Kiszona herbata ?

napar z kwiatu herbaty

Herbata – czego o niej nie wiemy ?

Dziś niedziela … Czas na spokojne wypicie ….HERBATY ! 🙂
Dlaczego wybrać herbatę?
Jak to ujął Leszek Rum – autor książki „ Ilustrowany leksykon herbaty
Wódka ogłupia, piwo rozleniwia, kawa podnieca – tylko Herbata zjednuje przyjaciół 🙂

CIEKAWOSTKI O HERBACIE.
Uprawiana jest w 42 krajach.

Przyrządza się ją nie z owoców krzewu czy drzewa herbacianego lecz ze szczytowych gałązek z pączkiem i dwoma leżącymi pod nim listkami.
Pierwsza wzmianka o herbacie pochodzi ze starożytnego słownika chińskiego Erh Ya, z ok.350 p.n.e, chociaż podobno już ok. 2700p.n.e – jej smak odkrył legendarny mityczny cesarz chiński Szen Nung .
Od tego czasu dynamicznie rozwija się jej uprawa nie tylko w Chinach, ale także w Japonii.

Europejczycy (zwłaszcza Holendrzy), w późniejszych latach wielokrotnie ryzykują życiem, aby dostać się do strzeżonych chińskich ogrodów herbacianych w celu zdobycia nasion i uprawy herbaty w Holenderskich Indiach Wschodnich.
Rozpoczyna się wielki handel herbatą z Europą i Ameryką Północną (Angielska Kompania Wschodnioindyjska – lata: 1600-1858)
Od VIII wieku podawanie herbaty staje się popularnym, rutynowym zwyczajem w europejskich domach, w przeciwieństwie do Chin, gdzie starożytna ceremonia picia herbaty jest pieczołowicie celebrowanym rytuałem, obrzędem.

parzenie herbaty

Wśród plantatorów, handlarzy herbaty powstał swoisty „słownik herbaciany”.

SŁOWNIK HERBACIANY

A oto wybrane ciekawostki ze „słownika herbacianego “Ilustrowanego leksykonu herbaty”

  • BEKONOWA HERBATA – przyrządzana m.in. w puszkach po konserwach mięsnych ”Billy Can” przez australijskich hodowców owiec. Powstaje przez gotowanie bekonu w herbacie.

Otrzymany w ten sposób wywar herbaciany jest popijany w trakcie jedzenia ugotowanego w nim bekonu.

  • BIAŁY WRZĄTEK – woda najbardziej odpowiednia do zaparzania dobrej herbaty, występuje w chwili, gdy woda osiąga temperaturę 96 stopni Celsjusza.
  • BOLD – określenie dla herbat o wyraźnych dużych fragmentach liści
  • DIETA ZBIERACZEK HERBACIANYCH LISCI – stosowana była przez młode dziewczyny zbierające najlepsze listki.

Zabraniała im jedzenia czosnku, cebuli i warzyw pokrewnych oraz ostrych przypraw, aby nawet cień obcego zapachu nie przeszedł na zbierane tipsy.

Dziewczyny musiały także myć się przed praca w krynicznej wodzie i ubierać zawsze w czyste suknie.

  • HERBACIANA POMPA WODNA – studnia zbudowana przez władze Nowego Yorku w 1740r dla czerpania dobrej wody do zaparzania herbaty
  • HERBACIANE REGATY – wyścigi herbacianych kliprów o pierwszeństwo, w dostawie świeżej herbaty z Chin do Anglii w latach 1860-1871.
  • HERBACIANE SZKOŁY – w historii Chin powstały i rozwinęły się trzy szkoły przyrządzania herbaty.

Szkoły te związane były z panującymi dynastiami. Każda z tych szkól używała inaczej przygotowanych i inaczej zaparzanych liści herbacianych.

  • HERBACIANY TURNIEJ – rodzaj ceremoniału podobnego do europejskiego festiwalu wina, urządzany przez japońską szlachtę, począwszy od 1330.

Herbaciane turnieje nosiły różne nazwy, w zależności od ilości przedstawianych herbat: 10 czarek, 50 czarek, 100 czarek. Zwycięzcą zostawał ten, kto rozpoznał najwięcej herbat.

  • HERBATA KISZONA – produkowana głównie w Birmie i Tajlandii. W państwach tych jest to główny rodzaj spożywanej herbaty.

Świeżo zebrane liście upycha się w drewnianych skrzynkach, których dna mają otwory wyłożone bambusowymi sitkami.

Skrzynki z liśćmi zanurza się na klika minut (5-10) we wrzącej wodzie, później liście wyjmuje się ze skrzynek i rozsypuje równa warstwą na bambusowych matach na ok. 10 minut. Następnie zwiotczałą masę liści ubija się w kamionkowych lub glinianych beczkach, albo dołach wyłożonych bambusowymi listwami.

