Ekopierożek z Krosna i pierogowa gorączka

pierogi z Pierożka

”Niebo w gębie”- czyli….

Spełniło się pragnienie jednego z krytyków kulinarnych, aby pierogowa gorączka podniosła rangę tego dania do miana narodowej potrawy – polskiego pieroga. Chociaż może mieć między pierogową konkurencję w kilkunastu krajach.

W Polsce jest obecna na wielu festynach i targach spożywczych i to w ilościach dochodzących do 96 tys. (VIII Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi 2016” w Tarnowcu). A do tego przybiera rozmaite regionalne nazwy: hreczuszki (z mąki gryczanej ), kulebiaki, kurniki ( weselne, z mięsem kurzym), parowańce, sójki mazowieckie, szlachcice, czy wreszcie tatarskie kibiny i pierekaczewniki. Jest też daniem wędrującym wraz z emigrantami nawet na odległe kontynenty, z USA na czele.

Danie, usynowione przez Polaków w XIII wieku, po przekształceniach wciąż wzbogaca polską tradycję kulinarną, także dzięki poszukiwanej dziś wersji EKO.

O tym co pomaga takiej karierze opowiada Robert Szelc, który swoją wersją „Ekopierożek” częstuje gości w nawet Hongkongu, Norymberdze, Nowym Jorku i Tokio.
 „Mam prawdziwą satysfakcję gdy razem z kolegami ze Stowarzyszenia „Polska Ekologia” zbieramy pochwały w wielu krajach. Prezentujemy kulinaria najwyższej jakości. Ale i w Polsce produkty naszej rodzinnej firmy i to w obu wersjach: tradycyjnej i ekologicznej cieszą się wzięciem, a to za sprawą dobrych receptur jakie moja Mama przejęła od swojej. Stąd w szyldzie „Pierożek” zaznaczamy: „wyroby z kuchni naszej Babci”. Tradycyjne receptury i staranny dobór składników są podstawą sukcesu. Zarówno bieszczadzkie pierogi z ziemniakami i serem lub na słodko, jak i uszka z mięsem oraz wszystkie pozostałe dania przygotowujemy tak jakbyśmy je mieli podać naszym dziadkom i wysłuchać surowej opinii. Kapusta i inne składniki pochodzą z czystych i nieskażonych Bieszczadów. Z gospodarstw, gdzie nie stosuje się sztucznych nawozów, środków chemicznych, antybiotyków i hormonów, no i unika się GMO.
Druga sprawa to specjalne zapakowanie – chociażby w próżni; my np. ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy pozyskaliśmy współfinansowanie zakupu maszyny wykorzystującej technikę zmodyfikowanej atmosfery. Wbrew pozorom pierogi są delikatnym wyrobem i każdy ich element inaczej reaguje na różnicę temperatur, chociażby na mrożenie”.

Istnieją różne wersje historii pierogów i dróg dotarcia do Polski. Jedna mówi o wojskach mongolskich (tatarskich), które dotarły w XIII w. aż do Legnicy i przy okazji przywiozły właśnie pierogi z Chin podbitych przez Czyngis-chana . Druga wersja wymienia św. Jacka Odrowąża, który polubił je podczas 5 letniego pobytu misjonarskiego na Rusi Kijowskiej (także kilkakrotnie atakowanej przez te mongolskie armie) i po powrocie do Krakowa spowodował ich upowszechnienie. Stąd też funkcjonuje określenie św. Jacek z Pierogami, a nawet nagroda o tej nazwie jest przyznawana na Festiwalu Pierogów w Krakowie.

Jednak współczesna wędrówka polskich pierogów każe pisać drugi tom tej peregrynacji z wybiciem rozdziału „Z Polski do Chin” z udziałem „Ekopierożka” oczywiście.

 

Bohdan Juchniewicz

Stowarzyszenie ”Polska Ekologia”

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych (!). Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez blisko 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.
Polacy coraz bardziej cenią żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki – to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego „Kogo nęci zdrowie jedzenie”. Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków, to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 4 =