Filmy z cyklu „100% Natury”

100 procent natury

Towarzystwo na rzecz Ziemi, w ramach realizacji projektu „100% Natury”, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrealizowało cykl filmowy promujący sieć Natura 2000.

Dziesięcioodcinkowy cykl pod tytułem „100% Natury” prezentuje jedne z najciekawszych ostoi Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jakie zostały wyznaczone w Polsce.

W każdej z części zobaczymy też, jak lokalne społeczności korzystają z możliwości, jakie stwarza posiadanie na swoim terenie obszarów chronionych unijnym prawem. W poszczególnych ostojach pokazano przyrodnicze osobliwości, które zdecydowały o ich utworzeniu. Wyjaśniono, dlaczego akurat te gatunki i środowiska są szczególnie cenne dla Europy. Kamera tropi najbardziej kolorowe ptaki – żołny, największe drapieżniki – niedźwiedzie, a w porze szczytu kwitnienia odwiedzi stanowiska największych i najpiękniejszych polskich storczyków – obuwików.

W wielu miejscach tworzenie nowych terenów chronionych wciąż budzi obawy. Dlatego na miejsca realizacji poszczególnych odcinków wybrano gminy, które sieć Natura 2000 od początku traktowały jak „trampolinę”, a nie jak „kulę u nogi”.

Pokazano, że takie podejście procentuje, a ułatwiony dostęp do unijnych funduszy to tylko niewielka część profitów. Kołaczyce, Lubowidz, Krośnice czy Górowo Iławeckie nie są znanymi medialnie kurortami, mimo iż Komisja Europejska uznała, że ich walory w wielu przypadkach dorównują parkom narodowym. Dla widzów cykl będzie więc okazją do poznania ciekawych miejsc, gdzie w czasie weekendu lub wakacji można odpocząć blisko przyrody, z dala od tłumu i zgiełku.

Wszystkie filmy powstałe w ramach projektu można znaleźć w serwisie YouTube –

https://www.youtube.com/playlist?list=PLY9KjXZch1zzIspQLOSAfwjf7cJiShINo,

a szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie projektu:

http://tnz.most.org.pl/100procentnatury/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 14 =