Jabłonie,grusze,dęby,lipy, czyli konkurs Drzewo Roku.

jabłoń

Klub Gaja otrzymał blisko 100 zgłoszeń niezwykłych drzew z całej Polski do konkursu Drzewo Roku 2016. Wśród kandydatów mamy wiekowe dęby i lipy – nierozerwalnie związane z historią i tradycją naszego kraju, a także drzewa owocowe, będące od pokoleń elementem krajobrazu rolniczego i ważną ostoją życia wielu gatunków roślin i zwierząt.

Wśród zgłoszeń nadesłanych do konkursu znalazły się drzewa dobrze znane miłośnikom przyrody, jak chociażby dąb Bażyńskiego w Kadynach – blisko 700-letni pomnik przyrody i jedno z najstarszych drzew w Polsce, czy lipa Humboldta w Dysznie, nazwana tak od nazwiska wielkiego przyrodnika Aleksandra Humboldta – twórcy pojęcia „pomnik przyrody”.

Wśród zgłoszeń mamy także drzewa mniej znane, które dopiero mają szansę zapisać się na kartach naszej historii. Zgłoszony przez jednego z mieszkańców Konina dąb Zawiadowca, nierozerwalnie związany jest z krajobrazem tamtejszego dworca kolejowego. Mieszkańcy miasta, którym nie jest obojętny los tego drzewa, zorganizowali akcję mającą na celu ustanowienie drzewa pomnikiem przyrody, a tym samym uratowanie mu życia i zachowanie go dla potomnych. W ciągu miesiąca zebrano blisko 2000 podpisów poparcia. Cech Fantastyki „SkierCon” ze Skierniewic nominował sosnę Melanię, wyhodowaną z nasion sosny z Oxfordu, pod którą tworzył sam J.R.R. Tolkien, dobrze znany wszystkim fanom fantastyki. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Redy zgłosił natomiast do konkursu osobliwy dąb Trampkowiec, rosnący na terenie skateparku, którego nieodłącznym elementem stały się wiszące na nim tenisówki i trampki.

W tegorocznym konkursie pojawiły się także drzewa owocowe. Szkoła Podstawowa w Iwanowicach Dużych nominowała szkolną aleję jabłoni, która została posadzona w 1952 roku i do dziś niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia uczniów i nauczycieli. Z kolei Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zgłosił sędziwą dziką gruszę o imieniu Matula, która jest ostoją ptaków i nieocenionym elementem edukacji przyrodniczej.
Kolejna 6. edycja konkursu Drzewo Roku ciągle nas cieszy i zaskakuje różnorodnością. Co roku poznajemy kolejne piękne i ważne drzewa rosnące w Polsce. Spotykamy także niezwykłych ludzi, którzy troszczą się o drzewa, promują wydarzenia i tradycje z nimi związane. Wszystkim zgłaszającym serdecznie dziękujemy za pokazanie nam swoich ukochanych drzew i ich historii. Mam nadzieję, że poprzez te opowieści uda nam się zwrócić większą uwagę na rolę i znaczenie drzew w naszym życiu – komentuje koordynatorka programu Święto Drzewa Jolanta Migdał.
Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Jury – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – do końca lutego 2016 wybierze 16 finalistów konkursu. Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2016 dowiemy się już w czerwcu przyszłego roku podczas internetowego plebiscytu na stronie www.drzeworoku.pl.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie i propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew; inicjuje nowe przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy: Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + three =