Kopalnia odkrywkowa na Polu Mokotowskim

Kopalnia odkrywkowa na Polu Mokotowskim

Greenpeace zaprezentował w Warszawie trójwymiarową grafikę przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej.

Ekolodzy zachęcali w ten sposób do wzięcia udziału w międzynarodowej akcji „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, która odbędzie się 23 sierpnia.

Wczoraj do Warszawy zawitała trójwymiarowa grafika, autorstwa znanego artysty Ryszarda Paprockiego, przedstawiająca fragment kopalni odkrywkowej.

W ten sposób Greenpeace zachęcał do wzięcia udziału w międzynarodowej akcji „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, która odbędzie się 23 sierpnia.
Plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na terenie gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) od lat budzą sprzeciw mieszkańców.

Eksperci ostrzegają, że realizacja planów doprowadzi do zniszczenia 15 polskich wsi oraz wysiedlenia od 2 do 3 tysięcy osób.

Planowa odkrywka doprowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, tym samym do wyschnięcia studni i obniżenia jakości gleby.

Kampania przeciwko budowie kopalni odkrywkowej wspierana jest przez organizacje pozarządowe, w tym międzynarodową organizację Greenpeace.

„Problem mieszkańców gmin Gubin i Brody jak w soczewce pokazuje rozdźwięk pomiędzy działaniami rządu i koncernów energetycznych a tym czego oczekują obywatele.

Mieszkańcy w prawomocnym referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej.

Plany budowy kopalni odkrywkowych to gwóźdź do trumny dla rozwoju gminy oraz całego polskiego sektora energetycznego.

Strategia energetyczna naszego kraju powinna wspierać rozwój energetyki obywatelskiej opartej na odnawialnych źródłach energii a nie na dalszym uzależnieniu od spalania paliw kopalnych” – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Aby pokazać skalę zniszczeń, ekolodzy zaprezentowali na Polu Mokotowskim w Warszawie trójwymiarowy obraz, o powierzchni 45m2, przedstawiający fragment kopalni odkrywkowej.

Autorem wstrząsającej wizualizacji jest znany artysta Ryszard Paprocki.

W godzinach od 16:00 do 20:00 mieszkańcy Warszawy mogli obejrzeć obraz, zrobić sobie zdjęcie „na krawędzi odkrywki” oraz porozmawiać z obecnymi na miejscu działaczami Greenpeace.
23 sierpnia 2014 r. na polsko oraz niemieckich Łużycach odbędzie się wielotysięczna, międzynarodowa akcja solidarnościowa „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”, który połączy dwie zagrożone zniszczeniem miejscowości: polskie Grabice z niemieckim Kerkwitz.

 test i fotografie – materiały prasowe Greepeace

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =