”Lasy dla życia”

Lasy dla życia

Na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Niepołomicka” realizowany był innowacyjny projekt pn. „Lasy dla życia”, który ma na celu promowanie turystyki i rekreacji leśnej wśród osób niepełnosprawnych. W ramach projektu prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem „Las dla każdego”, która zachęca osoby niepełnosprawne i starsze do aktywności fizycznej z wykorzystaniem środowiska przyrodniczego.

 Organizatorem akcji jest Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, które w ramach „Lasów dla życia” organizowało leśne wycieczki dla niepełnosprawnych mieszkańców krakowskich domów pomocy społecznej. Patronat sprawowały Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie i Wydział Leśny UR w Krakowie.

Na terenie małopolskich lasów znajdują się miejsca i ścieżki dostosowane do potrzeb osób o różnych rodzajach i stopniu niepełnosprawności.

Coraz częściej dostrzegamy to, co powinno być oczywiste, że las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych – niewidzących, poruszających się na wózku, czy mających inne dolegliwości – mówi Joanna Tlałka koordynator projektu. – Lasy publiczne są wspaniałym miejscem do odpoczynku rodzinnego i indywidualnego, także dla osób starszych i niepełnosprawnych, które z racji swojej wrażliwości są odpowiedzialnymi użytkownikami zasobów leśnych – dodaje.

W ramach zadania, grupa czterdziestu niepełnosprawnych mieszkańców krakowskich domów pomocy społecznej uczestniczyła w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. Oprócz spacerów leśnych i zwiedzania ciekawych miejsc w lasach uczestnicy brali udział w zajęciach rehabilitacji ruchowej i dyskutowali o wykorzystaniu przyrody dla poprawy swego stanu zdrowia. Na polanie leśnictwa Sitowiec odbyła się także leśna impreza integracyjna, w której wzięło udział ok. 200 osób. Niepełnosprawni wzięli udział w warsztatach kulinarnych, florystycznych, teatralnych oraz trójboju sportowym. Pomagali im m.in. wolontariusze z krakowskich uczelni.

Celem projektu „Lasy dla życia” jest wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę, dlatego do współpracy zostały zaproszone osoby i instytucje z różnych środowisk. W wycieczkach brali udział pracownicy naukowi i studenci Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Rolniczym, leśnicy z Lasów Państwowych, a przede wszystkim terapeuci i opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Wykorzystanie środowiska leśnego do celów leczniczych i terapeutycznych to temat, który staje się w Polsce przedmiotem interdyscyplinarnych badań naukowych – nikt nie kwestionuje pozytywnego wpływu przyrody leśnej na zdrowie psychiczne i fizyczne. Specjaliści różnych dziedzin zastanawiają się, jak coraz skuteczniej wykorzystywać las w leczeniu i profilaktyce różnych schorzeń. Na leczniczych właściwościach lasu opiera się wartość większości ośrodków sanatoryjnych.

W niektórych krajach, jak np. Japonia czy Stany Zjednoczone sylwoterapia, czy Forest therapy (leczenie poprzez kontakt z drzewami i przebywanie w lesie) znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Elementy sylwoterpii wykorzystuje się np. w pracy z dziećmi głęboko upośledzonymi.

Joanna Tlałka, koordynator projektu powiedziała, że celem małopolskiego projektu jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne nie powinny być skazane na przebywanie w środowisku zamkniętym, w mieszkaniu, w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny na co dzień korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. Często tego typu potrzeba u osób niepełnosprawnych jest nieuświadomiona. Nie mogąc pokonać barier, wycofują się.

Chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić – mówi Joanna Tlałka.

Osoby współpracujące z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych planują w przyszłym roku rozszerzyć pole działań projektowych i zaprosić do współpracy również inne podmioty zajmujące się problemami osób starszych i niepełnosprawnych. W ramach tegorocznego projektu powstał m.in. reportaż wyemitowany na antenie TVP Kraków, która objęła działania projektowe patronatem medialnym. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Materiał i zdjęcie: RDLP Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =