Jak przechowywać zioła w kuchni ?

Jak przechowywać zioła w kuchni, aby zachowały swoje właściwości.

Pytanie jak przechowywać zioła w kuchni, aby zachowały swoje właściwości jak najdłużej – zadaje sobie każda osoba, która uwielbia gotować 🙂

Jedno jest pewne – zioła w kuchni czyli nasze przyprawy stają się bezwartościowe, gdy przechowywane w sposób niewłaściwy utracą swój smak i przede wszystkim aromat.

Co najbardziej szkodzi przyprawom ?

  • na pierwszym miejscu wymienić można światło,
  • dalej wysoką temperaturę,
  • potem zbyt dużą wilgotność lub ciepło miejsca w którym są przechowywane,
  • wreszcie pozostawienie przypraw  otwartych z dostępem do powietrza.

Jakich przestrzegać zasad, aby zioła w kuchni zachowywały jak najdłużej świeżość i aromat ?

Najważniejsza, pierwsza zasada przechowywania, której dotyczą zioła w kuchni w suchej postaci to zaopatrzenie się w pojemniki, które posiadają szczelne zamknięcia. Najlepiej też, jeśli pojemniki są wykonane z ciemnego szkła, porcelany lub ceramiki.  

Przezroczyste szklane słoiki mogą być używane, jeśli są przechowywane w zamkniętej szafce kuchennej lub specjalnie dla nich wyznaczonym miejscu. Słoik powinien mieć pokrywkę, która ściśle przylega i idealnie zatrzaskuje się na swoim miejscu za pomocą specjalnego klipsa albo dobrze korkuje szyjkę butelki.

jak przechowywac
jak przechowywać zioła w kuchni (przyprawy) – butelka z dopasowanym korkiem

Dobrze, jeśli w pokrywce są dwa rodzaje otworów: mały do ​​posypania gotowego dania i duży, który pozwoli ostrożnie wsypać przyprawę na  łyżkę.

Unikajmy natomiast metalowych pojemników na przyprawy. 

metalowe pojemniki

Takie pojemniki nagrzewają się zbyt szybko i nawet niewielka odległość od gotującego się garnka może doprowadzić do przegrzania.

Do przechowywania można wykorzystać również drewniane pojemniki. Najważniejsze jest, aby nie były pokryte lakierem o silnym zapachu.

Torebki na zioła są dobre tylko wtedy, gdy są przechowywane w suchym miejscu i przez krótki czas.

Druga zasada. Żadne światło, czy to słoneczne czy sztuczne nie sprzyja przyprawom.  Pod wpływem światła przechowywane zioła w kuchni tracą kolor i zapach, co oznacza, że ​​potrawy będą mniej jaskrawe w wyglądzie i mniej bogate w aromat.

Jak przechowywać przyprawy – kolejne zasady:

  • pojemników z przyprawami nie ustawiajmy  w  miejscach, gdzie jest wysoka temperatura
  • pojemników nie przechowujemy w miejscach, gdzie jest zbyt duża wilgotność. Wilgotne przyprawy sklejają się w bryłę, tracą smak, a co najgorsze mogą stać się wylęgarnią pleśni i szkodliwych mikroorganizmów. Warto wiedzieć, że im drobniejsze mielenie, tym szybciej wilgoć dostanie się do przypraw.
  • nie mieszajmy przypraw w pojemnikach, wkładając kilka torebek z różnymi przyprawami  w jeden pojemnik. 
  • przyprawy ziarniste  takie jak pieprz, kminek, anyż i inne  przechowujmy w ziarnach i rozdrabniajmy w młynku lub moździerzu chwilę przed użyciem
  • grzyby suszone należy przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu powietrza. Dobra rada, jeśli chcemy uchronić ususzone grzyby przed wizytą moli, skorzystajmy ze starego sposobu: co 2 miesiące przesypmy grzyby zmielonym pieprzem. Taki prosty zabieg  gwarantuje skuteczność. Przed bezpośrednim użyciem grzyby bardzo dobrze myjemy. To najprostszy sposób, ale w przypadku grzybów istnieje jeszcze kilka innych sposobów
  • dużym błędem jest wsypywanie przypraw bezpośrednio z pojemnika do garnka.  Taki zabieg może spowodować, że zawartość pojemnika  będzie wilgotna. Para z gorącego naczynia przeniknie  prosto do pojemnika z przyprawami, ostygnie i zamieni się w wodę – głównego wroga przypraw. Przyprawa może się zbrylić, utraci smak i aromat.
  • niektóre rośliny można ususzyć, ale mogą utracić wiele cennych właściwości.
  • jeśli nie zużywa się całej przyprawy i będzie przechowywana – używając jej korzystajmy z łyżeczki. Dodawanie ‘’szczypty’’ palcami nie jest najlepszym pomysłem, to ważne zalecenie z grupy porad: jak przechowywać przyprawy. W takiej sytuacji, do przyprawy mogą przeniknąć bakterie i inne zanieczyszczenia z naszych palców.
  • obowiązkowo, co jakiś czas,  raz na pół roku, należy skontrolować  przyprawy: sprawdzić datę ważności, aromat, płynność i jakość. Lepiej pozbyć się przeterminowanych przypraw, ponieważ mogą dawać nieprzewidywalny efekt smakowy. Jeśli data ważności jeszcze nie minęła, ale przyprawa nadal nie jest już  tak pachnąca, można po prostu dodać jej  trochę więcej do dania.

Kilka sprawdzonych sposobów

Przy przechowywaniu przypraw świeżych warto brać pod uwagę:

  • najlepiej użyć przyprawy zaraz po zerwaniu. Przyprawa zachowuje najwięcej właściwości aromatycznych i smakowych
  • jeśli musimy je przechowywać, to włożymy je do pojemnika z wodą. Pamiętajmy, że przyprawa nie powinna stać długo w tej wodzie.  Zadbajmy też o ‘’świeżość‘’ tej wody.
  • skutecznym sposobem na przechowywanie jest włożenie przyprawy na krótko do lodówki. To dobra, choć doraźna odpowiedź na pytanie jak przechowywać przyprawy 🙂

To najważniejsze zasady. Warto ich przestrzegać, aby cieszyć się bogactwem aromatu i smaku przypraw 🙂

jak przechowywac ziola 2
jak przechowywać przyprawy – zawsze chrońmy aromat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − dwa =