Klub Gaja zaprasza…

Festiwal Ekodzieło

Klub Gaja zaprasza na 5. edycję Festiwal Ekodzieło, który odbędzie się w dniach 11-18 czerwca w Galerii Bielskiej BWA, Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej.

Tradycyjnie festiwal będzie spotkaniem aktywistów, naukowców i artystów, dla których ważna jest ochrona przyrody i los naszej planety.

Przyroda jest naszym skarbem. Zależymy od niej. To ona daje nam wszystko co niezbędne do życia i przeżycia. No właśnie, do przeżycia. W naszej ludzkiej pyszałkowatości uwierzyliśmy, że to my jesteśmy twórcami stworzenia i zapoczątkowaliśmy wielką krucjatę niszczenia naszego wspólnego domu – Ziemi. Nie chodzi już tylko o ocalenie skrawków dzikiej przyrody dla przyszłych pokoleń ale o ocalenie nas samych. Świat na naszych oczach zmienia się nie do poznania. Stoimy przed głęboką, wręcz dramatyczną przemianą. Jak o tym mówić i jak to komunikować? Jak nie straszyć, a mobilizować? To jedno z zadań Festiwalu Ekodzieło. Przypominać, poruszać, budzić. Poprzez sztukę, inspirację i spotkanie. Działajmy i ocalmy co tylko można.

„Nie wiem czy nie jest już za późno aby ocalić ludzkość przed katastrofą. Ale wiem, że nie można spocząć i załamać się. To wiem. Zróbmy ile tylko możemy aby zostawić Ziemię dla przyszłych pokoleń i świata przyrody. Róbmy to poprzez sztukę, aktywizm, edukację. Po prostu działajmy tam gdzie się jeszcze da i nie spuszczajmy głowy w geście zniechęcenia. Czasu jest mało ale jeszcze jest” – powiedział Jacek Bożek, twórca Klubu Gaja i dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku w Galerii Bielskiej BWA mówić będziemy o przyrodzie w sposób niezwykły. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Żegaryszki” prezentująca fotografię przyrody polsko-litewskiego pogranicza w dialogu z haiku – poetyckim opisem świata, olśnień naturą, wrażeń i refleksji autora. „Żegaryszki” to tytuł książki Krzysztofa Czyżewskiego zawierającej 78 krótkich form poetyckich, z którymi korespondują zdjęcia przyrody. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem.
Do spotkania z przyrodą i tradycyjną japońską formą wiersza nawiążą także warsztaty dla dzieci. Artystka Beata Jewiarz zaprosi najmłodszych do łączenia haiku ze współczesną grafiką plakatową. Natomiast na zajęciach, które prowadzić będzie Miłosława Bożek z Klubu Gaja, tradycyjne wiersze japońskie będą inspiracją do tworzenia filmów podklatkowych.

W Galerii odbędzie się także warsztat „Moda na rzeki” prowadzony przez krakowską artystkę Cecylię Malik oraz kolektyw Siostry Rzeki. Uczestnicy warsztatów poznają techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym, by następnie ozdabiać przyniesione stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek czy też obrazami i symbolami. Dowiedzą się także o działaniach w obronie rzek prowadzonych przez Siostry Rzeki, Klub Gaja i Koalicję Ratujmy Rzeki.
Cecylia Malik, dodaje –„Podczas warsztatów będziemy wyszywać lub haftować na strojach kąpielowych i kąpielówkach – tak aby stały się one czymś, co będzie wspierać osoby zaangażowane w obronę naturalnych rzek. Chcemy, by rzeki były czyste i żywe, chcemy się w nich kąpać. Ozdobione stroje ubierzemy podczas Big Jump w lipcu. Bardzo prosimy o przyniesienie na warsztaty stroju kąpielowego lub kąpielówek w dobrym rozmiarze dla siebie, które chcemy przerobić na stroje „zaangażowane” w obronę rzek, aby następnie wejść w nich w lipcu do rzeki”.

Tradycyjnie, podczas festiwalu mówić będziemy o dzikich zapylaczach, od których zależy nasze przetrwanie. Wspólnie z dziećmi tworzyć będziemy zakątki dla motyli, dzikich pszczół, biedronek i złotooków. Zbudujemy dla nich schronienia i osadzimy je miododajnymi roślinami. Chętnych zapraszamy na warsztaty rodzinne do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, podczas których będzie można samodzielnie zbudować domek dla motyli. Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających odbędą się także w Galerii Bielskiej BWA i Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej.

