Jak suszyć grzyby w piekarniku i przechowywać ?
Spis treści
Praktyczne rady – jak suszyć grzyby w piekarniku
Jak suszyć grzyby w piekarniku ? Ważnych jest kilka istotnych wskazówek.
Największy walor grzybów to przede wszystkim ich aromat i smak. Należy zrobić wszystko, aby nie utracić pierwszego i zachować ten drugi.
Potrzebny będzie rozgrzany piekarnik, najlepiej rozgrzany do temperatury nie przekraczającej 65st. C. Wtedy wstaw blachę z pociętymi grzybami (jak na zdjęciu powyżej), do piekarnika i pozostaw na godzinę.
Obróć plastry grzybów na drugą stronę i wstaw z powrotem do piekarnika na kolejną godzinę.
Po upływie tego czasu należy wyjąć je z piekarnika i ostudzić, a następnie sprawdzić, czy są chrupkie i suche.
Ale najlepiej suszyć grzyby w temperaturze nie przekraczającej 50st C, choć to wydłuży czas ich suszenia do 4-5 godzin.
Kilka zasad dotyczących suszenia grzybów
Zadając sobie pytanie – jak suszyć grzyby w piekarniku – powinniśmy uprzednio poznać kilka zasad dotyczących bezpieczeństwa.
Prawidłowe suszenie to jedna z gwarancji doskonałego zachowania tej przyprawy. O ile to możliwe, zbierzmy i suszmy te ‘’dary lasu‘’ sami.
Chodzi o bezpieczeństwo i przezorność. Grzyby oferowane przez inne osoby, mogą łatwo stać się przyczyną zatruć. Skąd mamy wiedzieć, czy dana osoba posiada odpowiednia wiedzę na temat zbierania jadalnych grzybów ?
Bardzo trudno jest rozpoznać gatunek już wysuszonego grzyba, a tym bardziej ocenić jego jadalność. Jeszcze trudniej jest uzyskać wiarygodne informacje o tym, gdzie zebrano grzyby.
Jeśli kupujemy w sklepie, już wysuszone grzyby, to wybierajmy tylko hermetycznie zapakowane i oferowane przez oficjalne przedsiębiorstwa handlowe. Z grzybami nie ma bowiem żartów…
Inne metody suszenie grzybów
Suszenie to jedna z najlepszych metod, która pozwala zachować dobroczynne właściwości grzybów i ich niepowtarzalny aromat.
Do suszenia najlepiej nadają się borowiki, podgrzybki, koźlarze, ale suszyć można również kurki, a nawet pieczarki.
Ci co mają piekarniki albo tradycyjne piece mają ułatwione zadanie. Mogą nawlec grzyby na nitkę lub suszą rozłożone na blasze, w nagrzanym piekarniku.
W mieszkaniu w bloku jest to bardziej skomplikowane, dlatego wygodniej jest dowiedzieć się jak suszyć grzyby w piekarniku i to zrobić 😉
Natomiast gdy ktoś nie ma ochoty kontrolować temperatury piekarnika, a trwa jeszcze sezon grzewczy, to można skorzystać z dobrodziejstwa nagrzanych kaloryferów. Najczęściej nawleczone suszone grzyby zawiesza się dość blisko, aby stopniowo się suszyły.
Ale równie prosta metodą jest skorzystanie ze specjalnej suszarki do grzybów.
Można ja kupić w każdym markecie. Jeśli grzyby pokroimy w cieniutkie plastry, suszenie nie potrwa długo, a ususzony grzyb będzie wyglądał naprawdę pięknie.
Grzyby nawleczone na sznurki, czy luźno rozłożone do suszenia, najlepiej przykryć gęstą, oddychającą szmatką, aby chronić przed kurzem i owadami. Idealnie sprawdzą się w tym gazy opatrunkowe zakupione w aptece.
Moczenie wysuszonych grzybów i inne porady
Grzyby po wyschnięciu nabierają gorzkiego posmaku, który można później wyeliminować przez moczenie.
Dosuszać grzyby możemy metodą naszych babć, wykorzystując do tego torby papierowe lub lniane, które umieszczamy w miejscu, gdzie grzybki nie nabiorą wilgoci.
Pamiętajmy jednak, że na etapie przygotowania do przechowywania grzybów ważne jest, aby wszystkie części (kapelusze i trzony) dokładnie wyschły. Jeśli grzyby nie są całkowicie suche lub wilgotne, miękkie, wilgotne włókna szybko gniją.
Jeśli suszony grzyb stanie się spleśniały lub pojawią się w nim larwy owadów, należy go natychmiast wyrzucić !
Nie można również dopuścić do silnego wysuszenia grzybów, w przeciwnym razie będą się kruszyć.
To jednak mniejszy problem. Przesuszonych, kruchych grzybów nie ma potrzeby wyrzucać. Wystarczy takie bardzo ususzone grzyby rozetrzeć lub zmielić na proszek za pomocą moździerza, młynka do kawy lub blendera. Proszek należy przechowywać w hermetycznych pojemnikach ceramicznych lub szklanych.
Jeśli ćma lub jej larwy pojawią się w proszku, produkt będzie musiał zostać wyrzucony.
To wygodna metoda przechowywania grzybów. Gotowanie na bazie proszku grzybowego nie wymaga wstępnego namaczania. Gdy danie jest już prawie gotowe, dodaje się do niego odrobinę przypraw, co nadaje mu niepowtarzalny smak.
Suszenie to metoda zbioru, która jest korzystna pod każdym względem i nie wymaga specjalnych kosztów. Po wyschnięciu produkt jest znacznie zmniejszony pod względem wielkości. To też duża zaleta przechowywania.
Teraz już wiecie jak suszyć i jak przechowywać suszone grzyby 🙂
Pozostaje pytanie, jak długo należy przechowywać suszone grzyby?
Wszystko zależy od sposobu przechowywania. Jeśli odpowiednio są wysuszone i przechowywane w miejscu zabezpieczonym przed wilgocią, będą zachwycać wyjątkowym smakiem i aromatem przez okres nawet trzech lat.
Jak przechowywać suszone grzyby ?
Kilka prostych zasad, które będą pomocne w dobrym przechowywaniu grzybów:
- najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca do trzymania suszonych grzybów. Najlepiej jeżeli jest to miejsce suche i dobrze wentylowane. Może to być strych, miejsce nad piecem lub kominkiem w wiejskim domu albo odpowiednia półka w mieszkaniu.
- kolejna ważna zasada – unikajmy miejsc, w którym dominować mogą inne zapachy. Zatem pamiętajmy – jak przechowywać suszone grzyby – na pewno nie powinniśmy ich przechowywać obok cebuli, wędlin i innych silnie pachnących potraw !
- wreszcie, suszone grzyby, po prawidłowym wysuszeniu, najlepiej umieścić w hermetycznie zamkniętych szklanych i najlepiej ciemnych słoikach do przechowywania. Dobrze sprawdza się także drewniane skrzyneczki, które najlepiej wyłożyć papierem.
Tak przechowywane suszone grzyby nie będą nasiąkać wilgocią i nie utracą aromatu, wtedy w pełni będziemy mogli powiedzieć, że pomyślnie wykonaliśmy zadanie pn: jak suszyć grzyby w piekarniku.