Dzień Edukacji na rzecz Zwierząt
… TAKŻE KARPIA
Koło Naukowe Praw Zwierząt, na Uniwersytecie Śląskim, w Katowicach organizuje Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt, do którego przyłączył się Klub Gaja.
Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) 16 grudnia, w godz. 9.00-16.30 odbędzie się konferencja poświęcona prawnym i etycznym aspektom relacji człowiek – zwierzęta.
PROGRAM
Na jej pierwszą część w auli nr 5 (w godz. 9.00-12.30) zaproszono uczniów śląskich liceów, w programie przewidziano omówienie kwestii:
- zwierzęta w rozrywce
- zwierzę, jako obiekt doświadczeń
- los zwierząt domowych
- zwierzęta w szponach przemysłu
Natomiast drugą część, w auli nr 8 (w godz. 13.30-16.30) przygotowano z myślą o wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce, w programie m.in:
- Zbiórka na cel publiczny – regulacje prawne, procedury czyli instrukcja krok po kroku
- Dereifikacja zwierząt – Idea czy rzeczywista poprawa sytuacji zwierząt w Polsce?
- Procedura interwencji policji i straży miejskiej
- Karnoprawna ochrona zwierząt – analiza znamion czynów karalnych na gruncie ustawy o ochronie zwierząt.
- Wykonywanie praw pokrzywdzonego – czyli uprawnienia organizacji w procesie karnym
Wystąpienia przygotowali członkowie Koła Naukowego Praw Zwierząt pod opieką merytoryczną dr Agnieszki Bielskiej – Brodziak i dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego.
Tegoroczny Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt jest częścią trzeciej już edycji akcji prowadzonej na całym Uniwersytecie Śląskim pod hasłem „Uniwersytet pomaga”.
W programie: konferencja na temat regulacji prawnych kształtujących sytuację zwierząt w Polsce i wydarzenie edukacyjno – artystyczne „Upiecz sobie karpia” w ramach kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”.
W hallu głównym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 11b) w godz. 12.00-13.00 Klub GAJA organizuje wydarzenie „Upiecz sobie karpia”.
Na chętnych czeka kilkadziesiąt karpi upieczonych… z piernikowego ciasta.
Będę ozdabiane i dekorowane, a następnie rozdawane na kiermaszu świątecznym w centrum Katowic, jako symbol szczęścia i dostatku.
Dzień Edukacji na Rzecz Zwierząt to także inauguracja współpracy Klubu Gaja i Sekcji Praw Zwierząt przy Studenckiej Poradni Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, w ramach kampanii społecznej „Jeszcze żywy KARP”.
Piętnasta edycja kampanii rozpoczęła się 1 grudnia 2013 roku.
Klub Gaja dąży do zmian postaw społecznych i przyzwyczajeń konsumentów, by ograniczyć cierpienia ryb podczas transportu, przetrzymywana i handlu.
Zachęca do kupowania karpia w płatach (tak jak innych ryb), ale także do działania, m.in. zgłaszania przypadków łamania prawa i miejsc wymagających kontroli odpowiednich służb, takich jak inspekcja weterynaryjna.
W tym roku do grona ambasadorów humanitarnego traktowania karpi przyłączyli się aktorzy: Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Olga Frycz, Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz i Marek Kaliszuk.
Są z nami Magdalena Różczka, Magdalena Popławska, Julia Pietrucha, Bartłomiej Topa, Daniel Wieleba oraz publicysta kulinarny Robert Makłowicz.
Kampanię wspierają także ludzie świata kultury, dziennikarze, urzędnicy, prawnicy i obywatele.
Więcej informacji o kampanii „Jeszcze żywy KARP” na: www.jeszczezywykarp.pl