GMO wpływa na zdrowie dzieci

Wszechobecne GMO

Mamy coraz więcej roślin GMO, które mogą wywierać wpływ na zdrowie. Najczęściej poddawane modyfikacjom genetycznym są:

  • kukurydza,
  • soja,
  • bawełna,
  • rzepak,
  • buraki cukrowe,
  • ziemniaki.

Trzeba jednak pamiętać, że ponad 60% przetworzonych produktów zawiera soję a skrobia kukurydziana jest stosowana jako zagęszczacz w setkach produktów.

soja gmo
soja gmo wpływa na zdrowie

Obecnie 70% światowej produkcji roślin GM odbywa się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nigdy wcześniej genetycznie zmodyfikowane organizmy nie były częścią ludzkiej diety.

Wypełniacze GMO

GMO występuje w żywności najczęściej w postaci popularnego „wypełniacza”, jakim jest transgeniczna soja, kukurydza lub rzepak.

W Polsce najczęściej możemy się zetknąć z genetycznie modyfikowaną soją (potrawy wegetariańskie (!), mleko sojowe) i w dodatkach (białko sojowe w wędlinach, lecytyna sojowa np. w czekoladzie).

Amerykańskie wyroby (płatki kukurydziane, przekąski) oraz oleje rzepakowy i kukurydziany mogą zawierać GMO.

Nie zbadano czy tego rodzaju dieta jest bezpieczna i jak wpływa na zdrowie.

(Czytaj > Eksperyment naukowy – kryptonim GMO).

Np. w USA z góry założono że organizmy transgeniczne / GMO są nowymi, naturalnymi odmianami (?!), a więc nie wymagają dokładnych badań i tekstów toksykologicznych.

Jednakże wyniki badań prowadzonych przez niezależnych naukowców, polegające na karmieniu zwierząt paszą z GMO są niepokojące.
U szczurów karmionych genetycznie zmodyfikowaną kukurydzą zauważono podwyższoną liczbę białych krwinek, częstsze zaburzenia pracy nerek oraz znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Wpływ na zdrowie jest tu ewidentny.

Wysoki poziom śmiertelności i zaburzenia wzrostu u szczurzego potomstwa to wynik karmienia ich matek genetycznie modyfikowaną soją.

Genetyczna ruletka – jak działa na zdrowie

W książce pt. „Genetyczna Ruletka…” Jeffrey Smith pisze iż dzieci są szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie GMO m.in. dlatego że są do czterech razy bardziej podatne na alergie pokarmowe od dorosłych.

Młode, rozwijające się organizmy wykorzystują więcej pożywienia do budowy organów i tkanek niż dorośli, którzy pożytkują je raczej na wytwarzanie energii i magazynują w formie tłuszczu.

dzieci
zróbmy wszystko by wyeliminować to co źle wpływa na zdrowie dzieci

Dodatkowo dzieci spożywają dużą ilość produktów, które mogły zostać poddane inżynierii genetycznej, co oddziaływuje na zdrowie naszych pociech.

Ich dieta zawiera wyższy procent kukurydzy niż dieta dorosłych.
Matki używające skrobi kukurydzianej jako substytutu talku w pielęgnacji skóry dziecka, narażają je na oddziaływanie GMO poprzez wdychanie.

Czasami niemowlęta są stale karmione odżywkami sojowymi.

Poniżej kilka cytatów z tej książki, obrazujących zagrożenia:

