Elewacje domów pełne zieleni – moda czy coś więcej ?
Spis treści
Elewacje domów piętrowych komponowane z roślinami
Zazielenianie – czy tak powinny wyglądać elewacje domów i obiektów publicznych ? Zielone elewacje i ścian budynków to nie jest nowa idea. Wszyscy z łatwością pewnie możemy przywołać przykłady budynków i ścian porośniętych najczęściej bluszczem lub winoroślą.
Współcześnie ta idea wyraźnie odżyła i nabrała nowego wymiaru. Takie ściany bywają nazywane bio-ścianami czy ogrodami wertykalnymi. Nastąpił renesans zieleni wkomponowywanej w ściany, także przy wykorzystaniu współczesnej technologii. Fasady i elewacje domów oraz budynków pokryte zielenią zyskały m.in systemy modułowych skrzynek, pozwalające wykorzystać na elewacji wiele gatunków roślin. Wykorzystywane są też zautomatyzowane systemy nawadniania.
Przykład – projekt który zachwyca
Biblioteka Semiahmoo Green Wall mieści się na przedmieściach w Vancouver w Kanadzie. Zaprojektowana i wykonana została przez firmę projektową Green over Grey.
Ściana obejmuje około 279 m2 i składa się z ponad 10 000 pojedynczych roślin reprezentujących ponad 120 unikalnych gatunków roślin. Obejmuje ona rośliny okrywowe, duże byliny, krzewy i małe drzewa.
Efekt wizualny – niesamowity 🙂
Efekt środowiskowy: niewątpliwie funkcja oszczędzania energii w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Poza tym to teraz miejska oaza dla pszczół, motyli i małych ptaków. Ściana pomaga izolować budynek, oczyścić powietrze i przekształca szary beton w setki odcieni zieleni.
Jednak zielone elewacje domów czy zielone dachy to nie tylko element estetyczny budynków.
Rodzaje zielonych – żywych elewacji
- fasady z roślin pnących – to właśnie najlepiej nam znane mury porośnięte pnącym się bluszczem czy winogronem. Aby ułatwić rośliną “wspinaczkę” po ścianach stosuje się też rozmaite kratki czy linki stalowe jako konstrukcje wsporcze. Mogą to też być rośliny zwisające, posadzone w donicach, umieszczonych na krawędzi elewacji, balkonów.
- modułowe zielone ściany – oparte są zazwyczaj na jednym z dwóch systemów:
- hydroponicznym (bezglebowym) – do wzrostu takich roślin wymagana jest jedynie woda wraz z odpowiednimi minerałami.
- na bazie podłoża/ gleby – takie systemy wykorzystują specjalnie uformowane koryta, tace lub inne pojemniki, które są mocowane do specjalnych konstrukcji stelażowych na ścianach budynków.
Wybór roślin zawsze będzie zależał od kilku powiązanych czynników:
- lokalizacja zielonej ściany pod względem temperatury oraz doświetlenia,
- narażenia na działanie czynników atmosferycznych.
- funkcja ściany.
Nawet niewielkie zielone elewacje domów parterowych zrobią różnicę
W miastach zmniejsza się ilość otwartych i zielonych przestrzeni, a przyroda jest wypychana z cennych “terenów deweloperskich”. Dlatego, w skali całego miasta, elewacje domów pokryte zielenią przyczyniają się do:
- wzbogacają miasto w zieleń, w sytuacji gdy np: na poziomie ulicy trawniki dawno ustąpiły miejsca parkingom i ściśnięta zabudowa pozwala jenie tworzyć mikroparki
- pokrycie ścian budynków różnorodną roślinnością może się poprawić środowisko miejskie poprzez przyczynianie się do zwiększenia różnorodności biologicznej,
- rośliny absorbują wodę co poprawia gospodarkę wodami opadowymi w zabetonowanych obszarach miejskich,
- rośliny oczyszczają powietrze – zatem poprawia się jakość powietrza w miastach – na takich ścianach stosuje się rośliny zdolne do wychwytywania kurzu czy toksyn.
- rośliny wpływają na redukcję temperatury i łagodzenie efektu “wyspy ciepła” w miastach.
- poprawa samopoczucia mieszkańców i redukcja stresu.
Korzyści społeczne i ekonomiczne z elewacji domów wzbogaconych roślinami
Tutaj warto wymienić zastosowanie zielonych fasad dla:
- poprawy izolacyjności termicznej – zielona elewacja to dodatkowa warstwa izolacji, która jest w stanie obniżyć koszty ogrzewania wg różnych szacunków od kilku do 20%
- zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu – np: zielone ściany, w których zastosowano system paneli elewacyjnych, mają pozytywny wpływ na zmniejszenie wysokiej temperatury pochłaniając ciepło. Zielone elewacje – ściany zewnętrzne mogą obniżyć temperaturę powierzchni nawet o 10°C ! Oznacza to niższe koszty chłodzenia latem.
- redukcji hałasu – żywe, roślinne elewacje domów mogą obniżyć poziom hałasu nawet o połowę.
- wzrost wartości nieruchomości
Najładniejsze elewacje domów zdjęcia
A teraz mała próbka możliwości architektonicznych jakie dają zazielenione elewacje domów i innych obiektów 🙂
Powyższy dom znany jest również jako jako Villa Zanoletti, znajduje się przy via Mozart 9. Architekt Piero Portaluppi. I tu najciekawsza informacja – została zbudowana w latach 1927 – 1930 !
Powyżej – niezwykle efektowna roślinna oprawa drzwi wejściowych.
Przedstawiony wyżej fragment budynku jest domem mieszkalnym dla klimatu chłodnego jaki Team Montréal, wywodzacy się z École de Technologie Supérieure, Université de Montréal, and McGill University, zaprezentował na konkursie Solar Decathlon 2007. W efekcie uzyskano naturalną elewację domu, gdzie drewno połączono z panelami zawierającymi rośliny.
Zdjęcie wprowadzające: zielona ściana o powierzchni 200 m2 od strony stacji Edgware Road Bakerloo Line (Londyn), foto: zoer, lic. CC BY-NC 4.0 Deed