„Listy dla Ziemi” w Warszawie

Listy dla Ziemi

We wtorek 14 kwietnia o godz. 11.00 na Placu Zamkowy w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z ponad 100 uczniów z warszawskich szkół inauguruje trzecią edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Listy dla Ziemi”. W tym roku w akcji weźmie udział około 300 tys. dzieci i młodzieży.

Atrakcje na start

W programie tegorocznej inauguracji akcji w stolicy przewidziano m.in.: happening ”Ziemia w naszych rękach” z aktorami na szczudłach i wielką kulą ziemską, występ orkiestry recyklingowej (muzyka z odpadów), układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne. Jednak główny element akcji to pisanie „listów dla Ziemi” w przestrzeni publicznej. Na placu powstanie również „wirtualna strefa ekologiczna”, w której uczniowie będą mogli korzystać z aplikacji i gier komputerowych.

Zaangażowanych coraz więcej


Przygotowania do kolejnej edycji akcji ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. W kwietniu ponad 300 tys. młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Cieszymy się, ponieważ już do tej pory zgłosiło się ponad 250 samorządów oraz ponad 3 tys. szkół i przedszkoli! – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Głównym elementem akcji jest pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane są do dorosłych. Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji. W tym roku nowością jest pisanie listów także w formie cyfrowej dzięki aplikacji na stronie www.listydlaziemi.pl

Akcja była organizowana po raz pierwszy w 2013 roku i już stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz.

Idea listów o ekologii
Pisanie listów przez młodych ludzi jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy pisane są na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze.

Po napisaniu listów dzieci przekazują je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmują się prostych działań ekologicznych, których opisy przesyłają do fundacji. W ten sposób dzieci edukują dorosłych, a akcja dociera do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz.

Listy są indywidualnymi pracami dzieci, ale zawierać mogą proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby wytwarzać mniej odpadów.

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. (+48) 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Jakub Wojtachnio – WPR, tel. (+48) 505 507 501, jakub.wojtachnio@w-pr.

 

Akcja „Listy dla Ziemi” organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Zdjęcie: Fundacja Arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 × 5 =