  1. 1.1.GM Potatoes Damages Rats – GM ziemniaki szkodzą szczurom. Powodują rozwój potencjalnie rakotwórczych komórek w układzie pokarmowym, zahamowanie rozwoju mózgów, żołądków, jąder, częściowy zanik wątroby, powiększenie trzustki i jelita, załamanie systemu immunologicznego.
  2. 1.3. Rats Fed Bt Corn had multiple health problems – Szczury karmione 90 dni kukurydzą Monsanto Mon 863 Bt miały liczne problemy zdrowotne. Wyniki wskazywały na ważne zmiany we krwi, wątrobie i nerkach, mogące świadczyć o procesie chorobowym. Eksperci żądali wyjaśnień, Monsanto odmówiło, podnosząc nienaukowe, fałszywe argumenty.
  3. 1.4. Mice Fed GM Bt Potatoes had intestinal damage – Myszy karmione GM Bt ziemniakami miały zniszczony układ pokarmowy. Karmienie GM ziemniakami które produkują toksynę BT zapoczątkowało nienormalny i nadmierny rozwój komórek w jelicie krętym. Podobne objawy u człowieka powodują nietrzymanie moczu lub symptomy grypy, świadczą też o stadium przedrakowym, to poważny wpływ na zdrowie. Badanie obaliło tezę jakoby toksyna Bt była niszczona podczas procesu trawienia i nie jest biologicznie aktywna u ssaków.
  4. 1.7 Inhaled Bt corn pollen may have triggered disease in humans – Wdychanie pyłków Bt kukurydzy może powodować schorzenia u ludzi. W 2003 r., około 100 osób mieszkających w pobliżu pól kupurydzy na Filipinach miało dolegliwości skóry, trudności z oddychaniem i zaburzenia trawienia w czasie pylenia kukurydzy. Krew u 39 wykazała reakcje na truciznę Bt. Symptomy powtórzyły się w 2004 r. w co najmniej 4 wioskach gdzie ją uprawiano. Były przypadki padnięcia kilkunastu zwierząt karmionych tą kukurydzą.
  5. 1.8 Farmers report pigs and cows became sterile from GM corn – Farmerzy twierdzą, że świnie i krowy karmione GM kukurydzą stają się bezpłodne. Ponad 20 farmerów w Płn. Ameryce mówi o trudnościach z zapłodnieniem, rzekomych ciążach i przedwczesnych porodach.
  6. 1.10 Mice fed Roundup Ready soy had liver cell problems – Myszy karmione soją RR miały zmienione komórki wątroby. Komórki były poważnie zmienione. Nieregularny kształt jąder i jąderek, zwiększona ilość otworów jądrowych i inne zmiany, wszystko to wskazuje na zwiększoną przemianę materii i zmiany w genach. Przyczyną mogła być trująca toksyna. Większość objawów ustąpiło po zaprzestaniu karmienia GM soją.
  7. 1.11 Mice fed Roundup Ready soy had problems with the pancreas – Myszy karmione RR soją miały zmiany w trzustce… problemy w procesie trawienia za pomocą enzymów. Wydzielanie przez trzustkę Alfa-amylazy, najważniejszego enzymu trawiennego, zmniejszyło się o 77%. Razem z innymi zmianami w trzustce, dowodzi to, że soja oddziaływuje na zdrowie, może działać na przyswajanie i asymilację żywności oraz na zmiany w genach.
  8. 1.14 Most offspring of rats fed Roundup Ready soy died within three weeks – Większość potomstwa szczurów karmionych soją RR zdechła w ciągu trzech tygodni. Karmione były RR soją przed zapłodnieniem, w czasie ciąży i karmienia potomstwa. Po 3 tygodniach 55,6% z potomstwa zdechło, tylko 9% zdechło pośród karmionych soją bez GMO. Kojarzone później, żywione GMO i bez GMO, nie były zdolne do współżycia.
  9. 1.15 Soy allergies skyrocketed in the UK, soon after GM soy was introduced – Alergia gwałtownie wzrosła wkrótce po wpuszczeniu soi do Zjednoczonego Królestwa /Anglia Szkocja Płn.Irlandia, Walia.
  10. 3.4 The Bt in crops is more toxic than the Bt spray – Gen Bt wszczepiony w roślinę jest bardziej toksyczny od oprysków. Toksyna Bt w roślinie ma tysiące razy większe stężenie i stale namnaża się w jej komórkach.
  11. 6.2 Herbicide-tolerant crops increase herbicide use and residues in food – Uprawy tolerujące herbicydy przyjmują zwielokrotnioną ich dawkę, która pozostaje w GM roślinie. Zwiększona ilość herbicydu w roślinie może powodować toksyczne trujące działanie u ludzi, zwierząt i potomstwa.
  12. 8.1 Pregnant mothers eating GM foods may endanger offspring – Jedzenie GM żywności przez ciężarne matki może szkodzić potomstwu. Rozwój embrionu może być zmieniony nawet przez znikome ilości GM substancji w diecie matki, ma to duży wpływ na zdrowie. Dieta taka może nawet hamować rozwój genów u dziecka, co może być dziedziczone w następnych generacjach. GM rośliny mogą zawierać substancje które szkodzą normalnemu rozwojowi dziecka i wpływają na zdrowie, ale nigdy nie przeprowadzono odpowiednich badań by takie zagrożenie wykluczyć.

Nienarodzone dzieci – jak GMO wpływa na zdrowie płodów

Nienarodzone dzieci również poddawane są działaniom GMO, które wpływa na ich zdrowie.

plod
GMO może wpływać na zdrowie płodu

Według badań, pestycydy towarzyszące uprawom GMO (toksyna Bt i herbicydy), mogą przenikać do krwi człowieka, w tym kobiet ciężarnych i noworodków.

Do tej pory wpływ GMO na płód nie został przebadany dlatego istotne jest aby przyszłe matki wystrzegały się tego typu żywności.

Oczywiście to nie jest tak że po zjedzeniu kukurydzy transgenicznej od razu zachorujemy lub dostaniemy alergii.

Ten proces będzie trwał przez lata. Osoby dorosłe są bardziej odporne w przeciwieństwie do dzieci, dla których żywność oparta na organizmach transgenicznych może być bardziej niebezpieczna.

Najpewniejszą metodą unikania zmodyfikowanych genetycznie składników jest rezygnacja z produktów wysoko przetworzonych, kupowanie produktów z certyfikatem ekologicznym lub od znajomego rolnika, który nie karmi zwierząt paszą z GMO.

Polscy konsumenci muszą bardziej zaangażować się w obronę swojego zdrowia, różnorodności biologicznej oraz dobrej jakości żywności przed genetycznym eksperymentem wymykającym się spod kontroli, mającym bezpośredni wpływ na zdrowie..

