Kredyty na energooszczędne domy
Siedem banków udzieli kredytów na energooszczędne mieszkania i domy, do których NFOŚiGW dopłaci Tobie nawet 50 tys zł !
Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom / mieszkanie od dewelopera.
Dofinansowanie będzie miało formę bezzwrotnej, częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania.
DOM ENERGOOSZCZĘDNY – KREDYT NA BUDOWĘ / ZAKUP
Program o budżecie 300 mln zł realizowany będzie w latach 2013 – 2018 przy współpracy NFOŚiGW z 7 bankami:
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
- SGB-Bank S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Bank Zachodni WBK S.A.,
- Getin Noble Bank S.A.,
- Nordea Bank Polska S.A.,
- Deutsche Bank PBC S.A.
ENERGOCHŁONNE BUDYNKI w POLSCE
Przeciętny dom spełniający obowiązujące w Polsce normy budowlane WT2008 charakteryzuje się zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania pomieszczeń w wysokości przekraczającej 100 kWh/(m2*rok).
W praktyce niewygórowane normy, spełnia mniej niż 50% budynków oddawanych do użytku.
Według standardów europejskich i polskich opracowań branżowych współczynnik ten dla domów energooszczędnych powinien być mniejszy niż 70 kWh/(m2*rok).
BUDYNKI ZEROENERGETYCZNE
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”
WYPŁATA DOTACJI
Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe po zakończeniu realizacji budowy / zakupu i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek / mieszkanie.
Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od standardu energetycznego wyrażonego przez wskaźnik rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco / QH.nd – kWh/m2/rok), obliczanego zgodnie ze wytycznymi NFOŚiGW.
EKOKORZYŚCI
wykonanie budynku w wyższym standardzie energetycznym i poniesienie w związku z tym wyższych kosztów początkowych, przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie w całym okresie użytkowania budynku:
- o roczne koszty ogrzewania w budynku NF40 – na poziomie 40% standardowego – ok. 3-4 tyś zł/ rok oszczędności – okres zwrotu bez dotacji: 14 lat, z 5-6 lat
- o roczne koszty ogrzewania w budynku NF15 – na poziomie 15% standardowego – ok. 5-6 tys zł/ rok oszczędności – okres zwrotu bez dotacji 19 lat, z 9 lat.
O PROGRAMIE DOPŁAT >>> pisaliśmy już w styczniu, będziemy przyglądać się jego realizacji.
informację opracowano na podstawie materiałów prasowych NFOŚiGW