Masę liści ubija się , obciąża kamieniami i szczelnie zakrywa. Herbatę kisi się przez okres od 10 dni do 6 miesięcy, w zależnościom ilości masy i warunków przechowywania

  • HERBATA SMOLISTA – czarna chińska herbata z prowincji Fukien „wędzona” w dymie z żywicznych korzeni chińskiej sosny, bogata w minerały, świetnie komponuje się z whisky.
  • KOSZE OGNIOWE – specjalne kosze z bambusa lub metalowych prętów, w których suszy się nad paleniskiem herbatę zieloną. Używane przeważnie w małych chłopskich gospodarstwach.
  • LONDON 77 – pierwsza kolonialna mieszanka herbat zielonej i czarnej, produkowana w Anglii na początku XX w
  • PRÓBA MLEKA – to jedna z metod określania jakości herbaty.

Wysokiej klasy herbaty, szczególnie z Indii i Cejlonu, po dodaniu mleka dają barwę żywą pomarańczową, czasem o różowym odcieniu. Dodatek mleka do naparu z herbaty niskiego gatunku daje barwę mętną, szaro bezową.

  • WIEDZĄCE BABY – wróżki, które w szkockich górach wróżyły z układu liści herbacianych w kubku porannej herbaty sobie i przyjaciołom.

Liście ułożone w: kotwicę oznaczały podróż; kwiaty – honor, szacunek; kota – zdradę; serce – miłość; drabinę – stopniowy awans ; psa – wierność: księcia – odkrycia naukowe; drzewo – powodzenie, płodność; krzyż – ból i cierpienie. Wróżby dotyczyły najbliższego dnia.

  • WIRY – określenie oznaczające sprężysty mocno zwinięty liść herbaciany
  • ZEGAROWE HERBATY – określenie handlowe dla herbat, sprzedawanych okazjonalnie. Firmy herbaciane, aby pozyskać klientów i zwiększyć sprzedaż wymyślają różne nazwy dla tych samych gatunków herbat
  • HERBATA EKOLOGICZNA – pochodzi z drzew dziko rosnących, z których liście zbierane są na potrzeby lokalne.

Certyfikat herbaty ekologicznej w 1986r otrzymała herbata Darjeeling z plantacji Mulloofor, a w 1990 z plantacji Makaibari

To tylko kilka zaczerpniętych definicji. Czytając leksykon dowiesz się także m.in. co to jest „idealna herbata”, “herbata w rosyjskim stylu” i o prawidłowym kolorze herbacianego naparu…

RODZAJE HERBAT
Wszystkie rodzaje herbat:

  • czarna,
  • czerwona,
  • zielona
  • biała

pochodzą z tego samego krzewu: Camellia sinensis.

kwiat herbaty

Klasyfikujemy je tak w zależności od sposobu suszenia liści.
Czas w którym krzewy są obrywane, metoda obróbki, etapy produkcji wpływa na określenie gatunku i odmian.

Najszlachetniejsza i co za tym idzie najdroższa jest herbata biała.

NAPAR HERBACIANY
Pamiętajmy, że herbaciany napar działa w zależności od czasu zaparzania herbaty i działanie to przebiega w następujący sposób na organizm człowieka:

  • w pierwszych 3 minutach pobudza – przechodzą wtedy do niego alkaloidy, głównie teina (kofeina),
  • w następnych minutach: uspokaja (do naparu przechodzą wtedy związki garbnikowe – tanina).

To, że herbata wpływa na relacje towarzyskie już wiemy, ale jak widać herbata ma wpływ na nasze zdrowie.

Wielokrotnie udowodniono, że napary herbaciane maja właściwości lecznicze. Najlepiej wiedza o tym Chińczycy: leczą naparami herbacianymi od tysięcy lat.
I tak:

  • Herbaty czerwone wspomagają odchudzanie, redukując komórki tłuszczowe, pomagają w koncentracji.., wzmacniają przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu, poprawiają krążenie, hamują zmiany miażdżycowe, pomagają w koncentracji i poprawiają pamięć , chronią przed zawałem i udarem mózgu, łagodzą stany zapalne np. jamy ustnej i dziąseł.
  • Herbaty zielone oczyszczają organizm z toksyn, wzmacniają układ oddechowy, nerwowy, zapobiegają chorobie wrzodowej, pomagają na migreny, silny stres, działają moczopędnie i antyreumatycznie, zwiększają odporność organizmu, opóźniają proces starzenia, zapobiegają rozwojowi komórek rakowych, wzrostowi poziomu cukru we krwi, krwotokom i chorobom serca, zapobiegają alergiom
  • Herbaty czarne zwalczają grzybice skóry, a mocny napar wcierany we włosy ożywia i przywraca im połysk
  • Herbata biała, w szczególności herbata Pandino, jest najskuteczniejsza w powstrzymywaniu rakowych zwyrodnień komórek.

O herbacie w kosmetyce i ludowej medycynie napiszę następnym razem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =