Leśnicy i myśliwi liczą zwierzynę

Łoś fot Piotr Wawrzyniak

Ile jeleni, saren dzików i innych zwierząt żyje lasach, mają wykazać odbywające się teraz w nadleśnictwach liczenia zwierząt.

Co roku w liczeniach zwierząt biorą udział leśnicy, myśliwi, pracownicy parków narodowych, pracownicy zakładów usług leśnych, uczniowie, studenci i wszyscy chętni do przeżycia ciekawej przygody w naturalnym środowisku. Zwierzynę liczy się na określonych powierzchniach, w tak zwanych miotach, metodą pędzeń próbnych.

Dlaczego zwierzyna jest liczona?

Zwierzęta liczy się po to, by wiedzieć, jakie są tendencje w danej populacji: jakie są lokalne zagęszczenia gatunków, czy zwierząt przybywa, w jakiej są kondycji? Wiedza ta jest niezbędna do sporządzania planów łowieckich. Plany to nie tylko zaplanowanie puli odstrzałów. Jest to efekt zamierzeń na dany sezon w stosunku do populacji zwierząt, ale także uwzględnienie ich wpływu na środowisko naturalne, uprawy rolne, zabezpieczenie populacji ofiar dla dużych drapieżników. Umieszcza się w nich także elementy zagospodarowania łowieckiego obwodów.
Leśnikom wyniki liczenia służą do zarządzania populacjami dużych roślinożerców oraz pomagają przewidzieć skalę niezbędnych zabiegów ochronnych – na przykład grodzenia upraw – chroniących sadzonki i młode drzewka przed zgryzaniem i spałowaniem.

W jaki sposób?

Metoda pędzeń próbnych możliwa jest do zastosowania przede wszystkim w terenie dużych kompleksów leśnych. Choć nazwa metody sugeruje co innego to nie jest to „wypędzenie” zwierząt lecz przejście tyralierą obserwatorów przez dany miot, czyli zaznaczony w lesie kwadrat, gdzie ustawieni wcześniej obserwatorzy rejestrują zwierzynę. Liczone są przede wszystkim jelenie, łosie, sarny, a także dziki. W miotach spotyka się także szereg innej zwierzyny jak wilki, rysie, żubry, …., ale te zwierzęta liczy się innymi metodami.

Jelen szlachetny Nctwo Zednia fot Grzegorz Dworakowski 1

Uczestnicy liczenia dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich to „naganiacze”, drugą tworzą obserwatorzy zapisujący wszystkie spostrzeżone zwierzęta, z określeniem płci i przybliżonego wieku. Ta metoda zakłada, że wystarczy policzyć zwierzynę na powierzchni odpowiadającej ok. 10-ciu procentom powierzchni leśnej nadleśnictwa. Następnie zebrane dane odnosi się do całej powierzchni kompleksu leśnego wyliczając zagęszczenie i liczebności gatunków. Zestawienie tych danych z informacjami z wcześniejszych lat pozwala dość dobrze wnioskować o dynamice liczebności (trendzie).

Inne metody

Liczenie zwierzyny może być wykonane również innymi metodami. Jedną z nich jest liczenie po tropach – po świeżych opadach śniegu. Sposób ten jednak znacząco zaniża liczebność zwierząt. Zwierzęta są też liczone w porach godowych, np, jesienią liczy się samce jeleni w trakcie rykowiska, a łosie są liczone w trakcie ich godów – bukowiska. Znając strukturę populacji z tego okresu można na podstawie aktywnych samców dojść do liczebności całej populacji. Interesującą metodą jest liczenie na podstawie grup odchodów liczonych na uprzednio wyznaczonych liniach w lesie – tzw. transektach.

Dzik Nctwo Zednia fot Grzegorz Dworakowski

W miniony weekend liczenie zwierzyny odbyło się w Puszczy Knyszyńskiej. Na załączonych zdjęciach z Nadleśnictwa Żednia widać umykającego dzika i paradującego po polu jelenia. Autorem zdjęć jest Grzegorz Dworakowski z Nadleśnictwa Żednia. Pod koniec tygodnia liczenie zwierząt metodą pędzeń próbnych odbędzie się w Nadleśnictwach Knyszyn i Rajgród w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można się więc spodziewać dużej liczby łosi. Do informacji dołączam zdjęcie Łosi sfotografowane przez Piotra Wawrzyniaka z RDLP w Białymstoku w czasie ubiegłorocznego liczenia zwierząt.

Jarosław Krawczyk
Rzecznik prasowy
RDLP w Białymstoku

 

One thought on “Leśnicy i myśliwi liczą zwierzynę

  • 13 stycznia, 2016 o 12:39 pm
    Permalink

    Przyszłością są polowania ze strzelby z nabojem usypiającym -„catch nad release” , bez zabijania i krwi, , a po strzale zdjęcie i zwierzaka do lasu. Kontrola stanu populacji srodkami chemicznymi zmniejszającymi plodnośc lub kastracja

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 11 =