Katastrofalnie złe pestycydy.

pestycydy

Czy możemy mówić o pestycydowej ruletce ?

Jak podaje The Guardian dwa powszechnie stosowane pestycydy malation i chloropiryfos mogą zaszkodzić większość z 1,782 ssaków, ptaków, ryb, gadów i roślin już wymienionych w ustawie gatunków zagrożonych USA.

Przytoczona jest wypowiedź dyrektor w Centrum Różnorodności Biologicznej- Lori Ann Burd.

“Po raz pierwszy w historii mamy wreszcie dane pokazujące, jak katastrofalnie złe te pestycydy są dla zagrożonych gatunków – od ptaków i żab dla ryb i roślin….

Malation niestety ” jest pestycydem powszechnie stosowanym w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywnych. Wykorzystywany jest także w opryskach ogrodów oraz do zwalczania komarów i muszek owocowych. W Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej używany środek owadobójczy z grupy organicznych związków fosforu” ( Wikipedia)

dla ludzi….
W zeszłym roku ten pestycyd jest uznany przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO ) za prawdopodobnie rakotwórczy.

 

Chloropiryfos jest bardziej umiarkowany toksycznie dla ludzi. Niepożądanym efektem jego działania mogą być zaburzenia neurologiczne, rozwojowe czy autoimmunologiczne. Niebezpieczeństwo wzrasta dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Jest używany na całym świecie do zwalczania owadów szkodników.
Na szczęście jego zastosowanie w domach zostało ograniczone w wielu krajach, ale…. corocznie jest stosowany na obszarze 8,5 mln akrów upraw ( bawełny, kukurydzy , migdałów i drzew owocowych, w tym pomarańczy, bananów i jabłek ).

EPA szacuje, że w latach 1987 i 1998 około 21 milionów funtów chlorpiryfosu było corocznie stosowane w USA. W 2007 chloropiryfos był najczęściej stosowanym pestycydem fosforoorganicznym w Stanach Zjednoczonych.( Wikipedia)

Efekt dla środowiska właśnie poznaliśmy…

 

Szokuje jeszcze jedna informacja, którą przeczytamy w The Guardian.

“EPA pozwoliła firmom chemicznym zarejestrować więcej niż 16.000 pestycydów, bez właściwego uwzględnienia ich skutków. ” dodaje Burd

 

POLSKA

Ciekawostka: szukając informacji o chloropiryfosie lub środku w którym jest zawarty….

 

Z załącznika do zezwolenia MRiRW nr R – 52/2012 z dnia 13.03.2012 r.  czytamy :  ”niebezpieczny dla środowiska” i działa bardzo toksycznie na organizmy wodne….

 

Chloropiryfos

 

 niebezpieczny dla środowiska….a jednak dopuszczony…

 

Warto przeczytać:

Środki owadobójcze mogą ”zabić” dzieci.

Neurotoksyczne pestycydy w owocach i warzywach !

Alergia przez wodę i herbicydy?

Rakotwórczy lindan, DDT, 2,4-D.

One thought on “Katastrofalnie złe pestycydy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =