Energia ma swoją cenę – trzeba to zrozumieć

Kraków Zwiedzanie domu

Uczniowie i mieszkańcy Łodzi, Bydgoszczy, Poznania i Zielonej Góry przekonają się o zaletach domów i urządzeń energooszczędnych.

W dniach 18 – 21 lutego Fundacja Ekologiczna ARKA organizuje warsztaty i pokazy w ramach ogólnopolskiej kampanii UBIERZ SWÓJ DOM.

Polska musi sprostać polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i szukać różnych sposobów na ograniczenie emisji CO2.

Jednym z nich są energooszczędne budynki mieszkalne oraz szeroka edukacja ekologiczna o budownictwie energooszczędnym i oszczędzaniu energii w gospodarstwach domowych.

Fundacja Ekologiczna ARKA przygotowała praktyczne warsztaty, podczas których można przekonać się ile energii zużywają popularne urządzenia domowe, zrozumieć, jak są zbudowane, ile pobierają prądu nawet, gdy nie są używane oraz ile kosztuje energia, którą czerpią urządzenia starego typu i energooszczędne.

Po prezentacji nawet uczeń podstawówki już wie, że wybór, zakup i korzystanie z danego urządzenia pociąga za sobą realne skutki finansowe i środowiskowe – wyjaśnia Wojciech Owczarz, szef ARKI.

Zajęcia odbędą się w namiocie stylizowanym na dom energooszczędny.

Kraków Zwiedzanie domu

Za pomocą plastycznej scenografii uczestnicy warsztatów mogą dokonywać wyborów pomiędzy np. żarówką energooszczędną a zwykłą, cieknącym kranem a zakręconym czy sposobem gromadzenia odpadów.

Mogą również zobaczyć i wypróbować kamerę termowizyjną. Przygotowano także układanie „energooszczędnego domku” z puzzli 3D, przestrzenną grę Eko Memory na temat oszczędzania energii oraz potrzeb i korzyści zbiórki elektrośmieci. Dzieci mogą również własnoręcznie wybudować niewielki drewniany domek.

Polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej jest w tej chwili bardzo ważnym tematem.

Pakiet, który w tej sprawie UE przyjęła w 2008 roku zakładał do 2020 roku: redukcję emisji CO2 o 20 proc., zwiększenia udziału Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) do 20 proc. i zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc.

Jednak w styczniu 2014 roku Komisja Europejska opublikowała nowe założenia polityki energetyczno-klimatycznej – „Pakiet 2030″, w którym zakłada podniesienie wiążącego celu redukcji emisji CO2 do 40 proc. oraz zwiększenie udziału OZE do minimum 27 procent.

Więcej informacji – Wojciech Owczarz: w.owczarz malpa do maila fundacjaarka.pl;  tel. 609267020

Kampanię dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Partnerem strategicznym jest Fundacja EkoRozwoju. Współpraca – Partnerstwo dla Klimatu. Partnerzy: Koalicja Klimatyczna, Fundacja Zielonej Ligi.

Informacja prasowa nadesłana przez Fundację Ekologiczną Arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =