Haft rosyjski
Spis treści
Czym różni się haft rosyjski?
Haft w Rosji tak jak to miało miejsce w innych krajach, począwszy już od starożytności należał do najbardziej cenionych technik zdobienia tkanin.
Znalezione przez archeologów wykopaliska z IX- X wieku potwierdziły, że już w tym okresie odzież ozdabiana była wzorami wykonanymi złotą nicią.
Rosja graniczy z Chinami, a najstarsze wzmianki o roli haftu w ubiorze znajdują się w chińskich tekstach klasycznych z okresu dynastii Zachodniej Zhou ( 1027-770r.p.n.e ).
Czy haft przeniknął z Chin do Rosji i Europy ? Trudno powiedzieć, ale…
W tym okresie haft tak jak i w Polsce był pełen symboliki. Miał przede wszystkim znaczenie rytualne i dekoracyjne. Najpierw przedstawiał elementy pogańskie, a później symbolikę kościelną.
Nie sposób nie wspomnieć o haftach ‘’carskich‘’. Powstawały wyszywanki złote, które upodobały sobie kobiety z rodziny carskiej i ich otoczenia . Zorganizowano nawet szkoły, aby rozwijać tę formę sztuki. Pierwsze tego typu warsztaty zorganizowała carówna -siostra Władimira Monomacha.
Zapotrzebowanie na ozdobione haftem stroje czy ślubne posagi sprawiło, że wyszywanie z roku na rok rozwijało się coraz bardziej. Do XVIII wieku głównie w zamożnych domach. Wynikało to zapewne z dostępności akcesoriów do wyszywania. Uboższych grup społecznych nie było stać na ich zakup. Były drogie i dlatego niedostępne dla każdego. W tamtym czasie haftowały nie tylko kobiety. Niektóre ornamenty mogli tylko wykonywać mężczyźni, zwłaszcza jeśli nitka była czymś w rodzaju drutu ze złota czy srebra.
Haft w Polsce rozwijał się podobnie jak w Rosji
Pracownie hafciarskie w pierwszej kolejności rozwijają się na dworach książęcych i rycerskich.
Ozdabiano głównie szaty dworskie i kościelne.
Metalowymi nićmi wykonywano całe kompozycje.
,,Technika haftu nićmi metalowymi polegała na układaniu ich na podkładzie i przyszywaniu do podłoża drobnymi ściekami nici jedwabnej. W tłach haftów stosowano często spiralnie zwinięte nici metalowe, tworząc w ten sposób figurę złota‘’ ( Igłą i nicią malowane. Historia Haftu w zarysie- Muzeum Pałac w Wilanowie )
Podobnie pewnie było w Rosji i jedno jest pewne od XVII wieku sztuka ta na stałe zaczyna zadamawiać się we wszystkich domach. Haft to informacja , to przekaz. Raz chronił, innym razem miał dodawać siły i odwagi. Na ubraniach miał służyć jako talizman, dlatego tak często pojawiał się na kołnierzach, przodach ubrań i rękawach.
Haft rosyjski – symbolika
…geometryczny jest bardziej starożytny. Jest w nim znacznie mniej ładunku semantycznego niż w większej liczbie wzorców tematycznych. Figura rombowa jest bardzo często spotykana w rosyjskim hafcie, kojarzyła się z płodnością. Szydełkowany diament to oset, który pełnił funkcję ochronną.
Jeśli mówimy o hafcie przedmiotowym, drzewo mogło oznaczać symbol życia, później kojarzyło się z prawosławiem, a do drzewa dodano obraz krzyża. Postać konia była zwykle używana do reprezentowania jednego z pogańskich bogów.
Zygzakowatą linią oznaczono wodę, której siła mogłaby wpływać na żyzność gleby. Ptaki czy grochy symbolizowały dobroć i długowieczność, a słońce źródłem siły, później stało się uosobieniem prawosławnego boga.
Od XVII wieku coraz więcej mamy informacji o tej sztuce. Wyszywaniem zaczęły zajmować się także chłopskie dziewczęta.
Często odgrywało w ich życiu to istotną rolę. O znaczeniu umiejętności haftowania możemy się domyślać z faktu, że na wsiach dziewczęta zaczynały przygotowywać posag w wieku już 13 lat, a tym posagiem były ozdabiane nicią obrusy, ręczniki, stroje i prezenty.
Przed samym ślubem odbywała się prezentacja, tego co powstało i przede wszystkim prezentacja umiejętności dziewczyny w zakresie wyszywania. Wynik mógł decydować o zamążpójściu. Dziewczęta więc prześcigały się w technikach i przekazie artystycznym.
Powstające wzory zachwycały różnorodnością i barwą. Barw w rosyjskim hafcie nie brakuje. Przeważa oczywiście kolor czerwony i złoty, ale odnajdziemy także nitkę białą , niebieską i czarną. Dlaczego wybierano nitkę czerwoną i złotą ?
Kolor czerwony i złoty to kolory dobrobytu i szczęścia. Dodatkowo kolory te chroniły przed złymi mocami czy duchami. Miały dodawać siły i odwagi. Mniej istotny był materiał na którym powstawały dzieła. W dużej mierze zależał od zasobności hafciarki.
Wzory i ozdoby
Rosyjskie wyszywanki różnią się od wyszywanek innych narodów. Widać istotną różnicę. Najważniejsze w rosyjskim hafcie są wzory i ozdoby. Wpisuje się tym samym w unikalne dziedzictwo Rosji, Europy.
W Rosji jest nadal bardzo popularny.
Najpopularniejsza technika to haft krzyżykowy, półkrzyż i łańcuszkowy.
Warto zwrócić uwagę na satynowy ścieg Władimirskaja lub „versov”. Szwy z tyłu wyglądają, jak przerywana linia. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów rosyjskiego haftu ludowego.
Jeśli dobrze się przyjrzymy wpływy tej rosyjskiej sztuki zauważyć możemy na terenach wschodnich Polski. Jest to sztuka piękna i ponadczasowa.
Artykuł powstał w ramach:
Projekt dofinansowany ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Zdalnych Przedsięwzięć na rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich