”Koronka” na korze brzozy

 Jeżeli ktoś kocha sztukę ludową to zapewne wie o czym mowa. To małe arcydzieła wykonywane do dnia dzisiejszego przez tradycyjnych rosyjskich rzeźbiarzy na korze brzozy.

Według nich kora brzozy to idealny materiał, bo jest miękka i elastyczna ”pod nóż”. Mówią także… ”pewna ręka jest w stanie wyciąć każdy wzór”.
Później można już tylko podziwiać przepiękne kubki, talerze, zabawki, tace, etui….

Rzeźba na korze brzozowej jest często określana jako ”Шемогодская резьба”, ponieważ to rolnicy w wioskach położonych nad brzegiem rzeki Шемогсы         ( dopływ Dźwiny Północnej) w XVIII wieku opanowali  sztukę rzeźbienia przez szczelinowanie i tłoczenie na korze brzozowej do perfekcji  i to im zawdzięczamy niepowtarzalny dziś widok różnego rodzaju przedmiotów .

Warto dodać, że ”Шемогодская резьба” różni się od tradycyjnych rzeźbionych motywów kwiatowych: cienkie gałęzie z liśćmi, gładkie krzywe, wypełniają całe pole wątku tworząc wzór koronki… stąd nazwa.

Często w kwiatowe wzory artyści wprowadzają geometryczne wzory (koła, romby, owal..) Kompozycja oparta jest na zasadzie przezroczystej symetrii. Zakończona ”granicą” z liści, trójkątów, falistą linią lub siatką.

Dziś Artyści umiejętnie zmieniają tradycyjne ozdoby, wzbogacając je o swoje twórcze odkrycia. Pomimo tego w dalszym ciągu za najbardziej utalentowanego artystę w tym zakresie uważa się И. А. Вепрев rolnika z tej słynnej miejscowości.

Na podstawie Wikipedia.org

Zdjęcie:bibliokompas licencja (CC BY-NC-ND 3.0 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − 1 =