Indukcyjny autobus
AUTOBUSY ŁADOWANE BEZPRZEWODOWO
Niemiecki Regionalny Operator transportu Rhein-Neckar-Verkehr GmbH (RNV) rozpocznie realizację pilotażowego projektu w ramach którego autobusy będą ładowane na trasie bezprzewodowo, za pomocą indukcji elektromagnetycznej.
Testom poddane będą dwa autobusy w Mannheim, które będą ładowane za pomocą bezprzewodowych transmiterów znajdujących się pod nawierzchnią ulicy i odbiorników w pojazdach.
KOMUNIKACJA ŹRÓDŁEM HAŁASU I ZANIECZYSZCZEŃ
Komunikacja miejska to jeden z najpopularniejszych systemów transportowych, przewożący w miastach miliony ludzi. Generuje więc spore zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza iż nadal bazuje głównie na silnikach dieslowskich
W Niemczech prowadzone są prace nad w pełni ekologicznym systemem komunikacji miejskiej, opartym na autobusach elektrycznych.
To rozwiązanie ma jednak jedną, zasadniczą wadę, mianowicie mały zasięg. Autobusy jeżdżą przez wiele godzin, pokonując w ciągu doby setki kilometrów, tymczasem baterie mają nadal małą pojemność i zwyczajnie nie starczyłyby na takie dystanse.
INDUKCYJNE ŁADOWANIE
Zwolennicy technologii indukcyjnego ładowania twierdzą, że pozwoli to m.in. wyposażyć ekoautobusy w lżejsze i mniejsze baterie akumulatorów, co obniży koszt autobusu.
Przy wsparciu Karlsruhe Institute of Technology, testy w Mannheim mają pomóc ustalić jak sprawdzi się tego typu technologia i jej efektywność w eksploatacji na ruchliwej trasie.
To da naukowcom prawdziwe dane odnośnie funkcjonowania infrastruktury, baterii i codziennej pracy systemu opartego na indukcji magnetycznej.
Przedsiębiorstwa transportu publicznego będą mogły również ocenić konkurencyjność i poziom akceptacji technologii przez społeczeństwo.
Władze federalne Niemiec dostarczą € 3,3 milionów dla sfinansowania projektu, który ma się rozpocząć w drugim kwartale 2014 roku i przewidywany jest na rok.
Przed całoroczną próbą w Niemczech, dostawca technologii, firma Bombardier, przetestuje ją w warunkach zimowych, w Montrealu, ale nie na rzeczywistej trasie autobusowej.
MAŁY ZNAK ZAPYTANIA ..
Jaki będzie wpływ transmiterów elektromagnetycznych zlokalizowanych wzdłuż ulic na organizmy żywe?
Jaki będzie wpływ transmiterów elektromagnetycznych zlokalizowanych wzdłuż ulic na organizmy żywe ?
Raczej negatywny, bo np: w Holandii, w 2010 r. naukowcy odkryli, że promieniowanie z Wi-Fi sprawia, że drzewa w okolicy takich źródeł promieniowania chorują i tracą liście.