Na zakończenie Festiwalu Ekodzieło zapraszamy do DKF-u w GOK „Promyk” w Bystrej na pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa. Podróżując z kamerą po całym świecie, reżyser filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły i pokazuje ich życie. Film otwiera scena, w której człowiek wchodzi do lasu z siekierą, wspina się po drabinie i ścina podwieszony na gałęzi ul. Pytanie, jakie stawia reżyser jest proste: czy przypadkiem człowiek nie podciął przy okazji gałęzi, na której sam siedzi? Pokaz połączony będzie z panelem dyskusyjnym z udziałem Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Katarzyny Jagiełło z Greenpeace. Podczas spotkania degustować będziemy miód z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Zapraszamy!
Festwial Ekodzieło 2019 honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz Wójt Gminy Wilkowice Janusz Zemanek.

Dofinasowanie: Miasto Bielsko-Biała i Gmina Wilkowice.
Partnerzy: Galeria Bielska BWA, Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej w Bystrej, Kolektyw Siostry Rzeki.
Festiwal wsparli: Grupa Pekabex, Klingspor, WALA, AQUA SA, Eko-Wtór Jakubiec.

PROGRAM FESTIWALU EKODZIEŁO 2019
BIELSKO-BIAŁA
GALERIA BIELSKA BWA

12 czerwca (środa), godz. 18.00
Klubokawiarnia Aquarium
Wernisaż „Żegaryszki”
– zdjęcia Krzysztof Czyżewski
Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim o przyrodzie miejsca na polsko-
-litewskim pograniczu
Spotkanie prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja
Wystawa „Żegaryszki” (3–17 czerwca)

13 czerwca (czwartek), godz. 9.00
„Be or not to Be Haiku“ – warsztat dla dzieci, współczesna grafika plakatowa i tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku
Warsztat prowadzi Beata Jewiarz – artystka i aktorka (warsztat zamknięty)
„Ruchomy wers” – warsztat dla dzieci, tradycyjne wiersze japońskich mistrzów haiku i film poklatkowy
Warsztat prowadzi Miłosława Bożek – edukatorka Klubu Gaja (warsztat zamknięty)

14 czerwca (piątek), godz. 9.00
„Zaproś motyle do ogrodu” – warsztat dla dzieci, budowa domków dla motyli
Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztat zamknięty)

14 czerwca (piątek), godz. 17.00
„Moda na rzeki” – warsztat przerabiania i wyszywania strojów kąpielowych
Warsztat prowadzi Cecylia Malik
– Siostry Rzeki

BIELSKO-BIAŁA
DOM KULTURY IM. WIKTORII KUBISZ

11 czerwca (wtorek), godz. 9.00
„Dzikie zapylacze” – warsztat dla dzieci, budowa domków dla dzikich pszczół, biedronek i złotooków
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

BYSTRA
GMINNY OŚRODEK KULTURY „PROMYK”

11 czerwca (wtorek), godz. 17.00
„Zaproś motyle do ogrodu”- warsztat rodzinny, budowa domków dla motyli
Warsztat prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (zapisy do 10 czerwca w GOK „Promyk”)

11 czerwca (wtorek), godz. 19.00
DKF – pokaz filmu dokumentalnego „Posłuchane opowieści”
Spotkanie z Małgorzatą i Krzysztofem Czyżewskimi z Fundacji Pogranicze

12 czerwca (środa), godz. 9.00
„Zakątek dla motyli i dzikich zapylaczy” – warsztaty dla dzieci, tworzenie zakątka dla motyli na terenie ogrodu GOK „Promyk” i zakątka dla dzikich zapylaczy w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte)

18 czerwca (wtorek), godz. 19.00
DKF – pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż miód”, reż. Markus Imhoof i degustacja miodu z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
Panel dyskusyjny z udziałem dr hab. Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
oraz Katarzyny Jagiełło z Greenpeace
Spotkanie prowadzi Jacek Bożek z Klubu Gaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dwanaście =