Skażenie naturalnych roślin

Dopuszczając do upraw roślin transgenicznych na naszych polach doprowadzimy do nieodwracalnego i nieuniknionego skażenia naturalnych i tradycyjnych roślin.

Pyłki roślin GM są przenoszone przez wiatr, owady, ludzi, sprzęt na sąsiednie uprawy i nie sposób temu zapobiec.

Jeśli za parę lat będziemy mieli „twarde” dowody na szkodliwość GMO, to nie będzie można tego procesu odwrócić.

Głód

Rzeczywisty problem głodu nie tkwi w braku żywności, gdyż na świecie produkuje się ją w wystarczającej ilości.

Głód jest wynikiem niewłaściwej polityki rolnej i niewłaściwej dystrybucji żywności.

Wielokrotnie udowodniono, że z łatwością wykarmimy świat jeśli postawimy na lokalne, tradycyjne, proekologiczne rolnictwo.

AUTOR: Jadwiga Łopata, dyrektorka EKOCENTRUM ICPPC www.eko-cel.pl inicjatorka i wiceprezeska Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC www.gmo.icppc.pl, laureatka Nagrody Goldmana (Ekologiczny Nobel), odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi,

prowadzi małe gospodarstwo edukacyjne.
Materiał udostępniony przez ICPPC

Film o GMO

POLECAM FILM: Zanim przeklną nas dzieci

Ołów, kadm, azotyn, nitryt, rtęć, pestycydy, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, konserwanty – to nie przepis na mieszankę wybuchową, to tylko niektóre ze składników przeciętnego obiadu, składającego się z zupełnie normalnych produktów: fasolki, kiełbasek, chleba, sera, wody…

Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób i przy użyciu jakich chemikaliów produkuje się dziś żywność.

Skażenie środowiska źródłem chorób

Francuski rolnik uprawiający jabłka stosuje przeciętnie 32 preparaty chemiczne, zanim zbierze plon.

Wśród nich są pestycydy, nawozy, środki do tępienia pasożytów i chwastów oraz wiele innych, zazwyczaj wysoce niebezpiecznych substancji.

Naukowcy nie zajmują się już szukaniem związku między chorobami takimi jak np. rak, białaczka, cukrzyca a skażeniem wody, żywności czy powietrza.

Związek ten został udowodniony tysiącem badań.

Dziś chodzi raczej o to, co możemy zrobić, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tych chorób.

Zaś największym problemem w walce z nimi jest brak woli politycznej.

Tymczasem dane są zastraszające: każdego roku w Europie na choroby wywołane wpływem środowiska umiera 100 tys. dzieci.

Jak twierdzą naukowcy, dzieci, które przychodzą dziś na świat, to pierwsza generacja, która nie będzie tak zdrowa jak rodzice.

Skoro politycy ignorują zagrożenie, zaś rolnicy produkujący żywność w nieekologiczny i niezdrowy sposób wciąż są dotowani przez Unię Europejską, czy jest coś, co zwykli obywatele mogą zrobić, aby chronić siebie i wpłynąć na zdrowie swoich dzieci?

Reżyser Jean-Paul Jaud odwiedził mieszkańców małego francuskiego miasteczka Barjac.

Tutejszy charyzmatyczny burmistrz rozpoczął akcję uświadamiania mieszkańców.

Nie poprzestał na teorii. Postanowił, że dzieci w szkołach będą jadły obiady przyrządzone wyłącznie ze zdrowych, ekologicznych produktów.

Wkrótce dobry przykład pociągnął za sobą kolejne inicjatywy…

Wykład – prof. dr hab. Jan Narkiewicz – Jodko

film trwa 26 minut, dotyczy wpływu gmo na zdrowie

Politycy za GMO

Wiedza polityków na temat GMO jest znikoma.

Ich zdanie uzależnione jest od podszeptów lobbystów.

Głosowali w interesie GMO

Prezydent Komorowski podpisał w 2012 roku nowelizację ustawy o paszach i zezwolił na odłożenie do 1 stycznia 2017 roku wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych.

Po kolejnych nowelizacjach Sejm przesunął ten termin na 01 stycznia 2023 roku !

Jednym zdaniem: 11 lat przesuwania terminów, oczywiście wpływa to na zdrowie kolejnych pokoleń .. żeby nas dobić..

foto dziecka: Vera Kratochvil

Jeden komentarz do “GMO wpływa na zdrowie dzieci

  • 5 sierpnia, 2013 o 7:34 am
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo groźny dodatek GMO, którego nalezy unikać, to SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY, o którym chyba autor nie wspomniał, przynajmniej nie na początku, gdzie wymienia niebezpieczną lecytynę sojową. Znajduje się w bardzo wielu produktach, wystarczy czytać skład.
    Mam nadzieję, że w produktach ekologicznych nie ma jednak GMO…
    Wyraźmniej też wyróżniłabym LECYTYNĘ SOJOWĄ, bo to dla konsumenta wskazówka, czego ma nie kupować.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =