Kasztan wodny- ażurowa serwetka.

Czy słyszeliście o kasztanie wodnym?

Kasztan wodny to potoczna nazwa owocu kotewki orzecha wodnego (Trapa natans)

Jest znany od czasów starożytnych- potwierdzają to liczne wykopaliska. Znajdziemy go w Europie, Indiach, Azji Południowo-Wschodniej, a nawet w tropikalnej Afryce
W niektórych krajach ( Indie, Chiny ) zakładane są celowe plantacje tej rośliny .
Jest to ”roślina wodna, zakorzeniona w dnie, o pędach osiągających zazwyczaj od 0,5 do 1,5 m długości .Długość pędów podwodnych może jednak przekraczać nawet 10 m, a kluczowy wpływ ma na nią głębokość zbiornika i zagęszczenie roślin. Z każdego węzła powstać może pęd boczny, dlatego stwierdzano osobniki wytwarzające nawet 30 rozet. Korzenie mogą wyrastać wzdłuż całego pędu na odcinku mającym kontakt z podłożem.” ( Wikipedia )

Liście

Liście orzecha przypominają z wyglądu listki brzozy i tworzą na wodzie rozetę trochę przypominającą ułożoną mozaikę, ze względu na różną długość ogonków.

Kwiaty

Rozwijają się na wzniesionej ponad wodę szypułce długości ok. 1 cm. Po przekwitnieniu szypułka ta wydłuża się, grubieje i odgina. Kwiaty wyrastają pojedynczo z kątów liści pływających. Kielich ma cztery sztywne, lancetowate działki. Korona składa się z czterech białych płatków ( Wikipedia )

Owoce

”Zwykle jednonasienne orzechy o długości od 2 do 4,5 cm i szerokości od 1 do 3 cm. Na jednej rozecie powstawać może do 20 owoców. Obficie tworzone stanowić mogą nawet 50% ogólnej masy roślin. W rozwijającym się owocu zewnętrzna część owocni jest początkowo mięsista, ale szybko odpada, odsłaniając zdrewniałą część owocu o charakterystycznej budowie. Orzech ma kształt odwróconego ostrosłupa o ściętym wierzchołku lub jest odwrotnie jajowaty. W górnej części owocu znajdują się różnie wykształcone, zdrewniałe rogi ” ( Wikipedia )

Główną zaletą kasztana wodnego jest miąższ. Biały, soczysty i kruchy. A jego pyszny słodki smak jest bardzo doceniany przez miłośników kuchni azjatyckiej.
Nasiona kasztanowca zawierają wiele składników odżywczych. Kasztany wodne można spożywać surowe w sałatkach owocowych, pieczone ( w smaku przypominają prażone kasztany) lub gotowane.

Kasztany wodne zawierają flawonoidy, garbniki, triterpenoidy, różne witaminy, związki fenolowe, a także minerały i związków azotowe . Owoc zawiera 7,5% tłuszczu, 15% białka, 3% cukru, 52% skrobi , węglowodanów.

Świeży kasztan wodny jest powszechnie stosowany w chińskiej, japońskiej i tybetańskiej medycynie na niestrawność, choroby nerek lub jako środek moczopędny.

W Chinach i Indiach świeży sok z kwiatów i liści był i  jest stosowany w leczeniu schorzeń oka, jako środek antyseptyczny, także w przypadku rzeżączki. Zaleca się jego stosowanie  w przypadku różnych nowotworów. Potwierdzone jest jego skuteczne działanie w przypadku ukąszenia owadów i różnych węży.

Wykazuje doskonałe działanie przeciwwirusowe. Ponadto zaleca się go, jako środek, który ma korzystny wpływ na organizm po wszelkiego rodzaju stresach.

Kasztany wodne od lat  były i są stosowane  w medycynie naturalnej, ale o tym  napiszemy w dziale ekozdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =