Kampania „Bielsko-Biała chroni klimat” zwyciężyła

dyplom Science on Stage dla Bielska Białej

350 nauczycieli przedmiotów ścisłych z ponad 26 krajów Europy i Kanady spotkało się na międzynarodowym festiwalu „Science on Stage” we Frankfurcie.
Bielska kampania „Bielsko-Biała chroni klimat” zwyciężyła w kategorii „School cooperations”,  jako wzorowy przykład współpracy między samorządem a placówkami oświatowymi.

Gratulujemy ! 🙂

Ręka w rękę ze szkołami
Na międzynarodowym festiwalu „Science on Stage”, bielska kampania „Bielsko-Biała chroni klimat” zwyciężyła w kategorii „School cooperations”.
Jury doceniło współpracę z bielskimi szkołami, którą zainicjował bielski samorząd, a ściślej Biuro Zarządzania Energią w Bielsku-Białej w ramach działań edukacyjnych promujących oszczędzanie energii wśród najmłodszych.

FESTIWAL

Festiwal Science on Stage we Frankfurcie i w Słubicach odbył się w dniach od 25-28 maja 2013. Formuła festiwalu jest unikatowa: nauczyciele stają się mistrzami dla innych nauczycieli.

Wymieniają się doświadczeniami, ciekawymi praktykami i rozwiązaniami dydaktycznymi.

Uczestnicy festiwalu prezentowali się na swoich stoiskach, na których można było się zapoznać z prowadzonymi przez nich projektami.

Nauczyciele wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością – wiele stoisk bogatych było w różne materiały, które pozwalały samodzielnie wykonać dany eksperyment.

Ponadto każdy kraj częstował gości regionalnymi przysmakami: Belgowie truflami, Anglicy serami, a Polacy piernikami.
Najbardziej spektakularne były pokazy przemian energetycznych na scenie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się instrumenty laserowe czy tornado powstałe z płomienia.

Z kolei dzięki tubie Rubensa można było zobaczyć dźwięk. – mówi Katarzyna Kordas, inspektor ds. efektywności energetycznej w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

LEKCJE MISTRZOWSKIE

Frankfurt lekcja mistrzowska BB

Podczas festiwalu odbyły się także warsztaty i tzw. lekcje mistrzowskie.

Na tych zajęciach prowadzący przedstawili swoje osiągnięcia, można też dyskutować o najważniejszych problemach w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.

Wiodącymi tematami festiwalu były zagadnienia: Uczenie przez rozwiązywanie problemów, Technologia informacyjna, Nauki przyrodnicze w przedszkolu i szkole podstawowej, Współpraca szkół, Horyzonty uczenia.

BIELSKO-BIAŁA NA FESTIWALU

stoisko Bielska-Białej

Bielsko-Biała prezentowała współpracę ze szkołami w składzie:

  • Katarzyna Kordas z Urzędu Miasta,
  • Janina Kula i Anna Handzlik z bielskiego IV Liceum Ogólnokształcącego
  • Aneta Gut-Sulima z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Zespół przygotował inspirujące warsztaty dotyczące współpracy między urzędem miasta a placówkami oświatowymi w ramach kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z wynikami kampanii oraz poszczególnych etapach współpracy.

Wykonali inspirujące doświadczenia, ułożyli gigantyczne miejskie puzzle oraz otrzymali pomoce dydaktyczne służące propagowaniu oszczędzania energii w szkole.
Symbolem wartości, jaką jest współpraca i współdzielenie się wiedzą był pokaz konstruowania drewnianego mostu wg koncepcji Leonarda da Vinci w wykonaniu uczniów, którzy z flagami swoich krajów weszli na zbudowany most.

Motto festiwalu „Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych” okazało się adekwatne do wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =