Lek przeciwwirusowy – kolchicyna ?

Lek przeciwwirusowy pomocny w leczeniu covida ?

Wstępne wyniki – obiecujące efekty w przypadku covid-19

W European Journal of Internal Medicine ukazał się artykuł, autorstwa prof. Ami Schattner’a pt: “Kolchicyna – nowe horyzonty dla starożytnego leku. Przegląd oparty na najwyższej hierarchii dowodów”, odnoszący się do zastosowania kolchicyny:

Kolchicyna jest starym, niedrogim i stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwzapalnym, tradycyjnie stosowanym w podagrze, a w ciągu ostatnich 50 lat także w rodzinnej gorączce śródziemnomorskiej. Powstaje kwestia czy jest to także lek przeciwwirusowy ?

Przeszukanie wszystkich wysokospecjalistycznych badań (randomizowane badania kontrolowane [RCT], przeglądy systematyczne i metaanalizy RCT), z ostatnich 20 lat, ujawniło niezliczone inne zastosowania oparte na dowodach naukowych. Kolchicyna wydaje się skuteczna w leczeniu ostrego zapalenia osierdzia i zapobieganiu jego nawrotom oraz w zapobieganiu zespołowi pourazowemu i migotaniu przedsionków po zabiegach kardiochirurgicznych lub interwencjach przezskórnych.

U pacjentów już w pełni leczonych statynami i lekami przeciwpłytkowymi, po ostrych zespołach wieńcowych lub stabilnej chorobie wieńcowej, dodanie kolchicyny w małej dawce pozwoliło na uzyskanie wtórnej prewencji poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu lub zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych) z łącznym zmniejszeniem ryzyka 0,75.

Kolchicyna może być również przydatna w zespole Behceta, a ostatnio w poprawie wyników leczenia zakażenia wirusem COVID-19.

Kolchicyna w małych dawkach stosowanych w większości badań (≤ 1 mg/d) była na ogół bezpieczna i dobrze tolerowana, z wyjątkiem biegunki (ok. 10%), która niekiedy prowadziła do odstawienia leku. Potwierdzenie tych wyników wymaga przeprowadzenia dalszych RCT i prawdopodobnie doprowadzi do rozszerzenia wskazań do stosowania kolchicyny w małych dawkach.

W niedalekiej przyszłości coraz większa liczba pacjentów będzie leczona kolchicyną, z lepszymi wynikami zdrowotnymi, o ile przestrzegane będą podstawowe zastrzeżenia. Będzie to nowy lek przeciwwirusowy ?

Kolchicyna
kolchicyna – potencjalny lek przeciwwirusowy (na Covid-19)

Wstępne wyniki sugerują obiecujące potencjalne efekty odnośnie Covid-19.

Autor cytowanej wyżej publikacji profesor Ami Schattner konkluduje:

„Dzięki niskiej cenie i bezpieczeństwu stosowania, skuteczność kolchicyny w leczeniu koronawirusa jest ważnym odkryciem, które może znacząco przyczynić się do poprawy zachorowalności i śmiertelności wielu pacjentów, jeśli zostanie potwierdzone dalszymi badaniami. Wynik jest szczególnie zaskakujący. ” (źródło cytatu – ze strony Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie:

Kolchicyna w medycynie od starożytności

Leki zawierające kolchicynę, do leczenia podagry, były stosowane już w Mezopotamii i (poświadczone w Papirusie Ebersa) starożytnym Egipcie. Odkrycie (ponowne) i wyizolowanie kolchicyny, w XIX wieku, przypisuje się farmaceucie z Heidelbergu Philippowi Lorenzowi Geigerowi. Geiger sporządził kolchicynę, w 1833 roku, z nasion rośliny Colchicum autumnale.

Źródło leku

W języku polskim roślina ta nazywa się Zimowit jesienny.

Jesienny zimowit to wieloletnia, wyjątkowo trująca roślina zielna, która osiąga wysokość od 8 do 30 centymetrów.

Co ciekawe, liście zimowita jesiennego są zawsze lekko skręcone w lewo i osiągają do 40 centymetrów długości ! 🙂

Okres kwitnienia trwa od września do października.

Kolchicyna znajduje się nie tylko w nasionach (0,5 %), ale także w jego kwiatach (do 1,8 %), bulwie (ok. 0,2 %) i liściach (0,03 %).

Colchicum autumnale z 1885r
foto z 1885 roku z pracy prof. dr. Otto Wilhelma Thomé ”Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz”

Podczas przyjmowania leków z grupy kolchicyn nie wolno przekraczać dawki maksymalnej. Nigdy nie powinien być przyjmowany bez nadzoru lekarza, ponieważ szczególnie dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży mogą być narażone na ryzyko. Zgony następowały już przy dawce około 12 mg.

Uwaga: zdarzają się przypadki zatrucia spowodowanego pomyleniem z: czosnek niedzwiedzi.

Bywa też mylony z rośliną ozdobną i przyprawową jaką jest szafran (krokus)

Stosowanie kolchicyny u zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność, jest zabronione w Unii Europejskiej, na mocy rozporządzenia UE w sprawie maksymalnych limitów pozostałości w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Tym niemniej znane dawniej, jak i obecnie odkrywane walory lecznicze kolchicyny – zwłaszcza jako potencjalny lek przeciwwirusowy są niezwykle interesujące.

Kolchicyna w hodowli roślin

W hodowli roślin kolchicynę stosuje się do poliploidyzacji – do powiększania roślin uprawnych, np. truskawek. Efekt ten jest osiągany, ponieważ kolchicyna przerywa mitozę, tak że ilość DNA w jądrze komórkowym podwaja się z każdym przerwanym podziałem, co sprawia, że ​​każda pojedyncza komórka jest znacznie większa. Jednak jako lek przeciwwirusowy kolchicyna, jako naturalny środek, ma duże perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 3 =