Jak ograniczyć cukier

cukier w medycynie chińskiej

Problem cukru w medycynie chińskiej.

Oczyszczony biały cukier charakteryzuje się silną energią wychładzającą.

Z punktu widzenia medycyny chińskiej trudno taki cukier nazwać produktem żywnościowym.

Raczej należałoby go określić jako produkt chemiczny, w zdecydowanej większości przypadków bardzo szkodliwy dla organizmu, gdyż silnie go zakwasza (a to obniża odporność) oraz poważnie osłabiający żywioł ziemi, czyli trzustkę i śledzionę .

BIAŁY CUKIER

Ze swej natury biały cukier jest wyziębiający i wytwarzający wilgoć przekształcającą się w śluz.

Jednym z nielicznych przypadków uzasadniających użycie takiego cukru jest słodzenie mocnej miętowej herbaty w klimacie bardzo gorącym i ekstremalnie suchym.

Tak właśnie stosują go Arabowie na pustyni.
Tym, którzy jedzą dużo słodyczy, a z różnych przyczyn (zazwyczaj nie zdrowotnych, lecz raczej estetycznych) chcieliby ograniczyć lub zaprzestać faszerowania się tą ukochaną “białą trucizną”, radzimy:

  • na razie dalej jedzcie słodycze (starając się zmniejszyć ich ilość), lecz przestańcie tyle solić!
  • ograniczcie ilość mięsa, a szczególnie kiełbas i wieprzowiny (gdyż te gatunki mięsa są najbardziej słone, a poza tym najbardziej niezdrowe);
  • jedzcie więcej gotowanych zbóż w formie kasz (szczególnie kaszę jaglaną), żując je bardzo dokładnie;
  • jedzcie pieczywo z pełnej mąki.

Stosując te rady samoistnie zmniejszymy zapotrzebowanie organizmu na cukier .

Ciało zawsze przecież dąży do uzyskania równowagi jin i jang, a nie mogąc tego osiągnąć z powodu niezrównoważonego pożywienia lub stylu życia, wytwarza łaknienie słodyczy – ruch ziemi ma przecież najsilniejsze działanie harmonizujące.

Mówiąc tak negatywnie o cukrze, chińska medycyna nie odrzuca wszystkiego co słodkie.

Poleca np. – oczywiście w rozsądnych ilościach – miód, melasę , syrop klonowy lub syrop trzcinowy, zaliczane do ruchu ziemi o naturze neutralnej (nie są więc tak silnie wychładzające jak biały cukier).
Na powyższych przykładach widać, że przyczyny dolegliwości leżą. zazwyczaj zupełnie gdzie indziej, niż mogłoby to się wydawać.

Zawsze jednak są jakieś powody, często związane z codziennymi nawykami kulinarnymi czy zachowaniami.

Ważna jest wiec umiejętność postawienia odpowiedniej diagnozy i usunięcie przyczyn.

Konieczne jest zrozumienie powiązań i oddziaływań wszystkiego, co się je i robi.

Mając odpowiednią, rzetelną, popartą doświadczeniem wiedzę, dostrzega się jasno jak działa pożywienie, do jakich skutków doprowadza, czym zagrażać może danemu organizmowi przy jego uwarunkowaniach wieku, czasu i środowiska życia.

Wtedy nic nie jest bezwzględnie zakazane i szkodliwe – pod warunkiem, że równocześnie ma się świadomość, iż każde pożywienie może okazać się niewskazane w pewnych okolicznościach.

artykuł oparty o treść wykładów znanego specjalisty tradycyjnej medycyny chińskiej Claude’a Diolosy, wygłoszonych w studenckim klubie “Rotunda”, w Krakowie, wiosną 1988 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × 2 =