
  • Dereifikacja zwierząt – Idea czy rzeczywista poprawa sytuacji zwierząt w Polsce?
  • Procedura interwencji policji i straży miejskiej
  • Karnoprawna ochrona zwierząt – analiza znamion czynów karalnych na gruncie ustawy o ochronie zwierząt.
  • Wykonywanie praw pokrzywdzonego – czyli uprawnienia organizacji w procesie karnym

Wystąpienia przygotowali członkowie Koła Naukowego Praw Zwierząt pod opieką merytoryczną dr Agnieszki Bielskiej – Brodziak i dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego.

Tegoroczny Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt jest częścią trzeciej już edycji akcji prowadzonej na całym Uniwersytecie Śląskim pod hasłem „Uniwersytet pomaga”.

W programie: konferencja na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce i wydarzenie edukacyjno – artystyczne „Upiecz sobie karpia” w ramach kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”.

W hallu głównym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) w godz. 12.00-13.00 Klub GAJA organizuje wydarzenie „Upiecz sobie karpia”.

Na chętnych czeka kilkadziesiąt karpi upieczonych… z piernikowego ciasta.

Będę ozdabiane i dekorowane, a następnie rozdawane na kiermaszu świątecznym w centrum Katowic, jako symbol szczęścia i dostatku.

Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt to także inauguracja współpracy Klubu Gaja i Sekcji Praw Zwierząt przy Studenckiej Poradni Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, w ramach kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”.

Piętnasta edycja kampanii rozpoczęła się 1 grudnia 2013 roku.

Klub Gaja dąży do zmian postaw społecznych i przyzwyczajeń konsumentów, by ograniczyć cierpienia ryb podczas transportu, przetrzymywana i handlu.

Zachęca do kupowania karpia w płatach (tak jak innych ryb), ale także do działania, m.in. zgłaszania przypadków łamania prawa i miejsc wymagających kontroli odpowiednich służb, takich jak inspekcja weterynaryjna.

W tym roku do grona ambasadorów humanitarnego traktowania karpi przyłączyli się aktorzy: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Olga Frycz, Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz i Marek Kaliszuk.

Są z nami Magdalena Różczka, Magdalena Popławska, Julia Pietrucha, Bartłomiej Topa, Daniel Wieleba oraz publicysta kulinarny Robert Makłowicz.
Kampanię wspierają także ludzie świata kultury, dziennikarze, urzędnicy, prawnicy i obywatele.

Więcej informacji o kampanii „Jeszcze żywy KARP” na: www.jeszczezywykarp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 2 =