Jakie przyprawy do potrawy?cz.3
Przyprawy mogą zadecydować o ostatecznym wyniku naszych wysiłków kulinarnych, dlatego dziś o zastosowaniu popularnych przypraw na literę G, I i literę J… A.Sedo i J. Krejca autorzy książki ”Rośliny źródłem przypraw” podpowiadają:
Gorczyca biała i czarna
Nasiona używane są do kwaszenia kapusty, warzyw, grzybów, konserwowania ryb, do przyprawiania potraw z warzyw, do białej i czerwonej kapusty, do farszów mięsnych i zup; gorczyca jest dobra przyprawą do tłustych mięs, sosów, sałatek i majonezów.
Grzyby
Używane są do przygotowywania zup oraz wielu różnych potraw; grzyby można dodawać do kapuśniaku, sosów, omletów, risotta, farszów, gulaszów, ragout, ryb, różnych gatunków mięsa, specjalnych mieszanek przyprawowych i wyciągów oraz różnych potraw z jaj.
Goździkowiec korzenny, goździki
Używane są do produkcji likierów, aromatyzowania grzanego wina, ponczy, soków owocowych, kompotów i przetworów owocowych; dodają smaku kapuście kwaszonej, kapuście czerwonej, baraninie i wieprzowinie, drobiowi, ciemnym sosom i marynowanym śledziom; nadają się również do grzybów, tłustych rosołów, pasztetów, salcesonów, ryb, spaghetti, sosów do spaghetti i pizzy włoskiej.
Gałka i kwiat muszkatołowy
Znajdują zastosowanie w przygotowywaniu budyniów czekoladowych i waniliowych, słodyczy, wypieków, kompotu z gruszek, jabłek pieczonych, śliwek i moreli; dodaje się tez do napojów mlecznych, ciepłych cytrynad, wina grzanego, ponczu, kakako, soku pomidorowego, jak również bulionu, różnych zup, pasztetów, świeżych warzyw, potraw z ryżu, sosów, ryb, cielęciny, drobiu, ziemniaków puree, sałatek i sznycla po wiedeńsku: bardzo dobrze pasują do strudla z jabłkami, tortów owocowych, lodów i bitej śmietany.
Imbir lekarski
Używany jest do przyprawiania herbatników, budyniów i innych słodkich deserów, kompotów z gruszek, dyni faszerowanej, ogórków, marmolad, galaretek, owoców kandyzowanych, zup owocowych, sosów, potraw z ryżu, drobiu, dziczyzny, grzybów, baraniny; dodaje się go także do serów żółtych, ryb, kury gotowanej i warzyw.
Jałowiec pospolity
Dodawany jest do ciemnych sosów, potraw z mięs, do tłustej wieprzowiny i baraniny, dziczyzny, kapusty kwaszonej, czerwonej i dyni.
Wykorzystano fragment książki: ”Rośliny źródłem przypraw” A.Sedo i J. Krejca
Warto przeczytać:
Jałowiec – środek ”czyszczący krew”
Sposoby przechowywania ziół lub warzyw zimą.