Hala łukowa jako dom
Spis treści
Hala łukowa przydatna nie tylko w rolnictwie
Dom jako hala łukowa ? Takich przykładów w USA i Kanadzie jest sporo. I nie tylko tam.
A przecież tego typu hale łukowe – wykorzystywane są w Polsce jako zadaszenia obiektów sportowych (korty, boiska), gospodarczych czy zwłaszcza w rolnictwie, jako: magazyny, garaże dla sprzętu i wiaty.
Konstrukcja, wraz z pokryciem blachą falistą takiego obiektu, o powierzchni rzędu 10m x 12m (120m2) i wysokości 4,5 – 5,5m, sprzedawana jest na polskich portalach aukcyjnych za cenę ok. 40-50 tys zł.
Wspomniany koszt nie obejmuje transportu i ewentualnego montażu, ale cena konstrukcji jest zachęcająca. Przy czym trzeba zauważyć, że ogromna większość sprzedawanych w Polsce konstrukcji oparta jest o szkielet wykonany ze skręcanych, wygiętych na odcinki i wzmocnionych rur stalowych.
Natomiast w USA i Kanadzie dominują konstrukcje z wyginanych w łuk konstrukcji, bezpośrednio na placu budowy. Wykonywane jest to przy pomocy specjalnych giętarek. Tak przygotowane konstrukcje są samonośne i nie wymagają dodatkowego szkieletu wewnątrz (patrz foto otwartej hali powyżej).
Prosty dom w Kanadzie
Jak widać poniżej, mieszkaniec Chartierville, z Quebecu (Kanada), potrafił przy pomocy tego rodzaju hali zbudować ekonomiczny, dwukondygnacyjny dom. Mając na względzie przystosowanie tego rodzaju hali jako domu, trzeba też uwzględnić odpowiednia wentylację, tak by zapobiec ewentualnemu problemowi skraplania się pary wodnej pod dachem konstrukcji.
Na zdjęciu poniżej widzimy również “kominki” wentylacyjne wyprowadzone na dach. Częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie rekuperacji dla wsparcia ogrzewania takiego domu. Istnieje też możliwość wykonania okien w bocznych ścianach hali.
Hala łukowa jako rezydencja ?
Ale nie tylko proste domy mogą powstać w oparciu o tego rodzaju konstrukcje hal. Przykłady realizacji domów pokazują, że można budować interesujące domy czy nawet perełki architektury 🙂 Nawet balkon nie jest problemem.
Oczywiście wnętrze domu może być wykończone w bardziej industrialnym czy po prostu prostym stylu. Często do prac wykończeniowych wykorzystuje się okładziny z drewna, panele albo płyty gipsowo-kartonowe. Możliwości zależą od inwencji i grubości portfela gospodarza 🙂
Powyższy przykład pokazuje też możliwość skomponowania, w jednym projekcie domu, brył o rożnym kształcie, przy wykorzystaniu różnych materiałów, w tym właśnie stalowej łukowej hali. Dla niektórych obserwatorów taki dach z zewnątrz przypomina kształtem nawet kopułę 🙂
Po ociepleniu – w przypadku konstrukcji tego typu najczęściej jest to natryskiwana od wewnątrz warstwa ocieplenia – taki dom, z łatwością radzi sobie zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych. Do tego okna w szczytowych ścianach wpuszczają mnóstwo naturalnego światła, co pozwala przenikać się przestrzeni domu z przestrzenią ogrodu za oknem.
Hala łukowa z blachy jako M4 dla Polaka ?
Co prawda ceny stali uzależnione są od cen energii (produkcja stali jest energochłonna), jednak łukowe konstrukcje stalowe zawsze będą godne rozważenia. Gdy weźmiemy pod uwagę czas realizacji a nawet możliwość samodzielnego szybkiego montażu to taka konstrukcja ma swoje zalety.
Ma je zwłaszcza też wtedy, gdy ceny są niestabilne i chcemy szybko zrealizować swoje zamierzenia.
Zaletą może też być fundament – tego rodzaju hala może być posadowiona na fundamencie palowym (stopy i słupy w określonych odległościach), na monoblokach betonowych lub na obwodowym fundamencie.
Jak widzicie jest alternatywa dla developerki 😉 Ale jak wszystko co jest mniej popularne wymaga to naszej strony większego zaangażowania by zgłębić temat przed podjęciem ewentualnej decyzji: tak hala łukowa to może być mój dom 🙂
zdjęcie wprowadzające i pozostałe użyte zdjęcia: SteelMaster Buildings ; licencja: CC BY-SA 2.0